REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Dziś pełnia Koźlego Księżyca i jednocześnie superksiężyc. Nie możesz tego przegapić

Dzisiejszej nocy będziemy mogli obserwować lipcową pełnię Księżyca. Dodatkowo, nasz naturalny satelita bardzo zbliży się wtedy do Ziemi, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć superksiężyc - bardzo jasną odmianę pełni, podczas której Księżyc wydaje się dużo większy, niż zazwyczaj.

13.07.2022
7:49
Pełnia Księżyca - lipiec 2022. Kiedy wypada Koźli Księżyc?
REKLAMA

Niezależnie od tego, z której nazwy skorzystamy, czy będzie to Pełnia Koźlego Księżyca, czy Sienna Pełnia, czy też Burzowa Pełnia, jedno jest pewne: lipcowa superpełnia nadchodzi wielkimi krokami i zawita do nas już w środę wieczorem. Czy warto oglądać?

REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Dokładnie o godzinie 20:38 polskiego czasu w środę, 13 lipca Księżyc znajdzie się w pełni. Tak się szczęśliwie składa, że właśnie wtedy zbliży się też do Ziemi na 363 666 kilometrów, a więc znajdzie się bardzo blisko punktu swojej orbity, w którym jest najbliżej Ziemi. To może oznaczać tylko jedno: Księżyc w pełni będzie większy i jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni, kiedy to znajduje się dalej od Ziemi. W środę nasz naturalny satelita zamieni się w Superksiężyc i będzie świecił nawet 30 proc. jaśniej niż podczas zwykłej pełni.

Pełnia Koźlego Księżyca w lipcu - kiedy i gdzie obserwować?

Warto jednak pamiętać, że o ile Księżyc znajdzie się w pełni o godzinie 20:38, to nie będziemy mogli go w tym momencie obserwować, bowiem wciąż będzie schowany pod horyzontem. Wschód Księżyca na polskim niebie planowany jest na okolice godziny 21:43, czyli już godzinę po przejściu przez pełnię. Mimo to, oświetlony w 99,9 proc. Księżyc wciąż będzie całą noc świecił aż do momentu, gdy schowa się pod zachodnim horyzontem o godzinie 4:49 następnego dnia.

Tak naprawdę jeżeli warunki pogodowe dopiszą warto spróbować znaleźć Księżyc na niebie, kiedy dopiero będzie wyłaniał się spod wschodniego horyzontu o 21:45. Superksiężyc widoczny na tle obiektów takich jak drzewa czy budynki wygląda szczególnie spektakularnie i wydaje się większy niż kilka godzin później kiedy jest już wysoko na nocnym niebie.

Pełnia Koźlego Księżyca - co ma kozioł do tego? Skąd nazwa?

Każda pełnia Księżyca w roku ma swoją nazwę, a nierzadko nawet kilka nazw własnych, które nadawane były nie tyle przez jakieś gremia naukowe, a po prostu na przestrzeni setek i tysięcy lat wykorzystywane były przez ludzi czy myśliwych do odmierzania czasu i identyfikowania pory roku. I tak właśnie na przykład lipcowa pełnia nosiła miano pełni koźlego księżyca dlatego, że w okresie kiedy pojawiała się na niebie kozły, czyli samce sarny zrzucały i nadal zrzucają poroże. Także w lipcu właśnie nowe poroże zaczyna im odrastać. Analogicznie tę samą lipcową pełnię można nazwać burzową, bowiem - co doskonale widać po ostatnich dniach - jest to ten okres lata, w którym burze nie są niczym nadzwyczajnym.

REKLAMA

Prognoza pogody na środową noc jest sprzyjająca dla większości kraju, chociaż w niektórych regionach niebo może być lekko zachmurzone. Mimo to szanse na obserwację wschodzącego koźlego superksiężyca są duże. Polecam zatem zaplanować sobie późnowieczorny spacer na środę. Nie będziecie żałować.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA