REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple zarabia nawet na używkach. Inni producenci mogą tylko pozazdrościć

Jeżeli miałbym wskazać jedną firmę z obszaru technologii, która jest dla mnie wzorem pod kątem zarabiania na swoich produktach, to byłoby to Apple. Utrata wartości w ich urządzeniach jest wręcz symboliczna, kilkuletnie iPhone'y chodzą jak złoto, a ostatni raport pokazuje, że firma ma największy udział w rynku odnowionych urządzeń.

25.04.2023
11:49
Apple zarabia nawet na używkach. Inni producenci mogą tylko pozazdrościć
REKLAMA

Procedura odnowy sprzętu wprowadzona przez Apple jest bardzo rygorystyczna i obejmuje wymianę wszystkich wadliwych komponentów na oryginalne części, wyczyszczenie urządzenia oraz jego testy, a odnowiony sprzęt ma roczną gwarancję. Dzięki takiemu podejściu giganta z Cupertino nie kupujemy kota w worku, tylko sprzęt, który jeszcze będzie długo działał.

W Polsce oferta odnowionych urządzeń Apple jest dosyć skromna, bo obejmuje iPady, a od niedawna również MacBooki. Oszczędność w stosunku do nowego tabletu czy komputera sięga kilkuset złotych, więc jest na pewno warta rozważenia. W innych krajach Apple oferuje również odnowione iPhone'y i to właśnie takiemu rynkowi przyjrzał się najnowszy raport firmy Counterpoint. Wiosek jest jeden - nawet w używanej elektronice Apple jest królem.

REKLAMA

Apple zarabia na używkach jak nikt

Rynek używanych smartfonów w 2022 r. wzrósł o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego, nie przeszkodził temu nawet 17 proc. spadek sprzedaży tego typu urządzeń w Chinach. Tam na przeszkodzie stanął Covid-19 i ograniczenia z nim związane. Najwięcej odnowionych sprzętów sprzedaje się w Indiach, a zaraz za nimi uplasowały się kraje Ameryki Łacińskiej.

Źródło: Counterpoint

Apple zanotował 16 proc. wzrost udziałów w rynku, co przełożyło się na 49 proc. udziału w rynku. Drugi Samsung ma 26 proc. Vivo i Oppo mają po 3 proc. udziału, a Huawei 2 proc. Inne marki androidowych telefonów mają łącznie 17 proc. Różnica pomiędzy Apple'em a resztą stawki jest ogromna.

Źródło: Counterpoint
REKLAMA

Skąd taka popularność odnowionych urządzeń?

Chciałbym napisać tutaj o tym, że dojrzeliśmy jako ludzkość do ekologicznych wyborów, że nie pędzimy ślepo za nowościami, że szanujemy zasoby naturalne i walczymy z niepohamowanym konsumpcjonizmem. Chciałbym, ale nie mogę, bo powód jest zupełnie inny, a są nim pieniądze.

Największe rynki zbytu na urządzenia odnowione, to jednocześnie biedniejsze rynki. Klienci z tych państw chcą mieć iPhone'a, ale ceny są tak wysokie, że wolą kupić odnowione urządzenia, które nadal spełnią swoją funkcję, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na bardziej potrzebne rzeczy takie jak jedzenie czy odzież.

W całym procesie pomaga podejście producentów, którzy bardzo chętnie odkupują stare urządzenia przy zakupie nowego. Co ciekawe - klienci na odnowione smartfony przy ich wyborze nie kierują się jakością odnowienia, a ceną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA