REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak mogą pozbawić cały kraj prądu. Oto bardzo prosty sposób na paraliż sieci energetycznych

Jest wiele sposobów na wywołanie energetycznego blackoutu. Jednym z najskuteczniejszych jest z pewnością bomba grafitowa. Została ona wykorzystana bojowo w Europie. Z paraliżującym skutkiem.

16.02.2023
19:57
Tak mogą pozbawić cały kraj prądu. Oto bardzo prosty sposób na paraliż sieci energetycznych
REKLAMA

Bomba grafitowa jest bronią specjalnego przeznaczenia, wykorzystywaną do atakowania infrastruktury elektroenergetycznej. Jest bombą nieśmiercionośną. Przynajmniej nie bezpośrednio. Skutki jej działania są bowiem straszliwe i pozbawić mogą życia wielu osób. Przede wszystkim cywili. Wyłącznie sieci energetycznych oznacza bowiem brak prądu w miastach i wyłączenie szpitali, wodociągów, lodówek itp.

Bomba grafitowa to jedna z tych broni, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Jej dokładna specyfikacja i możliwości owiane są tajemnicą. Znana jest natomiast zasada jej działania oraz skutki jej użycia.

Czytaj także:
- Chińczycy szpiegują balonami nie tylko Amerykę. Oto dlaczego należy się bać ich technologii
- Zgubili bomby jądrowe i nikt nie wie, gdzie ich szukać. Zaginęły też samoloty i załogi

REKLAMA

Jest to rodzaj bomby kasetowej, która rozsypuje na dużym obszarze mniejsze ładunki oznaczone BLU-114/B. To z nich wystrzeliwane są gęste chmury, drobnych grafitowych włókien. Materiał wybuchowy wewnątrz detonuje, rozbijając grafitowe włókno na bardzo drobne kawałki, które są wyrzucane z metalowego pojemnika.

 class="wp-image-3335927"
Bomba grafitowa BLU-114/B

Roznoszone przez wiatr włókna dosłownie oblepiają instalacje wysokiego napięcia, takie jak transformatory, stacje elektroenergetyczne i linie energetyczne, powodując katastrofalne zwarcia i uszkodzenia, prowadzące do zakłócenia w dostawie energii elektrycznej na danym obszarze, w regionie, a nawet całym w małym kraju.

Gdy dochodzi do zwarcia, powstaje łuk elektryczny, który kończy się pożarem, a czasem nawet eksplozją. Grafit, który jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego, jest prawdopodobnie powlekany innymi materiałami w celu wzmocnienia tych efektów. 

Bomby grafitowe użyte zostały w Serbii przez wojska NATO
REKLAMA

Ładunki grafitowe miały być użyte pierwszy raz podczas operacji Pustynna Burza w 1991 r. kiedy to Alianci odbijali Kuwejt z rąk irackiego dyktatora, Saddama Husajna. Bomba grafitowa BLU-114/B została wykorzystana pierwszy też przeciwko Serbii w maju 1999 r. Niewidzialny myśliwiec F-117A Nighthawk, zrzucił je 2 i 7 maja 1999 r. w ramach operacji Allied Force. Z dewastującym skutkiem. Pierwszy atak wyłączył 70 proc. sieci energetycznej Serbii. Drugi zniszczył to, co naprawiono po pierwszym nalocie.

Korea Południowa ogłosiła plany budowy bomb grafitowych w 2020 r. Broń została opracowana przez Południowokoreańską Agencję ds. Rozwoju Obrony. Dostawy mają nastąpić do 2024 r. Korea Południowa nie ukrywa, że bomby grafitowe miałyby być użyte w razie wojny z Koreą Północną w celu wyłączenia jej sieci energetycznej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA