1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Jak płacić BLIKIEM w sklepie stacjonarnym? Najszybszy sposób na kupno prezentów świątecznych

Lokowanie produktu: Polski Standard Płatności

Jak płacić telefonem za zakupy i usługi? Podpowiadamy, co zrobić, żeby w sklepach i punktach usługowych korzystać ze smartfona zamiast z karty płatniczej. W tym celu wystarczy użyć systemu BLIK, który pozwala płacić zarówno z użyciem kodu, jak i zbliżeniowo z wykorzystaniem NFC w smartfonie. To szybkie, proste i bezpieczne.

10.11.2021
13:00
blik-jak-placic-za-zakupy-telefonem-nfc

Płacenie kartami płatniczymi w sklepach i salonach usługowych jest już passe. Podczas robienia świątecznych zakupów nie trzeba pamiętać o odwiedzaniu bankomatu i nie trzeba zabierać na nie ze sobą portfela. Zamiast tego można wykorzystać telefon, a konkretnie: system BLIK, czyli... tę samą metodę płatności, z której Polacy już od lat ochoczo korzystają - zarówno w świecie online, jak i offline.

Jak płacić BLIKIEM w sklepie stacjonarnym? Są na to dwie metody.

Możliwość skorzystania z BLIKA w sklepach istnieje już od dawna. Płacić za zakupy i usługi można przy tym na dwa sposoby. Jednym z nich jest podanie sprzedawcy lub usługodawcy sześciocyfrowego kodu BLIK, który można wygenerować w aplikacji banku - czyli tego samego, który używany jest do wypłat z bankomatów i opłacania zakupów online.

Po podaniu kodu wystarczy na smartfonie zatwierdzić transakcję, a pieniądze przekazywane są sprzedawcy. Płatność kodem BLIK nie jest jedyną metodą opłacania zakupów w sklepach stacjonarnych z użyciem rozwiązań płatniczych BLIKA - rok temu Polski Standard Płatności wprowadził Płatności zbliżeniowe BLIK, bazujące na technologii NFC.

BLIK z obsługą NFC i płatności zbliżeniowe - konfiguracja i zalety.

Aby płacić zbliżeniowo z użyciem BLIKA, wystarczy poświęcić kilka chwil na jednorazową konfigurację urządzenia. Po jej wykonaniu nie trzeba już w ogóle korzystać karty płatniczej ani z kodów generowanych w aplikacji. Wszystko odbywa się prościej, szybciej i - co najważniejsze - bezpieczne. Jedyne, o co trzeba zadbać, to o smartfon z włączoną blokadą ekranu (PIN lub biometria) oraz modułem NFC (ale na szczęście w dzisiejszych czasach w zasadzie wszystkie popularne modele telefonów mają już taki chip).

Ponieważ z BLIKA zbliżeniowego można korzystać bez instalowania dodatkowych aplikacji, w celu skonfigurowania płatności zbliżeniowych należy uruchomić aplikację swojego banku. Należy w niej oszukać pozycję Płatności zbliżeniowe BLIK oraz wybrać Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK. Po zaakceptowaniu regulaminu należy się upewnić, że NFC oraz blokada ekranu są włączone, a także potwierdzić aktywację płatności zbliżeniowych BLIKIEM kodem PIN.

Aby płacić zbliżeniowo z użyciem systemu BLIK, nie trzeba nawet posiadać karty!

Aby rozliczyć się za zakupy lub usługi z użyciem zbliżeniowego BLIKA, należy poinformować sprzedawcę, że chcemy zapłacić zbliżeniowo - nie ma potrzeby informowania go, że planujemy użyć tej metody płatności ani upewniania się, że przy kasie znalazło się logo BLIK. W celu realizacji transakcji wystarczy przyłożyć telefon do terminala, a informacja o wykonaniu transakcji pojawi się na telefonie. Terminal z kolei po chwili powinien wyświetlić informację o akceptacji - i już, zapłacone.

Warto przy tym dodać, że aby płacić zbliżeniowo BLIKIEM, należy wyposażyć się w telefon z systemem Android. Co przy tym istotne, możliwość korzystania z BLIKA w tandemie z NFC jest dostępna nie tylko na smartfonach z usługami Google'a, ale również na telefonach z Huawei Mobile Services, gdzie nie da się korzystać z Google Pay. Mogą ją obsługiwać aplikacje banków pobrane ze sklepu Huawei, w tym Bank Millenium, Alior Bank i mBank.

Huawei-BLIK-NFC-platnosci-zblizeniowe class="wp-image-1901903"
Płatności zbliżeniowe BLIK działają na smartfonach marki Huawei bez usług Google'a

Płatności zbliżeniowe BLIK oferują PKO BP, Alior, ING Bank Śląski, Bank Millenium, mBank, Santander.

Liczba partnerów BLIKA będzie oczywiście z czasem rosła - tak samo jak miało to miejsce w przypadku pozostałych usług takich jak płatności z kodem, wysyłka i odbiór szybkich i bezpłatnych przelewów na numer telefonu itp. Korzystanie z tego systemu płatności jest zaś tak samo bezpieczne, jak korzystanie z bankowości mobilnej. Do tego płatności zbliżeniowe BLIK działają nawet bez zasięgu i dostępu do sieci! Wystarczy, że aplikacja bankowa raz na 24 transakcje połączy się z internetem.

Co ciekawe, dzięki temu, że zbliżeniowy BLIK powstał z wykorzystaniem technologii Mastercard, można nim zapłacić nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie gdzie obsługiwane są płatności zbliżeniowe Mastercard. Płatność zbliżeniowa w dowolnym miejscu na świecie będzie świetnym udogodnienie zarówno na wakacjach spędzanych poza granicami kraju, jak i podczas służbowych podróży zagranicznych. W ten sposób Polacy płacili już w ponad 100 krajach poza Polską.

BLIK - płacenie zbliżeniowo

BLIK i zakupy w internecie

BLIK, opracowywany przez Polski Standard Płatności od 2015 r. przy współpracy z największymi działającymi w naszym kraju bankami, świetnie sprawdza się również przy zakupach online. W sklepach internetowych, które wdrożyły obsługę tego nowoczesnego rozwiązania, wystarczy na sam koniec podać kod generowany w aplikacji banku.

Wybranych sprzedawców można dodać też do listy zaufanych, co eliminuje konieczność ręcznego przepisywania kodów przy kolejnych zakupach. Oprócz tego BLIK pozwala na wykonywanie szybkich przelewów na numer telefonu - nie ma konieczności proszenia znajomych o numer konta podczas rozliczaniu się za świąteczne zakupy!

Tekst powstał we współpracy z Polskim Systemem Płatności, właścicielem marki BLIK.

Lokowanie produktu: Polski Standard Płatności
Najnowsze
Zobacz komentarze