REKLAMA

Naukowcy właśnie cofnęli proces starzenia. Oto jak tego dokonali

Naukowcy z Australijskiego Instytutu Medycyny Regeneracyjnej na Uniwersytecie Monash odkryli, że w miarę jak organizmy się starzeją, ich mięśnie powracają do stanu "wczesnego życia". Dotyczy to także ludzi, co może okazać się kluczowe w staraniach o przedłużenie życia.

07.06.2023 03.42
Naukowcy odwrócili starzenie się
REKLAMA

Naukowcy byli w stanie zidentyfikować mechanizmy rządzące metabolizmem u afrykańskich ryb Nothobranchius furzeri występujących w Zimbabwe. Ryby te doskonale nadawały się do badań ze względu na krótki okres ich życia, co pozwoliło na obserwacje wielu pokoleń w krótkim czasie.

REKLAMA

Czy starzenie się niedługo zostanie odwrócone?

Jak wiadomo, wraz z wiekiem nasze mięśnie zaczynają ulegać degradacji. Proces ten określany jest mianem sarkopenii. Pomimo, iż jest on powszechny, to w jaki sposób następuje było do tej pory nierozwikłaną zagadką. Teraz jednak badania przeprowadzone przez Australijski Instytut Medycyny wykazały, że manipulowanie metabolizmem komórek może potencjalnie spowolnić lub odwrócić starzenie się mięśni.

Grupie naukowców przewodzili profesor Peter Currie i doktor Avnika Ruparelia z Uniwersytetu w Melbourne. Jak twierdzi doktor Ruparelia omawiane badanie jest pierwszym, w którym wykorzystano ryby Nothobranchius furzeri do badania sarkopenii:

W tym badaniu przeprowadziliśmy dokładną charakterystykę komórkową i molekularną mięśni szkieletowych we wczesnym okresie życia, w podeszłym wieku i skrajnie starym późnym okresie życia, ujawniając wiele podobieństw do sarkopenii u ludzi i innych ssaków.

Co ważne, krótkiemu życiu tych ryb towarzyszą objawy starzenia się, które są takie same jak u ludzi. Należą do nich m.in. występowanie zmian nowotworowych w wątrobie i gonadach, zmniejszona zdolność regeneracji kończyn, w tym przypadku płetw, oraz cechy genetyczne, które są cechą charakterystyczną ludzkiego starzenia się, takie jak zmniejszenie liczby kopii mitochondrialnego DNA i funkcji oraz skrócenie telomerów.

Naukowcy odkryli również, że te same metaboliczne cechy starzenia się mogą być odwracalne w późnym okresie życia. Jak dodaje wspomniana doktor Ruparelia:

U  skrajnie starych zwierząt mogą istnieć mechanizmy, które zapobiegają dalszemu pogarszaniu się stanu mięśni szkieletowych, co może ostatecznie przyczynić się do wydłużenia ich życia. Co ważne, późny etap życia, podczas którego zaobserwowaliśmy poprawę zdrowia mięśni, doskonale zbiega się z etapem, w którym wskaźniki śmiertelności spadają. Postulujemy zatem, że poprawa zdrowia mięśni może być krytycznym czynnikiem przyczyniającym się do wydłużenia życia u osób w bardzo podeszłym wieku.

Kluczem jest zrozumienie procesów metabolizmu

Aby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące tym zjawiskiem, badacze przyjrzeli się bliżej procesowi metabolizmu ryb na różnych etapach ich procesu starzenia. Okazało się, że niektóre z cechy metabolizmu u najbardziej zaawansowanych wiekowo ryb zostały cofnięte i  przypominały te u młodych osobników. Podkreśliło to kluczową rolę metabolizmu w całym procesie odmładzania. Naukowcy wnioskują, że dzięki zastosowaniu leków służących do regulacji powstawania niektórych lipidów, można by osiągnąć podobne odmłodzenie starzejących się mięśni u ludzi.

REKLAMA

Doktor Ruparelia podsumowała:

Pomysł, że starzenie się mięśni może być odwracalne i potencjalnie uleczalne za pomocą leków, które mogą manipulować metabolizmem komórki, jest ekscytującą perspektywą, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty społeczne, ekonomiczne i zdrowotne związane ze stale rosnącą populacją osób starszych na całym świecie. Jesteśmy podekscytowani potencjałem modelu killifish i bardzo wdzięczni Winston Churchill Trust za finansowanie oraz dr Kay Patterson za pomoc w ustanowieniu przepisów importowych w celu ustanowienia pierwszego i jedynego ośrodka killifish w Australii. Mamy teraz wyjątkową okazję do zbadania procesów biologicznych regulujących starzenie się i choroby związane z wiekiem oraz do zbadania strategii promowania zdrowego starzenia się.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA