REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Uwaga, mamy nowego jadowitego ssaka w Polsce. Nasi przodkowie wiedzieli, że lepiej z nim nie zadzierać

Jad u ssaków nie jest czymś powszechnie występującym. W Polsce mieliśmy zaledwie jeden potwierdzony jadowity gatunek - był nim rzęsorek rzeczek. Okazuje się jednak, że uwagi sprzed 400 lat są aktualne i ryjówka aksamitna również należy do wyjątkowych okazów.

09.06.2022
9:07
ryjówka aksamitna
REKLAMA

Rzęsorek rzeczek bywa mylony z myszami czy nawet kretami. Ten niewielki gryzoń, ważący do 25g i mierzący do 10 cm, jest jednak wyjątkowy.

REKLAMA

Zamieszkujący wilgotne tereny ssak potrafi powalić większe stworzenia od siebie. Wszystko za sprawą jadu znajdującego się w jego ślinie, który paraliżuje ofiary. Nieruchomy wróg może być dzięki temu zawleczony do nory.

Rzęsorek rzeczek jednak nie jest jedynym jadowitym ssakiem w Polsce

Na łamach Zoological Letters Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu  Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Pawłem Marciniakiem oraz Leszkiem Rychlikiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu opublikowali badanie potwierdzające, że trujący jad znajduje się też w ślinie ryjówki aksamitnej.

Taka sugestia pojawiła się już cztery wieki temu. Podobnie jak w przypadku rzęsorka rzeczka, tak i ryjówka aksamitna dzięki truciźnie jest w stanie upolować zwierzynę większą od siebie.

W jej przypadku to bardzo ważne, bo wystarczy kilka godzin, by ssak umarł z głodu. Zresztą i tak nie żyje zbyt długo - zwykle 14-18 miesięcy. Czasu nie traci, będąc aktywnym przez dzień i w nocy, nie zapadając przy tym w sen zimowy.

Ryjówkę bardzo trudno jest znaleźć

Jak czytamy na stronie białostockich lasów ryjówka aksamitna "zaliczana jest do grupy naszych najlepiej ukrywających się zwierząt".

REKLAMA

To niewielkie, ważące od 7-15 g stworzenie zaskakuje swoją wyjątkowością. Zimą jego  narządy się zmniejszają - czaszka jest niższa o 15 proc., a ciężar mózgu spada o 30 proc. Chodzi o to, aby zimą, kiedy trudniej o zaspokojenie życiowych potrzeb, zapotrzebowanie na energię było mniejsze.  

Zdolność przetrwania imponuje, skoro mówimy o ssaku, który żyje raptem 1,5 roku. A mimo to natura obdarowała ryjówkę aksamitną umiejętnościami gwarantującymi przeżycie: w tym trujący jad.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA