ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Przed nami ogromny przełom. SpaceX wystrzeliło pierwszą kosmiczną fabrykę lekarstw

Leki na raka, AIDS czy inne choroby mogą być produkowane w kosmosie - to już rzeczywistość. W czerwcu 2023 roku firma SpaceX wystrzeliła na orbitę pierwszą w historii fabrykę kosmiczną, która ma za zadanie syntezować leki i inne produkty w stanie nieważkości. Teraz ta fabryka już pracuje nad tworzeniem leków w środowisku o zerowej grawitacji. To może być przełom w medycynie i technologii.

28.06.2023 08.53
Przed nami ogromny przełom. SpaceX wystrzeliło pierwszą kosmiczną fabrykę lekarstw
REKLAMA

Początki zawsze są skromne, ale zapowiadają wielkie zmiany. Pierwsza kosmiczna fabryka nie przypomina ogromnych ziemskich kompleksów. To niewielka kapsuła, ale tyle wystarczy, by zrobić pierwszy krok w przyszłość. Kolejne fabryki będą z pewnością coraz większe i coraz wydajniejsze.

Kosmiczna fabryka należy do kalifornijskiego startupu Varda Space Industries, który specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości materiałów w warunkach mikrograwitacji. Fabryka składa się z dwóch modułów: jednego z wyposażeniem do automatycznego wytwarzania leków i drugiego z kapsułą powrotną do przewożenia gotowych towarów na Ziemię.

REKLAMA

Zaletą produkcji w kosmosie jest to, że cząsteczki zachowują się inaczej, gdy są uwolnione od siły grawitacji. Może to prowadzić do odkrycia nowych metod produkcji leków lub nawet tworzenia zupełnie nowych substancji aktywnych. Na przykład, w 2019 roku firma farmaceutyczna Merck przeprowadziła eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który pokazał, jak wyprodukować bardziej stabilną wersję swojego leku na raka Keytruda. Dzięki temu lek mógł być podawany za pomocą zastrzyku, a nie przez kroplówkę.

W tej kapsule mieści się pierwsza fabryka leków

Pierwszym produktem, który Varda chce wytworzyć w swojej fabryce kosmicznej, jest lek Rytonawir, stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV. Firma planuje podgrzewać i chłodzić lek, aby zobaczyć, jak jego cząsteczki krystalizują się w kosmosie. Po miesiącu na orbicie fabryka ma wrócić na Ziemię i bezpiecznie wylądować na poligonie wojskowym w Utah, dostarczając cenne informacje o przyszłości produkcji kosmicznej.

Varda nie jest jedyną firmą, która widzi potencjał w wykorzystaniu mikrograwitacji do tworzenia nowych produktów. Inne firmy planują produkować w kosmosie np. półprzewodniki i kable światłowodowe, które mogą mieć lepsze właściwości niż te wykonane na Ziemi.

Produkcja kosmiczna to nie tylko fantazja naukowców i przedsiębiorców. To także szansa na poprawę jakości życia ludzi na Ziemi. Może to oznaczać lepsze leczenie chorób, szybszy transfer danych czy nowe możliwości technologiczne. Może to także być krok do kolonizacji kosmosu i eksploracji innych planet. Pierwsza fabryka kosmiczna to dopiero początek tej fascynującej przygody.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA