Sztuczna inteligencja nauczyła się tego, czego nie potrafią ogarnąć moi sąsiedzi
Gdzie sztuczna inteligencja może się przydać? Przy rozwiązywaniu zadań, wyszukiwaniu informacji, podpowiadaniu w tym, co mamy zjeść. A czy może pomóc ludzkości? Do momentu, gdy się nie zbuntuje - tak, jeszcze jak!

Sztuczna inteligencja ma zaraz wejść do niemal wszystkich sektorów naszego życia. Jedni się tego boją, inni z kolei z wypiekami na twarzy nie mogą się doczekać tego, co pokaże nam przyszłość. Ale co, jeżeli mogłaby pomóc rozwiązać problem tak prosty, jak sortowanie śmieci?
Sztuczna inteligencja odwali robotę z sortowaniem?
Jak donosi BBC, stworzono rozwiązanie, które może pomóc w sortowaniu śmieci. To nie oznacza, że od teraz ludzie nic nie będą musieli robić w tym zakresie.
GreyParrot, brytyjska firma startupowa, korzysta ze sztucznej inteligencji i kamer do analizy procesów przetwarzania i recyklingu odpadów, śledząc rocznie 32 mld. odpadów. Chociaż to nie było i nie jest takie proste, jak można pomyśleć:
Produkt taki jak butelka po coli, gdy trafi do kosza, będzie zmięta, zgnieciona i brudna, co sprawia, że problem jest znacznie bardziej złożony z punktu widzenia sztucznej inteligencji
- tłumaczy Mikela Druckman, założycielka GreyParrot
Przeczytaj także:
SI pomaga w zrozumieniu, jak ulepszyć recykling
Dane, które zbiera i przetwarza sztuczna inteligencja, mają pomóc w zdobywaniu informacji na temat tego, co dokładnie dzieje się z tworzywami i innymi materiałami, gdy trafiają one na wysypisko. Czy zostały przetworzone? Czy trafiają na recykling?
Gdybyśmy mieli bardziej rygorystyczne przepisy, które zmieniłyby sposób, w jaki konsumujemy i projektujemy opakowania - to miałoby bardzo duży wpływ na wartości i sposób, w jaki wykorzystujemy zasoby
- twierdzi Druckman
GreyParrot w prosty sposób przedstawia swój model - i podaje, że ich systemy mogą działać z sorterami. Czyli w zasadzie SI może robić wszystko: analizować śmieci, wysyłać analizy, czy nawet sortować je:
W Wielkiej Brytanii planowane jest wprowadzenie systemu depozytu śmieci w recyklingomatach w 2025 r., aby promować odzyskiwanie surowców. Niemniej jednak, poszukiwanie metod przyjaznych dla środowiska usuwania odpadów pozostaje wyzwaniem.
SI nie rozwiąże wszystkich problemów. Ale może pomóc!
SI może się przydać nie tylko do manualnego sortowania odpadków i odpowiedniego ich odprowadzania zgodnie z zasadami recyklingu. Bo do tego już jest wykorzystywana, na przykład w Kolorado:
Ale gdyby SI od GreyParrot odnalazła wzór - coś, co pomogłoby nam łatwiej poddawać odpadki recyklingowi, to byłoby korzystne zarówno dla ludzi, jak i dla naszej planety!
Co, jeżeli prosta zmiana w kolorze opakowania pomogłaby w tym, że o ileś procent więcej osób wrzuciłoby śmieci do odpowiedniego kosza? To wszystko jest możliwe. Wystarczy sprawdzić dane, które wypluła SI i dowiedzieć się, co możemy zmienić - przetestować te zmiany.