REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Dinozaur wielkości kota. To zupełnie nowe odkrycie

Mały, kolczasty i nikt nigdy go wcześniej nie widział. Paleontolodzy odkryli w Ameryce Południowej skamieniały szkielet zupełnie nowej grupy dinozaurów.

16.08.2022
11:22
j kaniukura
REKLAMA

Jakapil kaniukura, bo tak nazwano nowy gatunek opancerzonego dinozaura przywodzi na myśl inne dinozaury opancerzone takie jak chociażby ankylozaur czy stegozaur, jego znacznie więksi krewniacy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że stegozaur żył znacznie wcześniej, jakieś 150 mln lat temu, a ankylozaur znacznie później, pod koniec ery dinozaurów, jakieś 65 mln lat temu. J. kaniukura najprawdopodobniej ganiał po powierzchni Ziemi jakieś 97-94 mln lat temu.

REKLAMA

Częściowy szkielet młodego osobnika tego nietypowego, roślinożernego gatunku odnaleziony w prowincji Rio Negro w północnej części Patagonii wskazuje, że był to dinozaur o masie porównywalnej do kota domowego. Docelowo najprawdopodobniej osiągał długość 150 centymetrów i wyposażony był - tak jak stegozaur - w pas zrogowaciałych kolców ochronnych biegnących od szyi aż do ogona.

Czytaj więcej:

Paleontolodzy z Argentyny odpowiedzialni za odkrycie po szczegółowej analizie szkieletu podejrzewają, że J. kaniukura poruszał się w pozycji wyprostowanej i za pomocą niewielkiego, twardego dzioba mógł żywić się twardą, drzewiastą roślinnością.

Opancerzone dinozaury żyły także na półkuli południowej

Niezwykle interesujące jest jednak to, że dotychczas skamieliny stegozaurów i ankylozaurów odkrywane były niemal wyłącznie na półkuli północnej. To tam - w Ameryce Południowej i Europie - odkrywano najwcześniejsze skamieniałości należące do tej samej grupy i pochodzące z okresu od 201 do 163 mln lat.

Odkrycie należącego do tej samej grupy (Thyreophora) przedstawiciela gatunku J. kaniukura wskazuje jednak, że grupa ta występowała także na półkuli południowej i miała znacznie większy zasięg geograficzny niż ktokolwiek się mógł tego spodziewać.

Równie ciekawa jest też możliwość swoistej migracji tyreoforów. Ogromne stegozaury występowały kilkadziesiąt milionów lat wcześniej na półkuli północnej. Gdy J. kaniukura chodził po dzisiejszej Patagonii (która stanowiła część południowego superkontynentu Gondwana), stegozaurów na półkuli północnej już dawno nie było. Można zatem podejrzewać, że grupa ta w toku ewolucji zmieniała swoje środowisko przemieszczając się na południe.

REKLAMA

Jak mógł wyglądać J. kaniukura? Naukowiec z Uniwersytetu Rio Negro stworzył symulację komputerową pokazującą możliwy wygląd przedstawiciela tego gatunku w jego naturalnym środowisku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA