REKLAMA

Najbardziej wyrafinowana technologia. Polska kupiła drony udające okręty podwodne

Polska Marynarka Wojenne kupiła dwa nowoczesne drony podwodne produkowane przez szwedzką firmę Saab. AUV62-AT to najbardziej zaawansowany na rynku system szkoleniowy do nauki zwalczania okrętów podwodnych.

19.12.2022 06.45
Najbardziej wyrafinowana technologia. Polska kupiła drony udające okręty podwodne
REKLAMA

Okręty podwodne, śmigłowce czy okręty nawodne muszą ćwiczyć poszukiwanie i niszczenie okrętów podwodnych. Jednak wykorzystywanie jako celu prawdziwych okrętów podwodnych jest kosztowne i nieefektywne, bo ich załogi mogą w tym czasie wykonywać inne misje.

REKLAMA

Dlatego też coraz więcej państw decyduje się wyposażyć swoje armie w drony udające okręty podwodne. Polska kupiła właśnie dwa takie bezzałogowce AUV62-AT. To sprzęt najwyższej światowej klasy, produkowany przez szwedzką firmę Saab. Identycznym dysponuje amerykańska US Navy i brytyjska Royal Navy.

AUV62-AT to wszechstronny system. Scenariusze ćwiczeń można konstruować za pomocą systemu planowania misji i dostosowywać je do specyficznych wymagań szkolonych zespołów. Misje są pobierane do pojazdu przed rozpoczęciem ćwiczeń. 

AUV62-AT jest przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji na dużych obszarach bez udziału operatora. Po uruchomieniu działa całkowicie autonomicznie.

Cel wykorzystuje specjalny przetwornik, aby naśladować profil akustyczny konkretnych okrętów podwodnych. Ogon przetwornika akustycznego rozciąga się do 75 m i zapewnia sygnaturę akustyczną o wysokiej wierności, która dla operatora sonaru będzie wyglądać jak prawdziwy okręt podwodny.

 class="wp-image-3074862"

Cel wytwarza zarówno aktywne, jak i pasywne sygnatury, zapewniając kompleksowe szkolenie od wstępnego wykrycia, poprzez śledzenie celu i odpalenie torped lub bomb głębinowych.

REKLAMA

Kluczową cechą AUV62-AT jest jego wyrafinowane zachowanie. Dron można zaprogramować tak, aby podejmował własne decyzje i wykonywał uniki, jeśli wyczuje, że został wykryty, na przykład zwiększając prędkość, głębokość lub zmieniając aktywne, lub pasywne sygnatury.

Pojazd waży 800 kg, ma średnicę 53 cm i długość 8 m. Cena jednostkowa to około 15 mln zł. Dostawa bezzałogowców zostanie zrealizowana w 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA