REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Potrzebujesz młodej krwi, żeby się nie starzeć. Tak sądzą naukowcy, a nie wampiry

Procesy starzenia wydają się być nieuchronne, aczkolwiek u jednych zachodzą szybciej niż u innych. Przyjmujemy za normę, że wraz z wiekiem nasze mięśnie stają się mniejsze, słabsze i potrzebują coraz więcej czasu na regenerację. Naukowcy odkryli właśnie, że młoda krew może przynajmniej w teorii spowolnić naturalnie zachodzące procesy starzenia. Jak na razie jednak naukowcy nie chcą podejmować się tak kontrowersyjnych badań na ludziach.

09.12.2021
9:23
krew
REKLAMA

W artykule opublikowanym w periodyku naukowym Nature Aging naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu opisują wyniki badań przeprowadzonych na myszach, którym podano krew młodych myszy. Okazało się, że procedura taka sprawiła, iż komórki i tkanki myszy „odmłodniały”, a mięśnie szybciej przechodziły proces regeneracji. Choć wcześniej już wiadomo było o zbawiennym wpływie „młodej krwi” na starsze osobniki, to nie było wiadomo, który ze składników krwi odpowiada za poprawę stanu myszy.

REKLAMA

Naukowcy wskazują na pęcherzyki zewnątrzkomórkowe (EV, ang. extracellular vesicles) jako na komórki odpowiedzialne za młodnienie organizmu. Otóż, EV dostarczają instrukcje genetyczne (mRNA) do białka długowieczności zwanego Klotho i znajdującego się w komórkach mięśniowych. Naturalnie jednak w toku życia organizmu, coraz starsze pęcherzyki przenoszą coraz mniej kopii tych instrukcji, co z kolei prowadzi do utraty funkcji mięśni i do wydłużenia czasu ich regeneracji.

Podanie starzejącej się myszy krwi pochodzącej od młodej myszy sprawiło, że mięśnie niejako odmłodniały i wydawały się zdrowsze. Pozytywny efekt działania „młodej krwi” zniknął jednak wraz z usunięciem z krwi pęcherzyków zewnątrzkomórkowych.

Czy tak samo zadziała to u ludzi?

REKLAMA

Tego raczej się nie dowiemy, bowiem próby wykonania podobnych badań na ludziach spotkały się z silną krytyką w środowisku naukowym. Nie zmienia to jedna faktu, że naukowcy wiedzą teraz na jakim elemencie krwi skupić się podczas badań nad hamowaniem procesów starzenia u ludzi. Być może zatem z czasem zostaną opracowane preparaty zawierające pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które umożliwią hamowanie procesów starzenia takich jak chociażby stopniowe obniżanie sprawności umysłowej u osób starszych.

Zanim jednak opracowany zostanie swoisty „eliksir młodości z dodatkiem EV”, przed naukowcami jeszcze sporo badań i wyzwań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA