REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Znasz osobę łudząco podobną do siebie? To pewnie twój genetyczny bliźniak

Większości ludzi przez głowę przeszła myśl, że gdzieś na świecie istnieje osoba wyglądająca łudząco podobnie do nich. Jak dowodzi nowo opublikowane badanie, sobowtóry są podobne nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Cechy ich genomów są w wielu aspektach tak łudząco podobne, jak ich wygląd.

24.08.2022
16:03
Twój sobowtór jest twoim genetycznym bliźniakiem? To możliwe
REKLAMA

Posiadają go Elon Musk, Donald Trump czy Rihanna: doppelganger, po polsku zwany również sobowtórem. Według naukowców z Uniwersytetu z Adelaide szansa na posiadanie sobowtóra - osoby wyglądającej jak ty, lecz całkowicie niespokrewnionej - wynosi jeden do biliona. Natomiast według najnowszego odkrycia hiszpańskich naukowców, istnieje całkiem wysokie prawdopodobieństwo, że twój wizualny sobowtór jest także twoim genetycznym bliźniakiem.

REKLAMA

Rozwój technologii, a przede wszystkim Internetu pozwolił na łatwiejsze niż kiedykolwiek znajdowanie ludzi o identycznym wyglądzie. Z tego faktu czerpią nie tylko ludzie ciekawscy, ale i naukowcy. W najnowszym badaniu opublikowanym przez zespół hiszpańskich naukowców pod przewodnictwem profesora Manela Estellera uczeni postanowili scharakteryzować na poziomie molekularnym przypadkowych ludzi, którzy obiektywnie mają wspólne cechy wyglądu twarzy.

Sobowtór na zewnątrz, jak i w środku - bliźniak genetyczny

Aby to zrobić, uczeni do badania zaprosili sobowtórów uchwyconych przez obiektyw Francoisa Brunelle'a, znanego kanadyjskiego fotografa, który swą karierę poświęcił fotografowaniu doppelgangerów. W sumie uczeni zdobyli zdjęcia 32 różnych par sobowtórów. Następnie badacze określili obiektywną miarę podobieństwa dla par przy użyciu trzech różnych algorytmów rozpoznawania twarzy.

 class="wp-image-2316225"
Cztery z 32 par sobowtórów, które wzięły udział w badaniu; fot. Francois Brunelle

Oprócz pozyskania od uczestników zdjęć naukowcy poprosili o wypełnienie przez nich kompleksowych kwestionariuszy biometrycznych i kwestionariuszy dotyczących stylu życia. Ponadto osoby uczestniczące w badaniu dostarczyły próbki DNA ze śliny do analizy multiomicznej.

- Ten unikalny zestaw próbek pozwolił nam zbadać, jak genomika, epigenomika i mikrobiomika mogą przyczynić się do podobieństwa między ludźmi

- powiedział Manel Esteller

Analiza dostarczonych próbek wykazała, że sobowtóry mają podobne genotypy, ale różnią się one w metylacji DNA i krajobrazach mikrobiomu. 16 z 32 podobnych do siebie par została zgrupowana razem przez wszystkie trzy algorytmy. Analiza genetyczna wykazała, że 9 z tych 16 par łączy się w grupy. Wniosku dokonano na podstawie 19 277 wspólnych zmiennych w sekwencji DNA znanych jako polimorfizmy pojedynczych nukleotydów.

Oprócz tego wyniki analizy kwestionariuszy wykazały podobieństwa u poszczególnych par sobowtórów. Podobieństwa objawiały się m.in. w cechach fizycznych (takich jak waga czy wzrost) czy w cechach behawioralnych (używki czy wykształcenie). Wyniki sugerują, że wspólne dla obu osób zmienności genetyczne odnoszą się nie tylko do podobnego wyglądu fizycznego, ale mogą również prowadzić do podobieństw w nawykach i zachowaniu.

"Zapewniliśmy unikalny wgląd w cechy molekularne, które potencjalnie wpływają na budowę ludzkiej twarzy. Sugerujemy, że te same determinanty korelują zarówno z fizycznymi, jak i behawioralnymi atrybutami, które tworzą ludzkie istoty."

REKLAMA

Pionierskie badanie, ale...

Pomimo faktu, że badanie potencjalnie może otworzyć nowe drogi w medycynie sądowej, rekonstrukcji twarzy przestępców z DNA czy diagnostyki genetycznej, uczeni biorący udział w badaniu zastrzegają, że ich praca była w dużym stopniu ograniczona. Przede wszystkim pracowali oni z bardzo małą próbą - jedynie 32 parami sobowtórów. Ponadto wykorzystano jedynie czarno-białe zdjęcia 2D, a uczestnicy w dużej części pochodzili z Europy i Ameryki Północnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA