REKLAMA

Rower za darmo. Nie, nie dostaniesz, ale przewieziesz Kolejami Śląskimi

Województwo śląskie obfituje w piękne trasy rowerowe, aż proszące się o przejechanie. Nie każdy jednak jest w stanie przebyć wycieczkę na 50 km, 100 km czy więcej. Wówczas bardzo przydatny jest pociąg, bo można dojechać do stacji i stamtąd ruszyć dalej. Wcześniej w Kolejach Śląskich przewóz roweru pociągiem wiązał się z dodatkową opłatą, ale przewoźnik z niej częściowo rezygnuje. Przypominamy, gdzie jeszcze rower weźmiecie ze sobą za darmo.

05.05.2022 15.00
przewoz rowerow
REKLAMA

Wprawdzie cena za przewóz biletu jest raczej symboliczna i wynosi 5 zł, to jednak zawsze jest to coś, co zwiększa koszt przejazdu. A przecież kolej musi być alternatywą dla samochodów i dodatkowe opłaty mogą sprawić, że ktoś zrezygnuje z wycieczki.

REKLAMA

Koleje Śląskie zdają sobie z tego sprawę. Dlatego od 6 maja, w każdy weekend od piątku godziny 15:00 do niedzieli 24:00 przewóz roweru będzie darmowy. To oznacza, że mieszkańcy będą mogli zorganizować sobie wyprawę w różne części województwa, odkrywając nowe szlaki.

Przewóz roweru pociągiem: nie zawsze jest za darmo

Niektórzy przewoźnicy mają promocję na darmowy przewóz roweru pociągiem na stałe w ofercie. Wymienić można tutaj choćby Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Koleje Mazowieckie czy trójmiejską Szybką Kolej Miejską, pozwalającą na zabranie roweru za darmo na trasie Wejherowo - Lębork oraz Gdynia Główna/Gdańsk Wrzeszcz - Kartuzy - Kościerzyna.

Kolej Dolnośląska pobiera 7 zł, podobnie jak Polregio, największy polski przewoźnik. Z kolei PKP Intercity dolicza do biletu 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

Bardzo dobrze, że przewoźnicy rezygnują nawet z niewielkich opłat. Podróżowanie pociągiem z rowerem potrafi być lepsze niż samochodem. I to nie są moje słowa, a opinia Piotra Baryckiego, który na jedną z dłuższych wypraw postanowił wybrać auto. I szybko pożałował:

Kolejny minus to fakt, że musicie wrócić do miejsca, gdzie zostawiliście samochód. W przypadku pociągu cały proces jest szybszy i wygodniejszy.

REKLAMA

Tak, tak, wiem - czasami tłum jest duży i może zabraknąć miejsca. Ale wystarczy pójść drogą Czechów i zwiększać liczbę połączeń, a każdy będzie mógł się wygodnie zabrać.

zdjęcie główne: Tupungato/shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA