REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Taki będzie iPhone 15. Wszystko, co wiemy przed premierą. Jedna ważna nowość

iPhone 15 trafi na sklepowe półki za blisko pół roku, ale już całkiem sporo informacji na temat tego urządzenia trafiło do sieci. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Zmiana Lightning na USB-C to nie jedyna nowość, na którą powinni szykować się fani Apple’a.

03.03.2023
8:11
iphone 15 co wiemy pro max plus ultra 2023
REKLAMA

Apple prezentuje swoje nowe telefony zwykle pod koniec wakacji, ale w ostatnich latach rzadko kiedy firmie udaje się utrzymać w tajemnicy do samego końca jakieś niespodzianki, takie jak np. Dynamiczna Wyspa z iPhone’ów 14 Pro. Zapewne nie inaczej będzie i w tym roku w przypadku iPhone’ów 15, które mogą wyglądać inaczej niż poprzednie modele. Zebrałem w jednym miejscu wszystkie wiarygodnie brzmiące przecieki na temat nowych telefonów i przewiduję, jak może wyglądać pełne portfolio.

REKLAMA

iPhone 15 w czterech wersjach

Spodziewamy się, że we wrześniu do sklepów znowu trafią cztery nowe telefony Apple’a, ale oferta raczej nie zostanie gruntownie przebudowane pod kątem rozmiarówki tak, jak ostatnio, gdy w miejsce iPhone’a 13 mini wszedł iPhone 14 Plus. Nowymi modelami najpewniej zostaną iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max (różniące się specyfikacją oraz ceną).

iPhone 15 i iPhone 15 Pro będą miały zapewne identyczne gabaryty ze swoimi 6,1-calowymi ekranami, a iPhone’a 15 Max i iPhone’a 15 Pro Max również będą do siebie podobne z ich 6,7-calowymi panelami. Otwartym pozostaje pytanie, czy Dynamiczna Wyspa pozostanie wyróżnikiem następców iPhone’ów 14 Pro i 14 Pro Max, czy też w tych tańszych zastąpi już teraz wysłużonego notcha z iPhone’ów 14 i 14 Plus.

iPhone 15 Pro Max czy iPhone 15 Ultra?

Jeśli z kolei o wyświetlaczach już mowa, to możliwe, że Samsung nie będzie jedynym dostawcą, tak jak w poprzednim roku było to w przypadku iPhone'a 14 Pro i iPhone'a 14 Plus. Jak podaje appleinsider.com, który powołuje się na analityka Rossa Younga, w tym roku we wszystkich modelach iPhone’a będzie można znaleźć ekrany pochodzące od różnych firm - podobnie zresztą jak w iPadach.

A co z iPhone’em 15 Ultra?

Nie jest wykluczone, że oprócz modeli iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max pojawi się piąty telefon w postaci jeszcze droższego iPhone’a 15 Ultra. Ten smartfon mógłby mieć znacznie bardziej odporną na uszkodzenia obudowę wykonaną z tytanu, a nie stali (w dodatku o innym kształcie i rozmiarze z większym wyświetlaczem). Pasowałby do Apple Watcha Ultra.

Oczywiście ten hipotetyczny telefon może po prostu zastąpić w ofercie iPhone’a 14 Pro Max, a tym samym nowe smartfony będą nosić nazwy iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Ultra. Zmian w tym ostatnim może też być mniej, niż niektórzy by oczekiwali, gdyż mogą ograniczyć się do materiału, z którego wykonana zostanie obudowa najdroższego urządzenia.

iPhone 15 z USB-C

Unia Europejska robi, co może, by przymusić Apple’a do rezygnacji z jego autorskiego złącza Lightning. Ma ono sporo zalet, ale w opinii wielu ludzi nie przeważają one nad jego wadami. Ptaszki przy tym ćwierkają, że firma zdecyduje się na zmianę portu w tym roku, a nowy typ złącza, czyli zaadoptowane przez całą branżę USB-C, trafi do wszystkich czterech nowych telefonów firmy z Cupertino.

Dla wielu osób to świetne wieści, gdyż telefony będzie można ładować tymi samymi ładowarkami i kablami, co iPady, Maki, sprzęty z Androidem oraz resztę elektroniki wykorzystującą już teraz USB-C. Dla części konsumentów będzie to jednak minus, gdyż nadal mają w domach mnóstwo akcesoriów zgodnych z Lightning, a taki ruch zmusiłby ich do wymiany i/lub stosowania przejściówek.

USB-C z certyfikatem MFI w iPhonie 15?

Pojawiły się doniesienia, jakoby Apple szykował się do wprowadzenia programu certyfikacji MFI (Made for iPhone) dla kabli typu USB-C i np. ograniczać prędkość transferu lub ładowania tym bez certyfikatu. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku komputerów Mac i tabletów iPad, gdzie USB-C do ładowania i transferu danych wykorzystywane jest od lat, nic takiego nie miało miejsca.

Nie zdziwię się jednak, jeśli potwierdzą się plotki dotyczące tego, że iPhone 15 i 15 Max dostaną inne złącza USB-C niż iPhone 15 Pro i 15 Pro Max. Droższe modele z linii Pro mogą oferować np. szybsze ładowanie i szybszy transfer danych. W przypadku sprzętów z Androidem te tańsze urządzenia również często ładują się wolniej i wolniej przesyłają pliki niż modele z najwyższej półki.

A co z procesorami w iPhonie 15?

Przez wiele lat wszystkie nowe iPhone’y miały topowe układy, ale to się zmieniło rok temu. iPhone 14 i 14 Plus otrzymały starszy układ Apple A15 Bionic (aczkolwiek w wersji z iPhone’a 13 i 13 Pro, a nie iPhone’a 13 i 13 mini). Nowy chip, czyli Apple A16 Bionic, trafił do iPhone’ów 14 Pro i 14 Pro Max. Podobnie może być w tym roku, a iPhone 15 i 15 Plus otrzymają topowy układ sprzed roku.

Kolejna generacja chipu Apple, która może otrzymać nazwę Apple A17 Bionic (i to w 3 nm procesie technologicznym), pojawi się jedynie w modelach iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max (15 Ultra). Nie jest też nierealny scenariusz, w którym do telefonów z linii Pro trafią układy Apple Silicon będące częścią linii Apple M, skoro takowe dostępne są już od dwóch generacji w tabletach iPad Pro.

iPhone’y 15 mogą mieć też inne pojemności pamięci

Jeśli do iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus trafi układ Apple A16, to będą one wyposażone w 6 GB pamięci operacyjnej, czyli tyle samo, co wszystkie telefony z linii iPhone 14. Być może w iPhonie 15 Pro i Pro Max (15 Ultra) pojawi się jej wreszcie więcej, czyli np. 8 gigabajtów. Dla porównania topowe smartfony z Androidem oferują 12 GB RAM-u.

W przypadku pamięci wewnętrznej trudno powiedzieć, jaką Apple podejmie decyzję. Podstawowe modele nadal mogą mieć jedynie 128 GB przestrzeni na system i dane użytkownika, gdyż dla wielu osób jest to nadal w pełni wystarczające w dobie chmur na pliki. Możliwe jednak, że modele iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max (15 Ultra) dostaną w podstawowej wersji np. 256 GB.

Inne zmiany w iPhonie 15

Nowe modele telefonów Apple’a mogą doczekać się nowego typu przycisków bocznych. Zamiast fizycznych przełączników Vol Up i Vol Down oraz guzika blokady mogą one być haptyczne - podobnie jak gładziki w MacBookach i przyciski Home w starszych iPhone’ach. Niewykluczone, że zmiana np. poziomu głośności będzie odbywała się poprzez przesunięcie palcem po krawędzi obudowy.

O aparatach w nowych telefonach Apple’a nie wiemy zaś zbyt wiele. Można rozsądnie założyć, że będą robić lepsze zdjęcia niż do tej pory za sprawą lepszej optyki, usprawnionych algorytmów poprawiania obrazu i szybszego procesora. Nie spodziewam się natomiast, aby iPhone’y 15 robiły zdjęcia większe niż ich poprzednicy, skoro dopiero rok temu pojawiły się matryce 48 Mpix.

To, co mogłoby się wreszcie zmienić, to liczba obiektywów w iPhone’ach 15.

REKLAMA

iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max (15 Ultra) mogą dostać czwarty obiektyw, czyli peryskopowy, pozwalający uzyskać np. zoom 10x.Z kolei telefoto 2x, 2,5x lub 3x może trafić wreszcie do modeli iPhone 15 i 15 Max. Jak na razie to jednak wróżenie z fusów, a odpowiedzi na wszystkie pytania poznamy po wakacjach.

Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas kolejna edycja konferencja Worldwide Developers Conference, czyli WWDC2023. To właśnie na niej spodziewamy się obejrzeć pierwszą prezentację kolejnych wersji systemów operacyjnych iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS wraz z ich nowymi funkcjami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA