REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Przełom w muszli klozetowej. Twórcy zgarnęli 20 tys. euro

Infoshare 2022. Konkurs startupów na prestiżowej imprezie wygrała ukraińska firma CareTech Human. Inżynierzy postanowili zatroszczyć się o nasze układy moczowe i według jurorów wyszło im to znakomicie.

12.10.2022
6:27
Przełom w muszli klozetowej. Twórcy zgarnęli 20 tys. euro
REKLAMA

Infoshare odbył się w tym roku po raz szesnasty i znów zgromadził najważniejsze postaci z polskiego świata technologii i marketingu. Na sześciu salach przez dwa dni odbywały się panele, prelekcje i warsztaty. Na halach targowych dziesiątki firm prezentowały swoje projekty. We wszystkim brało udział ponad sześć tysięcy osób. Warto zwrócić uwagę, że - co nie jest normą na tego typu imprezach - wstęp na wydarzenie i większość paneli dyskusyjnych była darmowa.

REKLAMA

Wśród uczestników były oczywiście także startupy. I to nie tylko po to, żeby posłuchać mądrzejszych od siebie, ale także żeby rywalizować w Startup Contest, w którym stawką było 20 tys. euro na dalszy rozwój i badania. Do konkursu zgłosiło się 466 startupów z 62 krajów, najwięcej z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii. Najczęściej firmy zajmowały się rozwiązaniami dla sektorów e-commerce, finanse, bankowość i ubezpieczenia. Wygrał jednak startup z innego kraju i innego sektora.

CareTech Human zwycięzcą Startup Contest na Infoshare 2022

Jurorów najbardziej zachwycił pomysł ukraińskiego startup CareTech Human. Firma ta wprowadziła na rynek urządzenie do zdalnego monitorowania parametrów urologicznych. Mówiąc wprost: chodzi o choroby układu moczowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ci ostatni szczególnie narażeni są na przerost gruczołu krokowego i syndrom nadczynności pęcherza. Jak wyliczają twórcy rozwiązania, na świecie jest około 14 mln takich osób.

Rozwiązanie CareTech Human jest przełomowe pod tym względem, że zupełnie skraca proces badania: nie trzeba zapisywać się do lekarza, iść osobiście, wystać się w kolejce, potem dać się zbadać i czekać na lekarską diagnozę. Tu wszystko odbywa się błyskawicznie.

Technologia jest prosta: niewielkie urządzenie przypominające czujnik montuje się w muszli klozetowej i od tego momentu wykonuje on badania przesiewowe w kierunku wielu chorób urologicznych. Istnieje kilka wersji urządzenia w zależności od ich stopnia zaawansowania. Jedno z nich analizuje także biomarkery lotnych związków organicznych w ludzkim moczu.

 class="wp-image-2492730"
Czujnik CareTech Human (materiały producenta)

Urządzenie komunikuje się za pomocą Wi-Fi. Zbiera dane za każdym razem, gdy ktoś oddaje mocz. Następnie analizuje je i automatycznie wysyła na platformę medyczną, do której dostęp może mieć np. nasz lekarz rodzinny.

Zwycięzcy otrzymali 20 tys. euro. Ponadto w finale konkursu znalazły się: estoński Ender Turing, Helgen Technologies z Irlandii, MAB Robotics z Polski oraz holenderski Scentronix. Miejsce drugie zajęli Estończycy, trzecie Polacy.

Infoshare 2022 za nami

REKLAMA

Infoshare 2022 w Gdańsku zakończył się po dwóch dniach i grubo ponad setce paneli, dyskusji i warsztatów. Wśród uczestników nie zabrakło także redakcji Spider’s Web, która miała patronat medialny nad wydarzeniem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA