REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Odkryli pluton na dnie oceanu. Pozostałość po testach jądrowych przydaje się do badań naukowych

Kiedy w historii świata rozpoczęła się epoka zdominowana przez człowieka? Naukowcy mają różne daty na ten etap. Teraz jednak naukowcy określili początek Antropocenu wykorzystując do tego dość unikalny marker.

07.07.2022
21:27
To był prawdziwy początek antropocenu - pluton na dnie oceanu
REKLAMA

Na dnie północno-zachodniego rejonu Oceanu Spokojnego odnaleziono pozostałości radioaktywnego materiału pochodzącego z testów jądrowych przeprowadzonych ponad pół wieku temu. To właśnie te testy znacząco zmieniły naturalne środowisko w oceanie. Można to zatem uznać za istotny punkt w historii naturalnej na powierzchni Ziemi, kiedy to człowiek przejął kontrolę nad Ziemią. Proponowaną datą zmiany jest 1954 rok.

REKLAMA

Co tak naprawdę znaleziono?

Badacze poszukiwali w rdzeniach wydobytych z dna oceanicznego opadów radioaktywnych z przeprowadzanych w XX wieku na masową skalę testów jądrowych. Jak się okazało wcale nie trzeba było długo czekać. W rdzeniach, w warstwie pochodzącej z lat pięćdziesiątych, odkryto spore ilości plutonu pochodzącego właśnie z opadów po testowych eksplozjach jądrowych.

Naukowcy podkreślają, że data powstania tych osadów udało się potwierdzić tylko i wyłącznie dzięki temu, że z dna oceanu w tym samym regionie pobrano także szkielety koralowców, w których także znajdował się pluton. To właśnie one pozwoliły dokładniej ustalić kiedy ów opad trafił na dno oceanu. Tak samo jak drzewa, koralowce też mają pierścienie, które pozwalają na precyzyjne szacowanie upływu czasu.

To kiedy rozpoczął się antropocen?

REKLAMA

Powyższe pomiary są jedynie kolejną alternatywną metodą określenia początku nowej ery w historii ludzkości. Formalnie bowiem aktualnie żyjemy w holocenie, erze, która rozpoczęła się niecałe 12 000 lat temu wraz z końcem ostatniego zlodowacenia plejstoceńskiego. Naukowcy jednak zauważają, że w ciągu tych 12 000 lat zmiany w środowisku naturalnym nie zachodziły tak gwałtownie jak w ciągu ostatnich dwustu lat. Przyczyną tej zmiany jest bezpośrednio człowiek, dlatego też istnieje swego rodzaju konsensus potwierdzający, że z holocenu należy wyodrębnić aktualnie trwający antropocen - epokę, w której to przede wszystkim człowiek wpływa na środowisko naturalne.

Pytanie o to, kiedy owa epoka powinna się zacząć, pozostaje jednak bez odpowiedzi. Być może powinien to być punkt pojawienia się opadów radioaktywnych, a być może początek rewolucji przemysłowej. Póki co pozostaje mieć nadzieję, że początkiem antropocenu z perspektywy czasu nie zostanie uznany punkt, w którym straciliśmy szansę na odwrócenie zachodzących obecnie w atmosferze zmian klimatycznych. Dla Ziemi będzie to tylko kolejna epoka, dla ludzkości może być ostatnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA