REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Wystarczy DNA przestępcy, by mieć jego portret pamięciowy. Polska policja ma na to sposób

Polski wymiar sprawiedliwości niejednokrotnie stawał przed wyzwaniem namierzenia sprawcy, mając do dyspozycji jedynie próbki DNA. Łódzcy policjanci po raz pierwszy w Polsce do stworzenia portretu pamięciowego wykorzystali metodę, która tworzy wizerunek i profil jedynie na podstawie niewielkiej próbki materiału genetycznego.

01.07.2022
11:15
Portret pamięciowy z DNA. Policja publikuje wizerunek mordercy
REKLAMA

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi od ponad półtora roku poszukują sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 roku. Zdarzenie miało miejsce w łódzkim parku "Na Zdrowiu" około 18:30, kiedy to 57-letnia kobieta została zamordowana podczas spaceru z psem, a jej zwłoki odnaleziono niecałe 3 godziny później, przykryte liśćmi w tym samym parku.

REKLAMA

Od czasu zdarzenia policja beskutecznie poszukuje świadków. Jedynymi tropami, jakie posiadają, jest kilka nagrań z monitoringu przedstawiające potencjalnych świadków zdarzenia oraz DNA sprawcy pobrane z ciała zmarłej. Łódzcy policjanci już wcześniej wykorzystali DNA do badań genetycznych, porównując próbki materiału genetycznego z ciała ofiary z próbkami pochodzącymi od mężczyzn mieszkających w okolicy, jednakże bez rezultatu. W sprawie przesłuchano niemalże 1500 osób.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi o pomoc w sprawie zwróciła się do amerykańskiego Laboratorium Parabon Nanolabs, która za pomocą zaawansowanych badań materiału genetycznego jest w stanie nie tylko odtworzyć przybliżony wygląd sprawcy, ale i jego pochodzenie etniczne czy BMI.

Na stronie Komendy Głównej Policji udostępniono wygenerowany wizerunek oraz przybliżone dane dotyczące sprawcy.

Portret pamięciowy z DNA

 class="wp-image-2241381"
REKLAMA

Pamiętać należy, że kompozyty / wizerunki Snapshot są naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie muszą być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią ilustrację / przewidywanie cech człowieka, nie są fotografią - zastrzega policja w komunikacie prasowym

Jak podaje policja, metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat.
Metoda opiera się na porównaniu próbki materiału genetycznego z innymi próbkami w bazie danych Laboratorium Parabon Nanolabs. Na podstawie podobieństw pomiędzy sekwencjami w cząsteczce DNA odtwarzany jest przypuszczalny wygląd, wiek, BMI, kolor oczu, kolor skóry i inne cechy danej osoby.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA