REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Dwa w jednym: będą uprawiać truskawki pod panelami słonecznymi

Energia słoneczna jest jednym z najskuteczniejszych odnawialnych źródeł energii. Jej wadą jest jednak to, że na całe farmy słoneczne potrzeba naprawdę dużo miejsca. Gdyby jednak udało się wykorzystać na panele słoneczne już istniejące powierzchnie użytkowe, wiele mogłoby się zmienić.

11.06.2022
18:15
panele-sloneczne
REKLAMA

Badacze z Uniwersytetu Greenwich postanowili przetestować przezroczyste panele słoneczne montując je na ścianach szklarń, w których prowadzone są uprawy. Gdyby okazało się, że panele słoneczne nie przeszkadzają w uprawianiu warzyw, a jednocześnie generowałyby energię elektryczną, można by było zaoszczędzić ogromne ilości miejsca.

REKLAMA

Panele słoneczne zainstalowano na szklarniach należących do farm Hugh Lowe Farms w hrabstwie Kent. Inżynierowie przekonują, że energia generowana przez panele słoneczne znajdujące się na ścianach szklarni będzie mogła być wykorzystywana do zasilania systemu nawadniania czy też kontroli temperatury w szklarniach, czy też zasilania w energię budynków gospodarczych na farmie.

Wielka Brytania stawia na energię ze Słońca

Badania stanowią jeden z elementów dążeń Wielkiej Brytanii do zwiększenia ilości energii generowanej przez elektrownie słoneczne. Według oficjalnych planów już do 2035 roku moc elektrowni słonecznych działających na terenie Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć pięciokrotnie i osiągnąć 70 GW, nie mówiąc już o znacznie ambitniejszych planach stworzenia przez Brytyjczyków potężnej elektrowni słonecznej na orbicie do 2050 roku.

REKLAMA

Na ścianach i dachach rzeczonych szklarni badacze zainstalowali półprzezroczyste panele fotowoltaiczne, które przepuszczają część promieniowania słonecznego, które oświetla hodowane w szklarniach rośliny. Pozostała część promieniowania słonecznego zamieniana jest na energię elektryczną. Testy zakończą się wiosną przyszłego roku. Jeżeli wyniki badań będą obiecujące, naukowcy planują zwiększyć skalę, a także sprawdzić, czy i ewentualnie jak panele zabarwione na różne kolory wpływa na uprawy.

Tanie i „nieingerujące w środowisko naturalne” panele słoneczne pokrywające rozległe uprawy na terenie całego kraju tak w Wielkiej Brytanii, jak i wszędzie indziej mogą umożliwić szybsze przejście na odnawialne źródła energii, a tym samym umożliwić redukcję emisji dwutlenku węgla odpowiadającego za negatywne zmiany klimatyczne, które są aktualnie jednym z największych problemów całej ludzkości. A skoro paneli i tak nie będzie widać, to i nie będzie przeciwników niszczenia krajobrazu naturalnego hektarami błyszczących paneli słonecznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA