REKLAMA

Zobaczyli tajemniczą chatkę na Księżycu. Zrobili zdjęcie bliska i... rozczarowanie

Nietypowy obiekt na zdjęciu z Księżyca - czym może być? Niektórzy sugerowali, że wygląda jak niewielki domek, co brzmiało niesamowicie. Dlatego chiński łazik Yutu 2 podjechał bliżej, żeby sprawdzić, co właściwie udało mu się sfotografować.

16.03.2022 16.19
Tajemniczy dom na Księżycu to... skała. Fotografia z bliska
REKLAMA

Kilka tygodni temu chiński łazik księżycowy Yutu 2 przemierzający lunarne pustkowia przypadkiem sfotografował bardzo ciekawy obiekt. Na zdjęciu powierzchni Księżyca, tuż na horyzoncie, na tle czarnego jak smoła nieba, znajdował się prostokątny obiekt, który przyciągnął uwagę inżynierów i rozbudził wyobraźnię internautów na całym świecie. Natychmiast podjęto decyzję, że łazik pojedzie zbadać tenże obiekt.

Problem w tym, że tak naprawdę ciężko na pierwszy (i na drugi) rzut oka ocenić rozmiary obiektów księżycowych. Nigdzie na zdjęciu nie ma żadnych znanych, charakterystycznych punktów odniesienia. Można się zatem mocno przeliczyć.

REKLAMA

Co więcej, zdjęcia wykonywane przez łazik wciąż nie należą do najlepszych. Trzeba po prostu podjechać bliżej i zobaczyć, na co tak naprawdę patrzymy. Pierwsze skojarzenie? W bezkresie księżycowej pustki łazik przypadkiem podjechał do księżycowej chatki.

Chiński łazik księżycowy potrzebował niemal miesiąca, aby dojechać na miejsce. Nic w tym dziwnego, wszak na Księżycu równej, ani nawet nierównej drogi nie znajdziesz. Jadąc do jakiegokolwiek obiektu trzeba bezustannie omijać lub przejeżdżać po mniejszych i większych kamieniach. Ostatecznie jednak się udało.

Czym zatem jest tajemnicza księżycowa chatka?

Otóż jest to najzwyklejsza skała księżycowa, taka jak wszystkie inne. Z daleka na zdjęciu widzieliśmy nietypowy wystający z powierzchni kształt. Fakt, że zdjęcie było niewyraźne, sprawił, że wiele można było sobie dopowiedzieć. No i tak też wiele osób zrobiło.

Oczywiście nikt nie podejrzewał, że faktycznie na Księżycu stoi jakakolwiek chatka - to byłoby niepoważne.

Chiński łazik księżycowy Yutu 2 przybył do Tajemniczej Chatki 27 grudnia 2021 r. i zrobił jej kilka zdjęć. Przesłanie tego obrazu na Ziemię i przetworzenie zajęło kilka dni

Wielu jednak miało nadzieję, że znalazł się tam przypadkiem obiekt bardziej przypominający sztuczny niż naturalny. Nie mówiąc już o cichej nadziei na to, że ktoś w końcu odkrył monolit podobny do tego z powieści Arthura C. Clarke’a 2001: Odyseja Kosmiczna.

Nic z tego. Skała okazała się tak zwykła, jak wszystko wokół. Fakt, że znajduje się na krawędzi krateru sprawia, że z perspektywy lokalizacji łazika sprzed miesiąca, wydawała się być dalej, na samym horyzoncie. Skałę natychmiast przemianowano z tajemniczej chatki na jadeitowego królika, który teraz stanie się symbolem kosmicznego rozczarowania. Wspaniale!

REKLAMA

Czy to coś zmienia? Absolutnie nie. Zarówno łazik Yutu 2, jak i Chiny mają przed sobą fascynujący rok pełen startów, sond kosmicznych i nowych rakiet. Będzie się działo i będziemy o tym pisać.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 08.01.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA