REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińskie badania ciemnej strony Księżyca ujawniły genezę powstania naszego naturalnego satelity

Nie czekaliśmy zbyt długo na pierwsze sensacyjne odkrycie z ciemnej strony Księżyca. Chiński lądownik Chang'e-4 przesłał na Ziemię ważne informacje dotyczące historii formowania się naszego naturalnego satelity.

16.05.2019
16:20
change-4-badania-ksiezyca-4
REKLAMA
REKLAMA

Warto tutaj przypomnieć o tym, że jest to pierwsza misja badawcza wysłana na niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca. Chang'e-4 bada aktualnie krater Von Karmana, który leży w basenie Biegun Południowy Aitken (PSA). Jest to jeden z największych i najstarszych kraterów na Księżycu, którego wiek szacuje się na ok. 3,9 mld lat.

chang'e-4 class="wp-image-938918"

Chińskie pojazdy, tj. łazik Yutu-2 i lądownik Chang'e-4 wysłano w ten rejon, aby zbadały skład chemiczny księżycowego płaszcza. Plan ten miał całkiem sporo sensu - chińscy naukowcy chcieli bowiem sprawdzić, czy krater Von Karmana, zgodnie z wcześniejszymi hipotezami, powstał na skutek zderzenia z jakąś większą planetoidą.

Chińskie badania potwierdziły teorię o zderzeniu Księżyca z planetoidą

Badania wykonane przy pomocy spektrometru widzialnego i bliskiej podczerwieni (VINS) potwierdziły wcześniejsze hipotezy. Chińskie urządzenia badawcze trafiły na drobne ślady oliwinów. Przed przeprowadzeniem badania zakładano, że na powierzchni krateru będzie ich znacznie więcej. Zamiast tego, Yutu-2 i Chang'e-4 natrafiły na spore ilości piroksenów w górnych powierzchniach bazaltowej powierzchni.

change-4-badania-ksiezyca class="wp-image-938915"
Obecność oliwinów na Księżycu. Źródło: NASA

Anomalia ta nieco odbiega od założeń wcześniejszych teorii, ale bynajmniej ich nie przekreśla. Dowodem na to są chociażby analizy głębszych kraterów uderzeniowych po widocznej stronie Księżyca, w których udało się znaleźć o wiele większe ilości piroksenów i oliwinów.

Są to cięższe materiały, które po prostu zapadły się głębiej w czasach, kiedy nasz naturalny satelita był jeszcze na tyle rozgrzany, że na jego powierzchni pływały oceany magmy. Wraz z ich wychładzaniem, cięższe minerały zapadały się coraz głębiej, wynosząc na powierzchnię te lżejsze. Teoria tłumaczy też znaczną obecność bazaltu na powierzchni księżycowej pokrywy.

Chińczycy chcą pobrać więcej próbek

REKLAMA

Misja Chang'e-4 dopiero się rozpoczęła. Chińscy naukowcy planują wykonanie o wiele większej liczby badań, dzięki którym geologiczny skład Księżyca zapewne uchyli przed nami jeszcze kilka swoich tajemnic.

Dogłębne poznanie budowy naszego naturalnego satelity może pomóc nam w zrozumieniu ewolucji planet skalistych, w tym naszej Ziemi. Księżyc jest zresztą doskonałym obiektem badań, gdyż jego powierzchnia - w porównaniu chociażby do powierzchni Ziemi - pozostaje praktycznie niezmienna od czasu powstania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA