REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Teraz możesz zobaczyć papieża jedzącego kremówki i Kermita w Czarnobylu. Wpisujesz hasło, a strona zamieni je w obrazek

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda Darth Vader z gitarą basową? A może jak wyglądałby Spiderman na średniowiecznej rycinie? Do stworzenia takich obrazków nie potrzebujesz wybitnego artysty, a jedynie wpisać odpowiednią frazę. Sztuczna inteligencja o wdzięcznej nazwie DALL-E mini podbija internet, spełniając najskrytsze i najdziwniejsze marzenia i wizje internautów.

09.06.2022
7:35
DALL-E to hit. Sztuczna inteligencja zamienia słowa w obrazy
REKLAMA

Rzeczy, które wcześniej nie były w stanie opuścić ram naszej wyobraźni, dzisiaj urzeczywistniają się za pomocą DALL-E mini - ogólnodostępnej wersji sztucznej inteligencji DALL-E, która generuje obrazy na podstawie wprowadzonych instrukcji tekstowych. Kiedykolwiek myślałeś o Jezusie na rowerze?

REKLAMA

A może o zobaczeniu kota jedzącego hamburgera? A może gumową kaczkę z pistoletem? DALL-E mini jest ograniczony jedynie twoją własną wyobraźnią.

Generowanie grafik na podstawie tekstu nie jest niczym nowym dla sztucznej inteligencji, która od dawna zaskakuje swą dokładnością w odwzorowywaniu zapytań. Oczywiście precyzja nadal jest daleka od ideału, ale jak pokazuje Google Imagen - jesteśmy już bliżej niż dalej. Jednakże badacze zajmujący się sztuczną inteligencją niechętnie oddają ją w ręce szerszego grona, ze względu na zarówno jej eksperymentalny charakter jak i potencjalne zagrożenia płynące z niemal nieograniczonego generowania obrazów.

DALL-E zyskuje dużą popularność

Naprzeciw temu wyszedł 35 letni programista Boris Dayma, który udostępnił mini wersję DALL-E w internecie. Boris Dayma pochodzi z Francji, ale obecnie mieszka i pracuje w Houston, w Teksasie. Dayma swój pierwszy model sztucznej inteligencji opracował w lipcu 2021 roku w ramach konkursu organizowanego przez społeczność Hugging Face i Google, które zapewniło niezbędny sprzęt. Sukces i zainteresowanie jego pracą konkursową sprawiło, że Boris kontynuował pracę nad publicznie dostępną, sztuczną inteligencją, z której skorzystać mógłby każdy. Choć DALL-E mini został oficjalnie udostępniony pod koniec lipca 2021, to popularność zdobył dopiero w ciągu ostatnich kilku dni.

Ludzie [mający dostęp do zaawansowanych modeli SI generujących obrazy - dop. red.] dzielą się wygenerowanymi obrazami, które podobają im się najbardziej. Ale posiadanie wersji demonstracyjnej do samodzielnego użycia daje opinii publicznej wyobrażenie o tym, co dany model [sztucznej inteligencji] właściwie potrafi. Widzą, gdzie się wyróżnia, a co sprawia mu więcej trudności.

- mówi Dayma cytowany przez iNews.

Obrazy wygenerowane przez DALL-E mini są fenomenem - ludzie prześcigają się w pomysłach na oryginalne (tudzież kuriozalne) kombinacje, a każdego dnia pojawia się nowy trend. W ostatnich dwóch dniach trendem stało się generowanie Kermita w różnych miejscach i sytuacjach

Jak mówi twórca DALL-E mini, ze względu na ilość detali sztuczna inteligencja gorzej radzi sobie z twarzami i szczegółowymi obrazami. Jednakże zaskakująco dobrze radzi sobie z malarstwem abstrakcyjnym i pejzażami. Jednocześnie Dayma zachęca wszystkich użytkowników, aby sesje z DALL-E mini nie były jednorazowe - by Internauci wracali i nadal testowali możliwości sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Model [DALL-E mini] wciąż trenuje. Wciąż się poprawi. Z dnia na dzień tylko trochę się poprawia, ale z tygodnia na tydzień można naprawdę zauważyć [poprawę]

DALL-E mini dostępny jest w serwisie Hugging Face za darmo i bez rejestracji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA