REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Pół kilometra pod lodem Antarktydy żyją krewetki. Zaraz, co?

Głęboko pod lodem Antarktydy aż kipi od życia. Jak się okazuje nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu, że gdziekolwiek nie spojrzymy na Ziemi tam znajdziemy życie. Tym razem znaleziono je kilkaset metrów pod lodem.

14.06.2022
15:40
larsen
REKLAMA

W 2021 roku naukowcy analizujący dane z satelitów obserwujących powierzchnię Ziemi dostrzegli, że pod grubym na 500 metrów szelfem lodowcowym Larsen na wschodnim wybrzeżu Antarktydy tuż pomiędzy dnem oceanu a dolną powierzchnią lodowca znajduje się charakterystyczny rów, którym najprawdopodobniej płynie podlodowcowa rzeka.

REKLAMA

Teraz naukowcy postanowili sprawdzić jak wygląda ten ekosystem. W tym celu naukowcy przebili się przez 500 metrów lodu, a następnie w wydrążony otwór opuścili kamerę. Jak się okazało, na samym dnie kamera zarejestrowała bogactwo życia różnych rozmiarów. Momentalnie w polu widzenia kamery pojawiły się setki skorupiaków przypominających krewetki. Dla całego zespołu badaczy było to duże zaskoczenie, bowiem nikt nie spodziewał się takiego życia tak głęboko pod lodowcem.

Wbrew pozorom jest to istotne odkrycie, bowiem po raz pierwszy otrzymaliśmy informację nie tylko o tym, że pod Antarktydą znajdują się liczne rzeki, mniejsze i większe jeziora i inne zbiorniki wodne, ale także, że w życie kwitnie w nich dokładnie tak jak wszędzie indziej na Ziemi. Do niedawna naukowcy mogli jedynie przypuszczać, że takie zbiorniki istnieją.

Według naukowców zaangażowanych w badania, odkrycie życia w takim miejscu można porównać do znalezienia życia we wszechświecie. Odkrywamy zupełnie nowy ekosystem, zaglądamy do niego, a tam aż roi się od życia.

Geologia tunelu rzecznego także zaskakuje

REKLAMA

Jak informują teraz badacze, powszechnie zakładano, że górny strop komory, w której płynie rzeka będzie gładki, niejako wypolerowany przez wodę. Okazuje się jednak, że jest on pełen ostrych i stromych uskoków. Co więcej, w zależności od głębokości, woda w rzece niejako dzieli się na cztery różne warstwy, z których każda płynie z inną prędkością i w różnych kierunkach.

To dopiero jednak początek badań tego fascynującego ekosystemu. Teraz naukowcy planują sprawdzić w jaki sposób cały ekosystem się utrzymuje przy życiu i w jaki sposób podróżują tam środki odżywcze. Jednocześnie badacze planują sprawdzić jakie ryzyko dla całego zbiornika niosą zmiany klimatyczne, które mają wpływ na życie na powierzchni całej Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA