Trzy narzędzia AI do tworzenia grafiki, które musisz znać. Jest też konkurs: do wygrania urlop wart 4000 zł

Lokowanie produktu: Acer

Kilkanaście słów, dzięki którym przemienisz artystyczną wizję lub futurystyczny projekt w grafikę wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. Tak właśnie działają twórcy nowej generacji, a ja pokażę ci trzy najpopularniejsze narzędzia, z których korzystają. I przy okazji podsunę ci konkurs, w którym możesz przekuć swoje twory w super nagrody.

17.03.2023 08.09
narzedzia ai do tworzenia grafiki

"Artyści sztucznej inteligencji" to stosunkowo nowy nurt, który ze względu na sposób treningu i działania SI budzi wiele emocji. Modele text-to-image mają tak wiele entuzjastów, jak i przeciwników. Szanuję tych, którzy do sztucznej inteligencji mają negatywny stosunek, a tych, którzy widzą w twórczej SI przyszłość, nazywam "twórcami nowej generacji".

"Twórcami", gdyż sposób tworzenia grafiki z wykorzystaniem SI to sztuka tworzenia promptów (opis tego, co ma zrobić dla ciebie model), a w przypadku niektórych modeli także wybranie najlepszych tworów SI i upiększenie ich za pomocą kolejnych promptów. "Nowej generacji", bo tworzenie ilustracji przy udziale sztucznej inteligencji jest tym, o czym nie śnili najwybitniejsi artyści w historii ludzkości i trudno je porównać do któregokolwiek znanego nam rzemiosła.

Niezależnie czy chcesz spróbować swoich sił jako twórca nowej generacji, czy masz już w tej materii doświadczenia, przedstawię ci trzy najpopularniejsze modele, które sprawdzają się świetnie w każdej sytuacji - w tym konkursie Acera. Ale o tym później.

Midjourney

Midjourney to zdecydowanie mój ulubiony model, który oferuje niemalże nieograniczoną liczbę stylów i nawet z najprostszym promptem potrafi wygenerować coś imponującego. Każdorazowo Midjourney generuje cztery obrazy, które następnie można dowolnie remiksować lub - jeżeli jesteś zadowolny z efektu - powiększyć. Model ma dość ciekawy sposób działania, bowiem jedynym sposobem, aby z niego skorzystać, jest dołączenie do oficjalnego serwera Midjourney na Discordzie i tworzenie poprzezw wpisywanie wiadomości do bota. Minusem jest fakt, że nie można "dostroić" działania SI (tak jak w przypadku np. DreamStudio), lecz precyzja, z jaką działa model zwykle to rekompensuje. Na uwagę zasługuje też fakt, że Midjourney pokazuje, jak w czasie rzeczywistym tworzy obraz, co nawet po wszystkich miesiącach spędzonych nad SI zawsze jest dla mnie fascynującym widokiem.

Pierwsze 25 generowania ilustracji z Midjourney jest darmowe, następnie należy wykupić jeden z planów premium. Warto pamiętać, że Midjourney przyznaje pełnię praw autorskich (w tym do użytku komercyjnego) jedynie grafikom wygenerowanym w ramach płatnego planu.

DreamStudio (Stable Diffusion)

DreamStudio zbudowane jest na popularnym modelu Stable Diffusion. Sam Stable Diffusion dostępny jest za darmo w ramach oprogramowania open-source i można go uruchomić na własnym komputerze. Jednak aby to zrobić, potrzebny jest pewien zasób wiedzy z zakresu programowania i całkiem spora moc obliczeniowa komputera. Dlatego firma odpowiedzialna za model, Stability AI, uruchomiła platformę DreamStudio. Tak jak w przypadku Midjourney, model z jednego promptu generuje cztery grafiki, które następnie można dostosować lub użyć jako kanwy do generowania kolejnych grafik. Model można delikatnie "dostroić" tak, aby generował grafiki bliższe zapytaniu lub użył większej ilości kroków w celu wygenerowania dokładniejszego obrazu.

Generowanie w DreamStudio zużywa specjalne "punkty" (credits). Ilość zużytych punktów zależna jest od tego, ile grafik wygenerujesz oraz tego jak bardzo "dostroisz" model. Domyślnie każdy nowy użytkownik dostaje 100 punktów (ok. 500 obrazów przy standardowych ustawieniach), a po ich wykorzystaniu należy zakupić dodatkowe w cenie 1000 / 10 dolarów amerykańskich (+ VAT).

DALL-E 2

Mini wersja modelu DALL-E w zeszłym roku dosłownie podbiła świat i jest głównym sprawcą memów, które ówcześnie zalały internet. Jakkolwiek zabawne by nie były twory DALL-E mini, jego oryginalna wersja stworzona przez OpenAI ma potencjał do generowania imponujących, a nawet całkiem poważnych grafik. Największą dumą OpenAI jest tworzenie przez DALL-E 2 fotorealistycznych ilustracji, jednak model z powodzeniem daje radę w naśladowaniu różnych stylów i koncepcji. Tak jak w przypadku innych modeli, sztuczna inteligencja generuje cztery grafiki, które mogą posłużyć za podstawę kolejnych tworów. OpenAI dało użytkownikom możliwość ładowania do modelu własnych obrazów, na których podstawie SI może generować kolejne ilustracje.

DALL-E 2 tak jak DreamStudio zużywa punkty. Po rejestracji użytkownik otrzymuje jednorazowo 50 punktów i kolejne 15 co miesiąc. Jedno użycie modelu zużywa 1 punkt, a kolejne OpenAI oferuje w cenie 115 punktów / 15 dolarów (+VAT).

Stwórz z AI najlepszą grafikę i wygraj bajeczne nagrody od Acer

Jeżeli ciebie - tak jak mnie kiedyś - zżarła ciekawość i spróbowałeś swoich sił jako twórca nowej generacji, zapewne zauważyłeś, że w przypadku tworzenia ilustracji z udziałem modeli sztucznej inteligencji ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Astronauta na koniu, krowa na rowerze, świat zrobiony jedynie z pierogów i śledzi - możliwości są nieskończone.

A co gdyby tak wykorzystać te nieskończone możliwości, by coś zyskać?

Taką możliwość daje właśnie Acer w ramach konkursu "Predator Kontra Zombie". Zadanie jest: proste stwórz za pomocą jednego z modelów sztucznej inteligencji grafikę przedstawiającą postapokaliptyczny świat i to jak może przydać się w nim plecak Acer Nitro Gaming Urban.

“Koniec świata nastąpił niemal dokładnie według przewidywań.” Wielka pandemia, a po niej tajemnicza substancja zmieniająca ludzi w zombie.

Główną nagroda w konkursie jest oucher o wartości 4000 PLN do wykorzystania na pobyt w Hotelu Narvil w Serocku. Z kolei twórcy trzech najlepszych grafik (włącznie ze zwycięzcą) otrzymają zestaw Survivalowy (Plecak Acer Nitro Urban, multitool z latarką, kompas, 4 konserwy mięsne, lina taktyczna). Natomiast laureaci miejsc od 4 do 24 otrzymają plecak Acer Nitro Urban

Konkursowe prace należy zgłaszać do 27 marca włącznie poprzez komentarze do posta na facebookowym profilu Predator Gaming.

Lokowanie produktu: Acer
Najnowsze