REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Jest pierwszy deweloper na Księżycu. Jakie będą ceny za metr kwadratowy?

W 1969 roku człowiek postawił stopę, wróć, but skafandra na powierzchni Księżyca. To był wielki krok dla ludzkości. W 1972 roku wycieczki na Księżyc już na nikim nie robiły większego wrażenia. A potem już tam nikt nie poleciał. Pięćdziesiąt lat później zbliżamy się jednak do powrotu na Księżyc na dobre. NASA już nawet szuka budowniczych dla baz księżycowych.

30.11.2022
11:41
Jest pierwszy deweloper na Księżycu. Jakie będą ceny za metr kwadratowy?
REKLAMA

I tak oto ICON, firma z Teksasu otrzymała właśnie od agencji ponad 57 mln dol. na opracowanie technologii budowania baz mieszkalnych z materiałów dostępnych na powierzchni Księżyca, a z czasem także na powierzchni Marsa.

REKLAMA

Człowiek wraca na Księżyc. Podobno

Oczywiście jak na razie jesteśmy jeszcze kilka lat od ponownego postawienia stopy na Księżycu. Okazuje się bowiem, że powtórzenie wyczynu sprzed pięćdziesięciu lat, mimo potężnego skoku technologicznego między tymi dwoma datami, jest… równie trudne - jeżeli nie trudniejsze - co pięćdziesiąt lat temu.

Załóżmy jednak, że w 2026 roku człowiek faktycznie wysiądzie z wielkiego statku Starship i wróci na Księżyc. NASA przekonuje, że program Artemis różni się tym od programu Apollo, że celem tamtego był lot na Księżyc i powrót, a celem tego jest pozostanie na Księżycu na stałe. Oczywiście nie stanie się to od razu. Według wizji roztaczanej przez przedstawicieli NASA począwszy od historycznej misji Artemis 3, agencja będzie wysyłała astronautów na Księżyc raz w roku, stopniowo zwiększając stopień skomplikowania misji, aż do etapu, gdy na Księżycu powstaną bazy, w których astronauci będą mogli pozostawać nie godziny, czy dni, a całe tygodnie czy miesiące.

Project Olympus

Do tego jednak niezbędnych jest kilka rzeczy, a jedną z nich są - a jakże - pomieszczenia mieszkalne. Problem z tym, że budynku, nawet małego, ani nawet składanego nie zapakujemy do rakiety, niezależnie od tego, czy będzie to Starship, czy SLS i nie zawieziemy z Ziemi na Księżyc. Bazę po prostu należy zbudować. Nie zabierzemy jednak także z Ziemi materiałów budowlanych do tego, aby postawić z nich budynki na Księżycu.

I tu właśnie znajduje się ICON. Firma stoi teraz przed zadaniem opracowania technologii, która pozwoli robotom budować bazę księżycową z materiału dostępnego na powierzchni Księżyca. Mamy tutaj zatem do czynienia z wodą z lodu znajdującego się w wiecznie zacienionych kraterach południowego bieguna Księżyca i z regolitem. Wyzwanie jest zatem ogromne, bowiem baza to nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale także lądowiska czy drogi dojazdowe.

REKLAMA

Warto jednak zauważyć, że ICON nie jest żadnym przypadkowym żółtodziobem. Już w 2018 roku firma zbudowała w technice druku 3D w pełni funkcjonalny dom, który został dopuszczony do użytku przez wszystkich regulatorów. Od tego czasu firma masowo drukuje domy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Meksyku.

Teraz w ramach projektu Olympus firma planuje zbadać jak regolit zachowuje się w warunkach grawitacji księżycowej, a następnie przetestować sprzęt i oprogramowanie podczas misji kosmicznej, w trakcie której będą one pracować w warunkach grawitacji księżycowej. Ostatecznie program ma się zakończyć stworzeniem pierwszego budynku na powierzchni Księżyca. Szczegółów tego ostatniego etapu jak na razie nie podano.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA