REKLAMA

Jak płacić telefonem? Podpowiadamy jak zastąpić kartę płatniczą smartfonem

Parę lat temu symbolem statusu i progresywności było użycie kart płatniczych zamiast gotówki. Teraz czasy się zmieniły i to telefon stał się niekwestionowanym królem płatności bezgotówkowych. Podpowiadamy, jak działają płatności smartfonem i jak ustawić telefon, by móc nim płacić.

15.04.2023 04.47
płatność telefonem
REKLAMA

Kiedy stoisz w kolejce do kasy, osoba przed tobą płaci gotówką, a ty myślisz "Mógłby użyć karty tak jak ja, byłoby o niebo szybciej". Jednak po chwili osoba z innej kasy gasi twój zapał, za jednym zamachem używając karty lojalnościowej sklepu i karty płatniczej, a to wszystko dzięki telefonowi.

Nie da się ukryć: płatności kartą przyspieszyły proces płacenia zarówno za małe zakupy spożywcze jak i większe produkty. Jednak nadal wymagają noszenia ze sobą portfela, szukania i wyciągania karty... a zdecydowana większość z nas telefon ma zawsze pod ręką. Ponadto w świecie dziesiątek programów i kart lojalnościowych, skumulowanie zarówno płatności jak i aplikacji w jednym miejscu jest po prostu benefitem dla użytkownika. No i nie oszukujmy się, płatność poprzez zbliżenie telefonu do terminala to bardzo satysfakcjonujące uczucie.

REKLAMA

Płatności telefonem - różne definicje

"Płacić telefonem" to bardzo ogólne sformułowanie i może oznaczać jedną z kilku metod przesyłania pieniędzy telefonem. Przede wszystkim, dla większości osób, oznacza ono dokonywanie płatności zbliżeniowych przy wykorzystaniu telefonu z włączoną usługą Google Pay (smartfony z Androidem) lub Apple Pay (iPhone). Inne osoby do "płatności telefonem" zaliczają także płacenie BLIKiem.

Zobacz też:

Pod płacenie telefonem można podciągnąć jeszcze płatności i zlecanie przelewów poprzez aplikacje: bankowe, PayPal czy Revolut. W przypadku tej pierwszej opcji informacji o możliwościach robienia przelewów i przekazów pieniężnych najlepiej zasięgnąć na stronie internetowej banku, na infolinii lub w jego placówce, gdyż każdy bank oferuje inne możliwości i posiada odmienną aplikację bankową.

W tym poradniku skupimy się na najpopularniejszym płaceniu telefonem - poprzez sparowanie karty debetowej z telefonem i płaceniem zbliżeniowo za zakupy.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Oczywistym jest fakt, że karty płatniczej nie da się dosłownie włożyć do telefonu. Da się za to ją emulować, za pomocą technologii HCE (Host card emulation). W przypadku HCE dane uwierzytelniające płatność przechowywane są najczęściej w chmurze (stąd konieczność cyklicznego połączenia z internetem), a następnie wykorzystywane przy płatnościach wygenerowaną cyfrową wersją kartą. Za pośrednictwo pomiędzy technologią HCE, a terminalami płatności odpowiada łączność NFC.

Z perspektywy technologicznej użytkownicy są zabezpieczeni: technologia HCE jest obecna w smartfonach z systemem Android począwszy od wersji 4.4. Z kolei łączność NFC jest standardem we wszystkich obecnie produkowanych urządzeniach. Prawdziwym problemem może być jeżeli bank nie oferuje płatności zbliżeniowych telefonem lub połączenia karty z Google Pay lub Apple Pay. Jednak wszystkie największe banki w Polsce już od kilku lat oferują taką możliwość, a dla pewności możesz skontaktować się z bankiem lub poszukać informacji online.

Zobacz też:

Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Istnieją dwie metody na płatności zbliżeniowe telefonem. Pierwszą byłoby wykorzystanie aplikacji oferowanej przez bank, np. PeoPay banku Pekao lub IKO banku PKO BP. Jednak nie wszystkie banki oferują taką możliwość, a znacznie częściej spotykaną opcją są płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem Google Pay lub Apple Pay.

Jak więc płacić telefonem? Google Pay na telefonach z Androidem

W telefonie z systemem Android zacznij od znalezienia aplikacji "Portfel". Jeżeli nie możesz jej znaleźć, pobierz ją ze sklepu Google Play. Następnie otwórz ją i w prawym dolnym rogu ekranu dotknij "Dodaj do Portfela", a kolejnym ekranie "Karta płatnicza".

W kolejnym kroku będziesz mieć wybór dodania nowej karty płatniczej lub - jeżeli tak jak ja używasz przeglądarki Google Chrome i w przeszłości używałeś jej do wprowadzenia danych karty - jednej z wcześniej używanych kart.

Dodaj do Portfela -> Karta płatnicza -> Nowa karta kredytowa lub debetowa

Aplikacja zaoferuje ci dwie możliwości: zeskanowanie danych z karty (co przyspieszy proces) lub ich ręczne przepisanie (dostępne u dołu ekranu). Następnie twój bank wyśle prośbę o autoryzację połączenia twojej karty płatniczej z Google Pay, które musisz zatwierdzić. Z przyczyn bezpieczeństwa aplikacja blokuje wykonywanie zrzutów ekranu, ale jest to bardzo intuicyjny i prosty proces.

W przypadku odrzucenia autoryzacji skontaktuj się ze swoim bankiem.

REKLAMA
Skrót do NFC zwykle znajdziemy w skrótach dostępnych po rozwinięciu belki powiadomień

Teraz jedyne co ci pozostaje to włączenie komunikacji NFC, pójście do sklepu i użycie telefonu do płatności zbliżeniowej tak jak karty - czyli po prostu przyłożenie go do czytnika. Pamiętaj o odblokowaniu ekranu przed przyłożeniem telefonu do czytnika.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA