REKLAMA

Nie pójdziesz już nigdy do Paczkomatu. Pójdziesz do Paczkomat

Właśnie przeczytałem, że Inpost wysyła swoim partnerom instrukcję, jak należy poprawnie używać nazwy „Paczkomat”. Od teraz nie można już iść do Paczkomatu. Można za to iść do automatu Paczkomat. Nie można paczki nadać Paczkomatem. Można wysłać siecią urządzeń Paczkomat Inpostu. Panie Brzoska, ja mam do Pana jedną prośbę.

09.02.2023 13.04
Nie pójdziesz już nigdy do Paczkomatu. Pójdziesz do Paczkomat
REKLAMA

„Korzystaj z poprawnej formy i nie odmieniaj znaku towarowego Paczkomat®. W razie potrzeby znak towarowy Paczkomat® poprzedź słowami »urządzenie/automat« i odmieniaj wyłącznie to słowo (np. Lista dostępnych urządzeń Paczkomat®)” - według Forsalu taką wiadomość rozsyła swoim kontrahentom spółka InPost. 

Nie wiem jak wy, ale ja się przestraszyłem. Od tej chwili nie będę odmieniał słowa Paczkomat.

Oni fioła na punkcie Paczkomat mają nie od dzisiaj. Inpost od dłuższego czasu ma armię prawników, którzy przeczesują polski internet i jeśli zauważą, że ktoś gdzieś napisał o jakimś „paczkomat”, a w rzeczywistości nie jest to jedyny oryginalny Paczkomat InPostu, a jakiś inny automat paczkowy np. Biedronki, to ruszają do ataku.

Maile w stylu „hurr durr, zostawcie nasz Paczkomat, to nasza nazwa i znak, nie piszcie o innych paczkomat, że są Paczkomat” dostawaliśmy na skrzynkę mailową tak często, że teraz już każda redaktorka i redaktor Spider’s Webu wiedzą, że jeśli myślą, że coś jest paczkomat, to to może nie być Paczkomat, bo Paczkomat to tylko Inpostu. Rozumiecie.

REKLAMA

Na redakcyjnym Slacku temat wywołał zaciekawienie i ruszyliśmy do akcji. Szybko jeden z redaktorów wskazał, że w panelu klienta Inpostu widnieje hasło: „Nadam przesyłkę w Paczkomacie”.

Potem otworzyłem aplikację do smsów i wyszukałem frazy „paczkomat”. Szybko znalazłem takie wiadomości od Inpostu.

Nadaj Szybki Zwrot do sprzedawcy Allegro Muzoland-pl w dowolnym Paczkomacie przy pomocy kodu QR lub kodu zwrotu 213742069.

Wcześniejsza wiadomość

„Uwaga! W Twojej skrytce jest wiecej paczek. Liczba paczek 2. Czekaja w Paczkomacie BBI16M Bielsko-Biala Gorkiego 1 Na prawo od wejscia do sklepu Lidl.”

Jeszcze wcześniejsza wiadomość

„Twoj Paczkomat jest przepelniony. Paczka 671064286243300017071087 jest tymczasowo magazynowana w pobliskim Paczkomacie BBI005 Żywiecka 63 Stacja paliw Lotos.”

Potem otworzyłem maila. Wyszukałem frazę „paczkomat” i znalazłem wiadomość z wczoraj:

„To już! Twoje paczki w Multiskrytce czekają na Ciebie w Paczkomacie: BBI16M Bielsko-Biała Gorkiego 1 Na prawo od wejścia do sklepu Lidl (...)”

W skrzynce mailowej znalazłem dziesiątki maili z odmienionym słowem „Paczkomat”.

Czyli Inpost prosi swoich partnerów, żeby nie odmieniali znaku towarowego Paczkomat, a sam to robi. W takim razie i ja mam to w nosie i od tej chwili będę odmieniał słowo Paczkomat.

Paczkomaty InPost - sprawdź nasze poradniki:
- Jak nadać paczkę w paczkomacie?
- Udostępnianie przesyłki do Paczkomatu z apki do apki - jak to działa i jak to ustawić?

Proces zmian na stronach Inpostu jednak już się rozpoczął. Korzystając z wyszukiwarki Google i sprowadzonego specjalnego zapytania prześledziłem występowanie odmian słowa Paczkomat (takich jak paczkomacie lub paczkomaty) na stronie Inpostu i widzę, że trwa wielkie sprzątanie.

Za pomocą WayBackMachine wróciłem na niektóre strony marki i zauważyłem, że jeszcze do niedawna jakiś poradnik Inpostu nazywał się „Jak nadać paczkę w Paczkomacie?”, ale dzisiaj jest to już „Jak nadać paczkę w automacie Paczkomat® InPost?”. 

Takich zmian wprowadzono setki. Edytorzy strony InPostu muszą przeczesywać archiwalne publikacje i zamiast Paczkomatów wciskać wszędzie „urządzenia Paczkomat” lub „automaty Paczkomat”. 

Sam Rafał Brzoska zmienił sposób pisania na Linkedinie, na którym jest całkiem aktywny. Jeszcze jakiś czas temu odmieniał słowo paczkomat przez wszystkie przypadki. Dzisiaj pisze „Mieszkańcy kolejnych miast będą mogli skorzystać z sieci urządzeń Paczkomat® InPost”, a jeszcze niedawno napisałby porostu „korzystać z Paczkomatów”.

Dla mnie ta potoczna forma była jakaś przyjemniejsza. Bardziej naturalna. Bardziej ludzka. 

Skoro jednak na stronie InPostu zmieniają paczkomaty na automaty Paczkomat i pan Brzoska zmienił sposób pisania, to ja od tej chwili nie będę odmieniał słowa Paczkomat.

Z tym nieodmienianiem paczkomat mam jednak problem. Bo dla mnie najwyższą wartością dla marki własnej jest, to gdy ludzie ją biorą, kochają i wprowadzają do swojego słownika. 

Pamiętam doskonale pierwsze telewizyjne reklamy McDonalda. Wciskano nam wtedy „restauracje makdonalds”. Nikt wtedy w Polsce nie ogarniał angielskiego tak, żeby zrozumieć, po co na końcu jest ta kreseczka i es w zapisie McDonald’s. Bądźmy szczerzy, języki obce u Polaków był wtedy na takim poziomie, że myśmy nazwę Microsoft czytali „mikro soft”, a nie „majkrosoft” a Auchan był dla nasz „oszołomem”. McDonald się jednak nie szczypał z nami i wyzyskał tego McDonald’sa. 

REKLAMA

Dopiero po długich latach marketing się ugiął i przepuścił kampanie w stylu „wpadnij do Maka”, bo Polacy już tak mówili o tej marce od wielu lat. Ucieszyłem się wtedy, że Mak pogodził się, że jest Makiem i pozwolił ludziom mówić, jak chcą. Dał na to zielone światło. 

Sprawie Paczkomat (ej, ja teraz odmieniam, czy już nie odmieniam, bo się zgubiłem) jest jednak bliżej do przypadku Adidasa, który to został na wiele lat w Polsce synonimem butów sportowych. Adidasy marki Najk to jest element naszego dziedzictwa.

Paczkomat to takie adidasy. Słowo ładne, wpadające w ucho, dobrze brzmi. Dla Polaków adidasy to typ obuwia. Również dla Polaków paczkomat to synonim automatu paczkowego. Jednak dla InPostu to rodzi problem. Oni mają interes w tym, żeby chronić swojej marki i jakości, jaka za nią stoi.

Tak samo ani Adidasowi, ani Nike’owi, ani innemu Reebokowi mogło się to nigdy nie podobać, to polskie spłycenie podziału na marki butów do jednej nazwy. Nikt nikogo jednak nigdy nie pozwał za to, że ten powiedział, że „ktoś przyszedł w adidasach”, a tak naprawdę to były jakieś inne buty sportowe. 

Dlatego mam też nadzieję, że firma będąca właścicielem Paczkomat nigdy nie pozwie nikogo za to, że odmienił tę nazwę. Bo, cholera jasna, to trzeba odmieniać w normalnych rozmowach, w dyskusji, w publikacjach medialnych, w komentarzach. Paczkomat to świetna nazwa, taka polska, taka przyjazna, taka miła. To jest bardzo fajne słówko.

Słowniki online podają jego poprawne formy odmiany:

mianownik: paczkomat, paczkomaty
dopełniacz: paczkomatu, paczkomatów
celownik: paczkomatowi, paczkomatom
biernik: paczkomat, paczkomaty
narzędnik: paczkomatem, paczkomatami
miejscownik: paczkomacie, paczkomatach
wołacz: paczkomacie, paczkomaty
Za: Wikisłownik

Odmieniajmy słowo paczkomat, bo jest fajne, a Pan Panie Brzóska niech nas wszystkich czasem za to nie pozywa.

Zdjęcie główne: rzoze19 / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA