REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. O której godzinie będzie i jak je oglądać?

Już za pół godziny będziemy mogli obserwować początek częściowego zaćmienie Słońca w Polsce. Warto je zobaczyć, bo to jedyna taka okazja w 2022 roku, a kolejna będzie dopiero za pięć lat. Wyjaśniamy kiedy, o której godzinie oraz jak oglądać to niecodzienne zjawisko i gdzie pojechać, żeby widzieć je lepiej. Jest też transmisja na żywo częściowego zaćmienia Słońca w Polsce. Zapraszamy!

25.10.2022
10:40
Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Kiedy będzie i jak oglądać?
REKLAMA

Już za chwilę Księżyc znajdzie się w tym samym miejscu na nieboskłonie co Słońce. Z uwagi na to, że nie jest przezroczysty, przesłoni nam sporą część tarczy słonecznej. W końcu jakieś zaćmienie.

REKLAMA

Oczywiście najbardziej fascynujące są całkowite zaćmienia Słońca. To podczas nich w ciągu dnia na chwilę robi się całkowicie ciemno. Takie zaćmienia Słońca zawsze zapadały ludziom w pamięć na długie lata, szczególnie wtedy, kiedy jeszcze nie rozumiano mechanizmu jego powstawania.

Niestety, całkowite zaćmienia Słońca zazwyczaj wiążą się z dalekimi i drogimi wyjazdami w miejsca, w których akurat dojdzie do takiego zjawiska. Rzadko kiedy udaje się dostrzec zaćmienie całkowite z terytorium własnego kraju. Dla przykładu najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne dopiero 7 października 2135 roku (zabrakło jedynie dwóch lat do bardziej symbolicznego roku).

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce w 1999 roku - wydanie specjalne Wiadomości - jeszcze tych normalnych

Najbliższe zaćmienie Słońca w Polsce

Częściowe zaćmienia Słońca, w których Księżyc przesłania tylko fragment tarczy słonecznej pojawiają się znacznie częściej. Nie są one już tak spektakularne, bowiem nawet jeżeli Księżyc zasłoni 50 proc. tarczy słonecznej, to pozostała widoczna część Słońca wciąż będzie oświetlała powierzchnię Ziemi na tyle, że niezorientowana osoba nawet nie zauważy zaćmienia. Ale to nie o was. Wy będziecie wszak zorientowani.

 class="wp-image-356862"
Zaćmienie Słońca

Kiedy obserwować częściowe zaćmienie Słońca w Polsce w 2022 roku?

Załóżmy zatem, że 25 października 2022 rokun w godzinach okołopołudniowych niebo będzie całkowicie pozbawione chmur. Generalnie cień Księżyca będzie przesuwał się po powierzchni Ziemi od godziny 11:00 do 15:00 polskiego czasu.

Na dalekiej Północy Księżyc będzie przesłaniał w maksymalnej fazie nawet 82 proc. powierzchni Słońca. Nigdzie natomiast nie będzie można obserwować całkowitego zaćmienia Ziemi, bowiem centralny punkt cienia Księżyca (w którym widoczne jest zaćmienie całkowite) wypadnie ponad biegunem północnym Ziemi.

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce w 2022 roku. Gdzie i o której godzinie je oglądać?

Najlepszym miejscem do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca będzie Polska północno-wschodnia. Mieszkańcy tego regionu naszego kraju będą widzieli jak Księżyc przesłania nawet w 45 proc. powierzchni tarczy słonecznej. Im niżej na południe i na zachód będziemy się znajdować, tym Księżyc będzie przesłaniał mniejszą część Słońca.

Dla obserwatorów z terytorium Polski zaćmienie Słońca rozpocznie się w okolicach godziny 11:10. Od tego momentu stopniowo na tarczę słoneczną będzie nasuwała się tarcza Księżyca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 12:20. Od tego momentu Księżyc powoli będzie zsuwał się ze Słońca, aby przywrócić je do pełni blasku w okolicach godziny 13:30.

Mapa z wykazem miast i godzin, o której należy oglądać częściowe zaćmienie Słońca znajduje się poniżej.

O której godzinie będzie zaćmienie Słońca? Ta mapa mówi wszystko

I tak, zjawisko

Transmisja na żywo z częściowego zaćmienia Słońca w Polsce

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce - transmisja na żywo

Jeżeli będziecie mieli chwilę czasu, aby akurat w tych godzinach wyjść na zewnątrz i choć zerknąć na częściowe zaćmienie Słońca, to warto to zrobić. Następna okazja do takich obserwacji pojawi się dopiero za pięć lat w sierpniu 2027 roku, a patrząc na to co się dzieje na świecie, nie można mieć pewności czy 2027 rok faktycznie nadejdzie.

REKLAMA
Zaćmienie słońca - częściowe i całkowite

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 6.10.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA