REKLAMA

Telewizja IPTV. Sensacja, wzięli się za klientów, nie tylko dostawców!

Już od przyszłego miesiąca za sam odbiór pirackiej telewizji na terenie Włoch grozić będzie nawet grzywna w kwocie 5000 euro. Ustawa jest legalna w świetle prawa europejskiego. Czy zainspiruje polskiego ustawodawcę? I co właściwie grozi odbiorcy nielegalnego IPTV?

29.07.2023 10.33
piractwo w sieci
REKLAMA

Zaproponowana przez włoską Izbę Deputowanych i zatwierdzona przez tamtejszy senat nowelizacja ustawy o walce z piractwem została właśnie zatwierdzona przez AGCOM, czyli włoski podmiot zajmujący się regulowaniem prawa telekomunikacyjnego. Nowe prawo, które ma wejść w życie 8 sierpnia daje AGCOM-owi znacznie wyższe uprawnienia, takie jak możliwość niezwłocznego zablokowania dostawcy usług online podejrzanego o nielegalną działalność, nawet w 30 minut od zgłoszenia.

REKLAMA

To co jednak szczególnie zapewne interesuje włoskich obywateli to zmiana prawa w kwestii samej konsumpcji pirackiej telewizji. Karani będą nie tylko dostawcy ale również odbiorcy. Użytkownik nielicencjonowanego strumienia internetowej telewizji we Włoszech będzie ryzykował grzywnę do 5000 euro. To ma być jednak dopiero początek, a prawo ma być podobno zaostrzane na terenie całej Unii Europejskiej, jeżeli wierzyć przedstawicielom włoskiego rządu.

Co grozi Polakom?

Odbiór nielegalnej telewizji w Polsce. Jak nasze władze walczą z telewizyjnym piractwem?

Nielegalne IPTV to usługi telewizyjne, które są udostępniane przez Internet bez zgody właścicieli praw autorskich do treści. Mogą te prawa autorskie naruszać, podważać legalną konkurencję i narażać użytkowników na zagrożenia związane z bezpieczeństwem i prywatnością.

Polska walczy z nielegalnymi IPTV na kilku poziomach:

  • Po pierwsze istnieją instytucje i organizacje, które zajmują się monitorowaniem i zgłaszaniem nielegalnych treści w Internecie. Przykładem jest NASK, który prowadzi dział reagowania na nielegalne treści Dyzurnet.pl. Serwis umożliwia zgłaszanie nielegalnych treści przez użytkowników, a także współpracuje z organami ścigania i operatorami telekomunikacyjnymi w celu blokowania dostępu do nielegalnych usług IPTV.
  • Po drugie Polska wspiera działania edukacyjne i profilaktyczne, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa o negatywnych skutkach korzystania z nielegalnych IPTV. Przykładem jest Program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który oferuje materiały i scenariusze lekcji dla uczniów, rodziców i nauczycieli na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Polska organizuje także spotkania edukacyjne dla młodzieży, w których uczestniczą przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz policji i NASK.
  • Po trzecie Polska współpracuje z innymi krajami i instytucjami unijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania regulacji prawnych dotyczących walki z nielegalnymi IPTV. Przykładem jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych (Akt o usługach cyfrowych), które ma na celu m.in. walkę z nielegalnymi i szkodliwymi treściami w Internecie. Rozporządzenie to nakłada na dostawców usług internetowych obowiązek współpracy z organami nadzoru i posiadaczami praw autorskich w celu usuwania lub blokowania nielegalnych treści.
  • Po czwarte Polska podejmuje działania prawne i sądowe przeciwko dostawcom i użytkownikom nielegalnych IPTV. Przykładem może być na przykład Polsat, który walczy z autorami nielegalnych transmisji gali KSW. Stacja wkracza na ścieżkę sądową, a internauci, którzy emitowali walki, mogą być pociągnięci do zapłacenia milionowych odszkodowań.

Czym grozi piractwo IPTV?

Dostawcom nielegalnych IPTV grozi odpowiedzialność karna i cywilna. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, rozpowszechnianie cudzych utworów bez zgody ich twórców lub innych uprawnionych podmiotów jest przestępstwem, za które można być skazanym na karę pozbawienia wolności do 5 lat lub grzywnę. Ponadto dostawcy nielegalnych IPTV mogą być zobowiązani do zapłaty odszkodowania za szkody wyrządzone posiadaczom praw autorskich, które mogą sięgać nawet milionów złotych.

Użytkownicy nielegalnych IPTV narażają się na ryzyko zakażenia swoich urządzeń wirusami lub innym złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać ich dane osobowe, hasła lub dane bankowe. Użytkownicy nielegalnych IPTV mogą również być ofiarami oszustw lub wyłudzeń, jeśli podadzą swoje dane osobowe lub płatnicze nieznanej stronie internetowej.

Osoby korzystające z pirackich streamów telewizyjnych również wiele ryzykują

REKLAMA

Na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, za odbieranie programów telewizyjnych udostępnianych nielegalnie grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do roku.

Zastanówcie się, czy warto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA