REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Naukowcy odkryli szczątki największego dinozaura w Europie. Miał ponad 10 metrów długości

Kiedy czytamy czy słuchamy o dinozaurach zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w jakim rejonie świata one występowały. A szkoda, bo przez to nie wiemy, co mogło chodzić po tej samej ziemi, po której chodzimy i my. Na szczęście teraz naukowcy zwrócili uwagę na dinozaury występujące na terytorium Europy.

10.06.2022
13:31
Największy dinozaur w Europie odkryty na Wight. To spinozaur
REKLAMA

Wszystko bowiem wskazuje na to, że badaczom prowadzącym wykopaliska na brytyjskiej Wyspie Wight udało się odkryć fragmenty szkieletu dinozaura, który mógł być jednym z największych jakie żyły kiedykolwiek na terenie Europy.

REKLAMA

Szczegółowa analiza skamielin wskazuje, że fragmenty szkieletu należą do potężnego, dwunożnego mięsożercy z podrzędu teropodów, do którego należały także megalozaury, velociraptory, tyranozaury czy spinozaury. Największymi z nich były te ostatnie. Możliwe zatem, że artefakty odkryte na wyspie Wight należą właśnie do spinozaura.

Dinozaur miał ponad 10 metrów długości

O ile europejskie spinozaury najprawdopodobniej nie dorównywały rozmiarami tym, które mieszkały w Afryce (nawet 15 metrów długości i 13 ton masy), o tyle nowo odkryte skamieliny są największymi z wszystkich dotąd odkrytych na terytorium Europy. Badacze podejrzewają, że zwierzę miało ponad 10 metrów długości. Niestety ze względu na - jak na razie - bardzo ograniczony materiał dowodowy (kości miednicy i ogona) ciężko jest ustalić więcej szczegółów tego konkretnego spinozaura. Możliwe jednak, że w trakcie dalszych badań naukowcy odkryją jeszcze inne elementy szkieletu. Wbrew pozorom poszukiwania wciąż trwają. Na wyspie Wight odkryto jak dotąd skamieniałe szczątki trzech różnych spinozaurów. Co ciekawe wszystkie odkryto w ciągu ostatnich kilku lat.

REKLAMA

Możliwe zatem, że to dopiero początek odkryć paleontologicznych na wyspie Wight i jeszcze wiele przed nami.

SPINOZAUR - nowy król dinozaurów, czy może spokojny olbrzym?
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA