Indie nie zwalniają tempa. Startuje ich sonda, która będzie badać Słońce
Najpierw Indie zdobyły Księżyc dzięki udanemu lądowaniu swojej sondy w rejonie bieguna południowego naszego naturalnego satelity. Teraz kierują swój wzrok, może nie dosłownie, ale w naukowy sposób, ku Słońcu.
Już 2 września Indyjska Agencja Kosmiczna wystrzeli swoją pierwszą misję, której celem będzie nasza gwiazda i badanie słonecznej pogody w kosmosie.
Słoneczna pogoda w kosmosie
Oczywiście określenie „pogoda” jest tutaj względne. Mianem pogody, określa się po prostu zachowanie naszej gwiazdy, która wpływa na warunki panujące w kosmosie. Niedługo, jeśli miejmy nadzieję, wszystko przebiegnie pomyślnie, będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat słonecznej pogody dzięki indyjskiej misji, która po udanym lądowaniu na Księżycu ma zapewnić Indiom status naprawdę poważnego gracza w dziedzinie badań kosmosu.
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wciąż jeszcze nie ochłonęła po sukcesie, jakim było udane lądowaniu jej pierwszej misji na Księżycu, a już szykuje się do kolejnego ważnego osiągnięcia. Przypomnijmy - Chandrayaan-3, druga indyjska próba lądowania na powierzchni Księżyca, zakończyła się miękkim lądowaniem 23 sierpnia. Misja sprawiła, że Indie dołączyły do elitarnej listy krajów, które dokonały trudnego wyczynu lądowania na Srebrnym Globie (Związek Radziecki, USA i Chiny) i stała się pierwszym lądownikiem, który dotknął południowego bieguna Księżyca.
Misja Aditya-L1 (od nazwy hinduskiego bóstwa utożsamianego ze Słońcem) ma wystartować 2 września o godzinie 2:20 rano czasu środkowo-europejskiego. Rakietą, która ma wynieść ja w kosmos będzie Polar Satellite Launch Vehicle, która wystartuje z Indyjskiego Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Jako pierwsza indyjska misja mająca na celu zbadanie Słońca, Aditya będzie badać aktywność słoneczną, aby lepiej zrozumieć to, jak Słońce oddziałuje na najbliższe otoczenie i Ziemię.
Punkt L1 - co to takiego?
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) ma zamiar umieścić swój statek kosmiczny w Punkcie Lagrange'a 1, stabilnym grawitacyjnie miejscu oddalonym o około 1,5 mln kilometrów. W punkcie tym siły przyciągania grawitacyjnego Ziemi i Słońca równoważą się, co jest idealnym miejscem dla sondy mającej obserwować Słońce. Aditya-L1 (L1 to właśnie nawiązanie do punktu Lagrange’a) będzie miała doskonały widok na naszą gwiazdę bez żadnych zaćmień.
Sonda Aditya-L1 zabierze na swoim pokładzie siedem instrumentów naukowych, z których cztery będą skierowane bezpośrednio w kierunku Słońca, a pozostałe trzy będą wykorzystane do pomiaru cząstek słonecznych w punkcie Lagrange'a 1 w celu zbadania efektów dynamiki aktywności słonecznej w przestrzeni między planetami a Słońcem.
To nie koniec planów Indii w zakresie badanie kosmosu. Niedawno bowiem kraj ten zawarł „Porozumienie Artemis” (ang. Artemis Accords) z amerykańską NASA, aby utorować drogę do zacieśnienia współpracy w ramach trwającego programu księżycowego, którego celem jest stworzenie stałej bazy dla astronautów na Księżycu. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ma również wstępne plany wystrzelenia misji na Marsa i Wenus.