REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nadchodzi Pełnia Księżyca Myśliwych zwana też Krwawym Księżycem. Skąd wzięły się te nazwy?

Krwawy Księżyc lub Pełnia Księżyca Myśliwych to zjawisko, które pojawia się raz w roku - w październiku. Jego nazwy wiążą się z tym, że to właśnie wtedy myśliwi wyruszali na polowania, żeby zdobyć mięso przed zimą.

07.10.2022
8:19
Pełnia Księżyca - październik 2022. To Pełnia Myśliwych lub Krwawy Księżyc
REKLAMA

Już w niedzielę, 9 października 2022 roku nocne niebo rozświetli pełnia Księżyca. Tę konkretną pełnię nazywa się Pełnią Księżyca Myśliwych lub Krwawym Księżycem.

REKLAMA

Obserwowanie pełni Księżyca to zawsze wyjątkowe wydarzenie. Poniżej znajdziesz dane o pełni i zadanie na niedzielny wieczór.

Pełnia Księżyca w październiku 2022 roku - kiedy przypada?

Najpierw kilka danych technicznych. Pełnia Księżyca przypada na niedzielę 9 października 20222 roku dokładnie o godzinie 22:54 polskiego czasu. Jednak sam Księżyc wzejdzie tego samego dnia już o godzinie 17:54 i od tej pory będzie można obserwować Krwawy Księżyc.

Widoczny przez całą noc nasz naturalny satelita zajdzie dopiero o godzinie 7:07 w poniedziałek. Mamy zatem całą noc na obserwowanie wielkiej tarczy Księżyca w Pełni Myśliwych.

Dlaczego jest to Pełnia Księżyca Myśliwych tudzież Krwawy Księżyc?

Tak nazywa się pełnię Księżyca przypadającą na październik. To właśnie przy tej pełni myśliwi w dawnych czasach wyruszali na polowania dzikiej zwierzyny, rozpoczynając zbieranie zapasów mięsa na nadchodzącą nieuchronnie zimę.

Pełnia Księżyca Myśliwych - Krwawy Księżyc

Jak nietrudno się domyśleć, nazwa Krwawy Księżyc to rozwinięcie Pełni Księżyca Myśliwych. Jakby nie patrzeć polowaniu zawsze towarzyszy upływ krwi.

Co oznacza pełnia Księżyca?

Okrążając Ziemię w ciągu 28 dni Księżyc obserwowany z Ziemi przyjmuje różne fazy. Gdy znajduje się między Ziemią a Słońcem mamy do czynienia z nowiem. W trakcie nowiu nie da się obserwować Księżyca, bowiem znajduje się on na niebie dziennym a oświetlona jest jego strona niewidoczna z Ziemi.

Po około tygodniu Księżyc tworzy już z Ziemią i Słońcem trójkąt prostokątny, przez co widzimy Księżyc oświetlony w połowie. Po upływie kolejnych 7 dni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W efekcie ludzie znajdujący się po nieoświetlonej, nocnej stronie Ziemi widzą na nocnym niebie w pełni oświetloną przez Słońce tarczę Księżyca. Tak też będzie i w niedzielę podczas Pełni Księżyca Myśliwych.

Podbój Księżyca przez ludzi

Spoglądając na Księżyc warto sobie uświadomić, że wszystkie sondy kosmiczne, które kiedykolwiek wylądowały na Księżycu, wylądowały na jego dziennej stronie. Dotyczy się to także wszystkich załogowych misji księżycowych zrealizowanych w ramach programu Apollo.

Jedynym wyjątkiem jest chińska sonda Chang'e-4, która jako pierwsza w historii miękko wylądowała po niewidocznej stronie Księżyca w dniu 3 stycznia 2019 r. Lądownik oraz dostarczony przez niego łazik Yutu 2 działają po dziś dzień eksplorując teren, którego z powierzchni Ziemi nigdy nie da się zobaczyć.

REKLAMA
 class="wp-image-1122790"
Miejsca lądowania załogowych misji Apollo na Księżycu

Na powyższej mapie możesz zobaczyć, gdzie dokładnie lądowali ludzie na Księżycu. Zapamiętaj choć kilka z tych miejsc, a następnie wyjdź i poszukaj je podczas Pełni Księżyca Myśliwych. To takie małe wyzwanie na niedzielę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA