REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

BLIK-iem zapłacisz w euro. Polski Standard Płatności stał się właśnie członkiem ważnej organizacji

BLIK stanie się standardem międzynarodowym i może już rozpocząć podbój rynków zagranicznych. Polski Standard Płatności stał się właśnie członkiem organizacji SWIFT, co pozwoli wykorzystać jego usługę do realizacji rozliczeń w walucie euro.

13.05.2022
10:35
blik-pozwoli-na-rozliczenia-w-euro-polski-standard-platnosci-czlonkiem-swift
REKLAMA

Polska bankowość mobilna może być wzorem dla innych krajów. Podczas gdy Stany Zjednoczone dopiero odkrywały płatności NFC popularyzowane na ichnim rynku dzięki ekspansji Apple Pay, my już dawno mieliśmy rozwiniętą sieć terminali zbliżeniowych w sklepach oraz punktach usługowych.

REKLAMA

Czytaj też:

Oprócz tego mamy w Polsce dostęp do BLIKA, czyli systemu, który upraszcza szybkie przelewy i płatności online, a od niedawna umożliwia płatności zbliżeniowe. Już niedługo z tej usługi będzie można skorzystać również poza granicami naszego kraju z wykorzystaniem innych walut niż złotówki.

BLIK i SWIFT

Polski Standard Płatności, czyli firma zajmująca się rozwojem systemu BLIK, stała się już członkiem organizacji SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Jak podaje serwis cashless.pl, potwierdzają to przedstawiciele PSP. Odpowiednią procedurę Polacy przeszli w kwietniu br. 

Partnerstwo z międzynarodową organizacją zrzeszającą instytucje finansowe i utrzymującą sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji otwiera Polakom drogę do zaistnienia na rynkach zagranicznych. Członkostwo w SWIFT pozwoli na dokonywanie płatności w innej walucie niż polska złotówka.

Rozliczenia w euro z użyciem BLIKA

Z usługi BLIK już teraz można korzystać przy wykonywaniu transakcji w zagranicznych sklepach, ale do tej pory rozliczenia realizowane były w naszej walucie. Oznacza to, że skorzystać mogli z tego przede wszystkim Polacy kupujący od sprzedawców spoza naszego kraju.

REKLAMA

Możliwość rozliczania się w euro to kolejny krok na drodze do popularyzacji BLIKA wśród mieszkańców innych krajów. Obecnie prowadzone są prace nad m.in. wykonywać szybkie przelewy międzynarodowe na zagranicznych numer telefonu odbiorcy. Na tym ambicje PSP się jednak nie kończą.

W następnej kolejności Polski Standard Płatności będzie mógł zawrzeć umowy o partnerstwie bezpośrednio z zagranicznymi bankami. Obecnie prowadzone są prace nad uruchomieniem BLIKA w Rumunii, ale można się spodziewać, że PSP będzie chciało dotrzeć ze swoją usługą również do banków z innych regionów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA