Tak mogą pozbawić cały kraj prądu. Oto bardzo prosty sposób na paraliż sieci energetycznych
Jest wiele sposobów na wywołanie energetycznego blackoutu. Jednym z najskuteczniejszych jest z pewnością bomba grafitowa. Została ona wykorzystana bojowo w Europie. Z paraliżującym skutkiem.
Bomba grafitowa jest bronią specjalnego przeznaczenia, wykorzystywaną do atakowania infrastruktury elektroenergetycznej. Jest bombą nieśmiercionośną. Przynajmniej nie bezpośrednio. Skutki jej działania są bowiem straszliwe i pozbawić mogą życia wielu osób. Przede wszystkim cywili. Wyłącznie sieci energetycznych oznacza bowiem brak prądu w miastach i wyłączenie szpitali, wodociągów, lodówek itp.
Bomba grafitowa to jedna z tych broni, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Jej dokładna specyfikacja i możliwości owiane są tajemnicą. Znana jest natomiast zasada jej działania oraz skutki jej użycia.
Czytaj także:
- Chińczycy szpiegują balonami nie tylko Amerykę. Oto dlaczego należy się bać ich technologii
- Zgubili bomby jądrowe i nikt nie wie, gdzie ich szukać. Zaginęły też samoloty i załogi
Jest to rodzaj bomby kasetowej, która rozsypuje na dużym obszarze mniejsze ładunki oznaczone BLU-114/B. To z nich wystrzeliwane są gęste chmury, drobnych grafitowych włókien. Materiał wybuchowy wewnątrz detonuje, rozbijając grafitowe włókno na bardzo drobne kawałki, które są wyrzucane z metalowego pojemnika.
Roznoszone przez wiatr włókna dosłownie oblepiają instalacje wysokiego napięcia, takie jak transformatory, stacje elektroenergetyczne i linie energetyczne, powodując katastrofalne zwarcia i uszkodzenia, prowadzące do zakłócenia w dostawie energii elektrycznej na danym obszarze, w regionie, a nawet całym w małym kraju.
Gdy dochodzi do zwarcia, powstaje łuk elektryczny, który kończy się pożarem, a czasem nawet eksplozją. Grafit, który jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego, jest prawdopodobnie powlekany innymi materiałami w celu wzmocnienia tych efektów.
Ładunki grafitowe miały być użyte pierwszy raz podczas operacji Pustynna Burza w 1991 r. kiedy to Alianci odbijali Kuwejt z rąk irackiego dyktatora, Saddama Husajna. Bomba grafitowa BLU-114/B została wykorzystana pierwszy też przeciwko Serbii w maju 1999 r. Niewidzialny myśliwiec F-117A Nighthawk, zrzucił je 2 i 7 maja 1999 r. w ramach operacji Allied Force. Z dewastującym skutkiem. Pierwszy atak wyłączył 70 proc. sieci energetycznej Serbii. Drugi zniszczył to, co naprawiono po pierwszym nalocie.
Korea Południowa ogłosiła plany budowy bomb grafitowych w 2020 r. Broń została opracowana przez Południowokoreańską Agencję ds. Rozwoju Obrony. Dostawy mają nastąpić do 2024 r. Korea Południowa nie ukrywa, że bomby grafitowe miałyby być użyte w razie wojny z Koreą Północną w celu wyłączenia jej sieci energetycznej.