REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Eliksir młodości już (prawie) tu jest. Połykasz jedną tabletkę i żyjesz dłużej

Recepta na długowieczność to niedościgniony ideał, którego wielcy tego świata szukają w dietach, lekach, ćwiczeniach fizycznych, a nawet w przetaczaniu krwi. Jak się okazuje, odpowiedź jest prostsza: receptą na długowieczność mogą być leki, które oczyszczają organizm z niewygodnych komórek, stymulując produkcję specjalnego białka.

05.09.2022
9:33
Naukowcy znaleźli sposób na długowieczność. Wystarczy jedna tabletka
REKLAMA

Od zarania dziejów do długowieczności dążą nie tylko ludzie, ale i naukowcy. Choć w ciągu ostatnich stu lat udało nam się wydłużyć średnią życia ludzi o ponad 25 lat, to nadal medycyna nie opracowała "recepty na długowieczność". Pacjenci chcący oszukać przeznaczenie muszą zadowolić się ogólną poradą, mówiącą o zdrowym trybie życia, takowej diecie i regularnych badaniach lekarskich.

REKLAMA

Uczeni z amerykańskiej organizacji non-profit Mayo Clinic opracowali lek senolityczny, który ich zdaniem jest w stanie zwiększyć produkcję białka kluczowego dla spowolnienia procesu starzenia się i rozwoju wielu chorób. Swe dokonania opisali w pracy opublikowanej w czasopiśmie eBioMedicine.

Opracowane przez naukowców leki są podawane pacjentowi jednorazowo. Ich zadaniem jest oczyszczenie krwioobiegu z komórek starzejących się oraz tzw. komórek "zombie". Komórki zombie zaprzestają procesu mitozy - procesu odpowiadającego za podział komórki. Ich obecność jest jednym z głównych czynników w procesie starzenia się. Dzięki usunięciu "niewygodnych" dla organizmu komórek pobudza się w organizmie produkcję białka ochronnego alfa-klotho.

Komórki zombie i białko alfa-klotho kluczem do długowieczności?

Badacze swą pracę rozpoczęli od wykazania, że obecność komórek starzejących się obniża poziom białka alfa-klotho w trzech typach ludzkich komórek: śródbłonka żyły pępowinowej, nerek i mózgu. Następnie przeprowadzili oni testy na trzech różnych rodzajach myszy, by wykazać, że stosowanie leku senolitycznego - połączenia dazatynibu i kwercetyny u gryzoni zwiększa poziom białka alfa-klotho.

W finalnej fazie badania - badaniach klinicznych, naukowcy podali połączenie dazatynibu i kwercetyny pacjentom z włóknieniem płuc. I w tym przypadku uczeni zauważyli znaczący wzrost poziomów białka alfa-klotho.

Białko długowieczności

REKLAMA

Białko alfa-klotho jest niezbędne by pozostać w dobrym zdrowiu. Jednocześnie ma ono tendencję do zmniejszania się z wiekiem, a szczególnie zmniejsza się w wielu chorobach, w tym w chorobie Alzheimera, cukrzycy i chorobach nerek. Badania na zwierzętach wykazały, że obniżenie poziomu białka alfa-klotho u myszy skraca długość życia, a zwiększenie alfa-klotho u myszy poprzez wstawienie genu powodującego jego produkcję zwiększa długość życia o 30 proc.

Odkrycie sposobów na zwiększenie poziomu wspomnianego białka u ludzi było głównym celem badań, ale było to dla naukowców wyzwaniem ze względu na rozmiar i niestabilność. Jednocześnie wprowadzenie białka bezpośrednio do organizmu jest problematyczne, ponieważ wymaga ono bezpośredniego podania dożylnego zamiast doustnej tabletki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA