REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple nie kłamał. Na iPhonie naprawdę odpalisz topowe gry

Szczerze powiedziawszy byłem nieco sceptycznie nastawiony, gdy Apple zapowiadał, że iPhone 15 Pro będzie działać konsola do gier. Okazuje się, że producent nie mijał się z prawdą i faktycznie to zrobił - na nowym smartfonie z jabłkiem gry AAA wyglądają co najmniej dobrze.

20.09.2023
16:10
iPhone 15 Pro Max 2023 Apple
REKLAMA

Nowe iPhone’y 15 Pro mają na pokładzie procesory Apple A17 Pro wykonane w 3 nm technologicznym przez TSMC. Wiele wskazuje na to, że ten kawałek krzemu jest w stanie zaoferować naprawdę dobrą wydajność. Mimo że jest energooszczędnym układem stworzonym z myślą o smartfonach, to może nie odbiegać od propozycji montowanych np. w laptopach pod względem wydajności w grach. 

REKLAMA

iPhone 15 Pro to naprawdę przenośna konsola do gier. Resident Evil na smartfonie wypada zaskakująco dobrze.

Apple na konferencji przechwalał się możliwościami układu graficznego zamontowanego w A17 Pro, twierdząc, że w niedalekiej przyszłości na smartfonach będzie dostępny Resident Evil Village, Resident Evil 4 Remake, czy Death Stranding. To przecież gry z pecetów i konsol, które wymagają mocnego sprzętu. Nie trzeba było długo czekać, nim pojawiło się potwierdzenie zapowiedzi.

Użytkownik serwisu YouTube Vincent Zhong odpalił Resident Evil Village na iPhone 15 Pro, co można obejrzeć na dołączonym materiale. Tester wykorzystał początkowo kontroler do gier podłączony do smartfona, dzięki któremu mógł sterować w świecie gry. Oczekiwałem raczej, że zobaczę bardzo niską rozdzielczość przy teksturach rodem gier z roku 2010, ale gra na małym 6.1-calowym ekranie wygląda naprawdę dobrze.

To jednak nie wszystko - YouTuber podłączył iPhone’a przy pomocy kabla USB-C do zewnętrznego monitora oraz kontroler DualSense Z PS5. To, co widzimy na ekranie monitora jest zbliżone do tego, co możemy doświadczyć na konsolach ubiegłej generacji. Oczywiście, na takim PS4 uzyskamy wyższą rozdzielczość no ale to przecież tytuł AAA działający na smartfonie.

Więcej o nowych iPhone'ach 15 na Spider's Web:

Są pewne ograniczenia, które nikogo nie powinny dziwić

Gra działa w rozdzielczości 1560 × 720 pikseli przy zablokowanych 30 kl./s, więc nie jest to FullHD. YouTuber twierdzi, że efekt na smartfonie jest znacznie lepszy, niż gdy podłączymy iPhone’a 15 Pro do zewnętrznego ekranu. Zaznacza jednak, że „zdecydowanie nie jest tak dobry, jak oryginalny efekt na konsoli do gier”.

REKLAMA

Wciąż mamy do czynienia ze smartfonem, a nie ze stacjonarną konsolą czy komputerem. Myślę, że śmiało mogę porównać wydajność A17 Pro w grach do laptopowych zintegrowanych z procesorem układów graficznych Intela. Do AMD już niekoniecznie, wszak te oferują dość mocne propozycje. Wiadomo, nie można porównywać tego 1:1, natomiast i tak GPU w iPhone 15 Pro robi wrażenie.

Zobaczymy w przyszłości, jak będą wyglądać ostateczne wersje portów Resident Evil Village, 4 Remake i Death Stranding. Dodatkowo pokładamy nadzieje, że Apple zachęci więcej producentów gier do tworzenia produkcji z myślą o iPhone’ach 15 Pro. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA