REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tylko u nas: Polacy triumfują na międzynarodowej olimpiadzie WorldSkills. Nikt nie dawał im szans

Polska drużyna zadebiutowała w zawodowej olimpiadzie WorldSkills, największych zawodach branżowych na świecie. Mimo że początkowo bardzo odstawali od rywali, Szymon Szafranek i Rafał Paszko zdobyli brązowy medal w kategorii integracji robotów przemysłowych i stanęli na podium. 

25.10.2022
11:52
Szymon Szafranek i Rafał Paszko pod opieką doktora Jarosława Panasiuka zdobyli brązowy medal w zawodowej olimpiadzie WorldSkills
REKLAMA

WorldSkills to największe zawody branżowe na świecie, organizowane od 70 lat. Zawodnicy rywalizują w takich konkurencjach, jak mechatronika, budownictwo cyfrowe czy meblarstwo. Jak zaznaczają osoby ze środowiska, o ile za granicą konkurs jest bardzo poważany, a dla zwycięzców są przewidziane duże nagrody finansowe (w niektórych państwach zawodnicy dostają nawet domy), tak w Polsce za wygranie konkursu zawodnicy dostają tylko przewidziane przez organizatorów dyplom i medal, bo nasz rząd nie przewiduje nagród za takie konkursy.

REKLAMA

To nie zniechęciło jednak polskich zawodników. W tym roku do konkursu przystąpiło 15 reprezentantów z Polski. Wśród nich Szymon Szafrański i Rafał Peszko, dotychczas jedyni polscy laureaci, którzy zmierzyli się w konkurencji integracji robotów przemysłowych z zespołami z Indii, Singapuru, Japonii, Chin, Węgier, Tajwanu czy Niemiec.

Walczyli 4 dni o brązowy medal

Podczas konkursu zadaniem uczestników było odtworzenie elementów linii logistycznej e-commerce’u składającej się z robota, magazynów, przenośnika i sensorów wykrywających przepływ towarów. Kolejnym etapem było dodanie systemu wizyjnego do odczytu kodów QR oraz rozwiązanie problemów dotyczących potencjalnych sytuacji wyjątkowych, np. uszkodzenia towaru lub błędnego oznakowania. Rywalizacja między zespołami trwała cztery dni. 

Zadanie było realizowane w programie Roboguide firmy Fanuc do modelowania i projektowania oraz symulacji stanowisk zrobotyzowanych. Projekty musiały wykorzystać tzw. Digital Twins, czyli wirtualne odzwierciedlenie realnych projektów. Podczas konkursu zawodnicy musieli więc nie tylko uruchamiać rzeczywiste stanowisko, ale również tworzyć i testować jego cyfrowy model. Uczestnicy wykonali zadanie, jakie na co dzień realizują firmy integratorskie, uruchamiające linie produkcyjne na całym świecie. 

– Konkurowanie z najlepszymi zawodnikami z innych krajów, a szczególnie Niemiec, Japonii czy Tajwanu, wymagało nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również takiej "polskiej pomysłowości" i odwagi w implementacji nieoczywistych rozwiązań. To była trochę taka ułańska fantazja połączona z profesjonalną wiedzą i wsparciem eksperta – mówi dr Jarosław Panasiuk.

 class="wp-image-2519835"
Szymon Szafrański i Rafał Peszko (w drugim rzędzie) zmierzyli się w konkurencji integracji robotów przemysłowych z zespołami z Indii, Singapuru, Japonii, Chin, Węgier, Tajwanu czy Niemiec.

Mimo początkowych trudności zapał polskich zawodników doprowadził ich na podium. – Pierwszego dnia okazało się, że mimo że dawaliśmy z siebie maksimum, nie było to wystarczające, bo byliśmy w tyle za innymi państwami. Wyjście z kryzysu zawdzięczamy umiejętnościom liderskim dr. Panasiuka i to zadecydowało o naszym medalu – zaznacza Szymon Szafranek, brązowy medalista z WorldSkills 2022. 

Zawodnicy przygotowywali się do startu w WorldSkills2022 przez ponad rok pod opieką dr. Panasiuka, współtwórcy największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej.

Osiągnięcie Polaków jest szczególne, bo liczba robotów wykorzystywanych w przemyśle gwałtownie rośnie, a integracja systemów robotów zapewnia ich prawidłowe dopasowanie do procesu produkcyjnego. I choć większe firmy wykorzystują już roboty w produkcji, potencjał dla małych i średnich przedsiębiorstw rosnącą szansę dla wykwalifikowanych inżynierów.

Polacy nadal walczą o medale na olimpiadzie WorldSkills

WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, które promuje umiejętności zawodowe. To największe zawody branżowe na świecie, które organizowane są od lat 70. 

Po odwołaniu z powodu pandemii WorldSkills Shanghai 2022, tegoroczna rywalizacja odbywa się symultanicznie w 15 krajach i regionach. W konkursie uczestniczy ponad 1000 reprezentantów z 58 państw. Wśród nich 15 reprezentantów z Polski, którzy w październiku i listopadzie walczą o wygraną.

REKLAMA

W tegorocznym konkursie nadal mamy szanse na kolejne medale, bo przed nami dwie konkurencje, w których wystąpią Polacy. Michał Jeliński zmierzy się w konkurencji instalacje sanitarne i grzewcze w dniach 2-4 listopada w niemieckim mieście Lahr, a Marek Wiącek w konkurencji mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych pod koniec listopada w Salzburgu.

Zdjęcie główne: fot. materiały prasowe

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA