REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Powstaje największy bezzałogowy okręt podwodny. Wielka Brytania stawia na roboty

Drony już dawno zagościły na niebie. Morze jest dla nich wciąż nowym obszarem, ale to właśnie się zmienia. W ramach projektu Cetus w Wielkiej Brytanii powstanie najnowocześniejszy bezzałogowy okręt podwodny.

01.12.2022
21:29
Powstaje największy bezzałogowy okręt podwodny. Wielka Brytania stawia na roboty
REKLAMA

Cetus będzie miał 12 m długości, 2,2 m średnicy i masę 17 ton. Będzie to największy i najbardziej złożony bezzałogowy okręt podwodny obsługiwany przez europejską marynarkę wojenną.

REKLAMA

Rozmiar statku oznacza, że ​​zmieści się on w kontenerze i dlatego będzie mógł być transportowany w dowolne miejsce na świecie np. za pomocą samolotu. Zostanie zaprojektowany do współpracy ze wszystkimi okrętami floty Royal Navy, a także okrętami sojuszników.

 class="wp-image-3031050"
Cetus w kontenerze

Zasięg podwodnego drona to blisko 2000 km w trakcie jednej misji. Co ciekawe, okręt będzie miał konstrukcję modułową i jeśli będzie taka potrzeba, w jego środek dostawione zostaną kolejne elementy, wydłużając całość.

 class="wp-image-3031044"
Cetus z modułową konstukcją

Kontrakt o wartości 15,4 mln funtów został przyznany przez Royal Navy firmie MSubs z Plymouth. 

Kontrakt to pierwszy krok w rozwoju autonomicznego okrętu podwodnego, który będzie działał ramię w ramię z okrętami podwodnymi z załogą - w tym hunter-killer klasy Astute

- podano w komunikacie.

Okręt zostanie dostarczony za dwa lata i, jak podano w oficjalnym komunikacie, "zwiększy zdolność Wielkiej Brytanii do ochrony krytycznej infrastruktury i monitorowania działań podmorskich".

Oznacza to, że Wielka Brytania bardzo poważnie traktuje ostatnie incydenty, a w zasadzie otwarte ataki na swoją podmorską infrastrukturę.

W październiku 2022 r. uszkodzony został w tajemniczych okolicznościach światłowodowy kabel podmorski w pobliżu Wysp Owczych i Szetlandów. I nie chodzi tu tylko o problem z przeglądaniem Facebooka. Z wyspami nagle nie było w ogóle kontaktu.

Kable śródziemnomorskie również doświadczyły podobnych problemów.

Nikogo nie złapano za rękę, ale ataki uświadomiły wielu państwom, jak wrażliwe na działania przeciwnika może być infrastruktura na dnie morza mająca często strategiczne znaczenie.

Nic więc dziwnego, że Wielka Brytania chce proces dozoru infrastruktury jak najbardziej zautomatyzować. Do boju ruszą bezzałogowe łodzie podwodne, ogromne drony działające autonomicznie.

Aby sprostać rosnącym zagrożeniom dla naszej podwodnej infrastruktury, Królewska Marynarka Wojenna musi wyprzedzać konkurencję dzięki najnowocześniejszym możliwościom. Projekt Cetus pomoże zapewnić nam odpowiedni sprzęt do ochrony bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników

- powiedział Sekretarz obrony Ben Wallace.
REKLAMA

Cetus, a w języku polskim Ketos, to w mitologii greckiej potwór morski. Był różnie opisywany, także jako wąż morski. Wierzono, że Cetus to kolosalna bestia wielkości statku, z samą czaszką mierzącą 12,2 m długości, kolcami grubości łokcia i szkieletem wyższym w kłębie niż słoń. 

Inne wersje opisują Cetusa jako potwora z głową dzika lub charta i ciałem wieloryba lub delfina oraz podzielonym, wachlarzowatym ogonem. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA