REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Oto największa roślina na świecie. Ma 180 km długości

Znajduje się nieopodal Australii, a jej wiek szacowany jest na kilka tysięcy lat. Piękna, dostojna i potężna - ale też i bardzo krucha. Ten szczególny przedstawiciel gatunku posidonia australis bije wszelkie rekordy.

02.06.2022
9:57
największa roślina świata
REKLAMA

Naukowcy badający oceaniczną florę u wybrzeży Australii zupełnym przypadkiem odkryli gigantyczną i niezwykle starą roślinę. Posidonia australis to gatunek trawy morskiej. Ekosystemy tworzone przez te rośliny pełnią istotną rolę z uwagi na ich wysoki parametr produktywności ekosystemu i wiązanie dużej ilości węgla. Niestety, trawy morskie są zagrożone wyginięciem z uwagi na zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie wód.

REKLAMA

Czytaj też:

Biologowie z Uniwersytetu Zachodniej Australii mieli zamiar zbadać genetyczną różnorodność traw morskich w Zatoce Rekina. Pobierając jednak kolejne próbki zdali sobie sprawę, że badają nie wiele różnych roślin - a jeden gigantyczny organizm, który według ich szacunków tworzy łąkę o długości 180 km i który pojawił się w zatoce około 4500 lat temu.

Największa roślina na świecie to trawa morska

Badanie miało na celu zebranie genetycznych odcisków palców traw rozprzestrzenionych po całej zatoce, wykorzystując do tego celu 18 000 genetycznych markerów. Po zebraniu materiału uczeni początkowo byli przekonani, że gdzieś ktoś popełnił błąd. Niezależnie od próbki, wszystkie markery się powtarzały i były takie same.

Największa roślina świata - posidonia australis
REKLAMA

Wszystkie instancje największej rośliny na świecie pochodzą z tego samego nasiona. Wyjaśnienie kryje się w fakcie, że posidonia australis jest przy tym poliploidalna. To oznacza, że posiada więcej niż dwa kompletne zestawy chromosomów, a jej reprodukcja polega na klonowaniu samej siebie, a następnie łączenie się z nowoutworzonym i skutecznie posadzonym klonem.

Poliploidalność zdarza się u roślin, gdy warunki, w których się znajdują nie sprzyjają tradycyjnej reprodukcji. Zazwyczaj jednak jest to stan tymczasowy, bowiem brak genetycznej różnorodności sprawia, że łąka trawy morskiej jest wrażliwa na zmiany w otoczeniu. Utrzymanie tego stanu przez tysiące lat, co w efekcie stworzyło ów ogromny organizm, jest wysoce nietypowe. Przyczyny tego stanu rzeczy będą teraz badane przez naukowców. Zrozumienie strategii przetrwania tej rośliny, jak twierdzą uczeni, może nam pomóc w prowadzeniu działań mających chronić środowisko przed dewastacją.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA