REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Lucy przesyła ekscytujące fotki. Imię budzi zainteresowanie, ale Lucy to sonda zmierzająca do planetoid trojańskich

16 października 2021 roku z Ziemi wystartowała sonda Lucy, której celem jest zbadanie planetoid trojańskich krążących wokół Słońca 60 stopni przed i 60 stopni za Jowiszem. Teraz, niemal dokładnie pół roku po starcie inżynierowie uruchomili kamery zainstalowane na pokładzie sondy, aby sprawdzić, jak działają i czy działa system precyzyjnego sterowania.

12.04.2022
11:29
Sonda Lucy - pierwsze zdjęcia
REKLAMA

Sonda została wyposażona w zestaw czterech kamer, z których każda przeznaczona jest do czego innego. Kamery T2CAM o największym polu wiedzenia przeznaczone są do śledzenia planetoid trojańskich podczas bliskich przelotów, kamera MVIC o nieco wyższej rozdzielczości to z kolei kamera kolorowa przeznaczona do wykonywania zdjęć panoramicznych, a L’LORRI to już wysokiej rozdzielczości kamera monochromatyczna, która dostarczy na Ziemię najlepsze zdjęcia planetoid trojańskich, które dzisiaj znamy jedynie jako pojedyncze punkty świetlne.

REKLAMA
 class="wp-image-2132364"
Źródło: SwRI

W ramach przeprowadzonego w ostatnich dniach testu kamery sondy Lucy zostały skierowane w stronę gwiazdozbioru Oriona. Na powyższym zdjęciu zaznaczono pole widzenia poszczególnych kamer. Czerwonym kwadratem zaznaczono pole widzenia kamer T2CAM, niebieskim kamery MVIC, a żółtym kamery L’LORRI.

Czytaj więcej o sondzie Lucy i jej misji do planetoid trojańskich:

Zdjęcia wykonane za pomocą T2CAM oraz L’LORRI przedstawiono poniżej. Na pierwszym z nich w dolnej prawej części kadru można dostrzec mgławicę Rosetta, natomiast na drugim zdjęciu wykonanym za pomocą L’LORRI widoczne są gwiazdy o jasności +17 magnitudo, czyli 50 000 razy ciemniejsze niż najsłabsze gwiazdy dostrzegalne gołym okiem. Można zatem zakładać, że sonda - kiedy dotrze już do celu - dostarczy nam naprawdę fenomenalnych zdjęć.

 class="wp-image-2132373"
Zdjęcie z kamer T2Cam. Źródło: NASA/Goddard/SwRI
 class="wp-image-2132376"
Zdjęcie z kamery L'LORRI. Źródło: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

Sonda Lucy - plan lotu

Lot do planetoid trojańskich jeszcze trochę potrwa. Zanim sonda Lucy dotrze do celu, 13 grudnia 2024 roku przeleci jeszcze raz w pobliżu Ziemi. Przelatując w odległości zaledwie 350 km od powierzchni Ziemi, wykorzysta naszą planetę do asysty grawitacyjnej, która pozwoli jej skierować się w stronę zewnętrznej części Układu Słonecznego.

20 kwietnia 2025 roku Lucy przeleci w pobliżu planetoidy Pasa Głównego 52246 Donaldjohanson. Minimalna odległość do czterokilometrowego głazu wyniesie 922 km.

REKLAMA

Pierwszą planetoidą trojańską będzie planetoida 3548 Eurybates, do której sonda dotrze 12 sierpnia 2027 roku. Od tego czasu do listopada 2028 roku sonda odwiedzi jeszcze planetoidy 15094 Polymele, 11351 Leucus oraz 21 900 Orus.

Następnie sonda opuści tę grupę planetoid i skieruje się w stronę Słońca. 26 grudnia 2030 roku Lucy przeleci 660 km od Ziemi i skieruje się w drugą stronę Układu Słonecznego gdzie trafi jeszcze na planetoidy 617 Patroclus-Menoetius. Do tego spotkania dojdzie dopiero 2 marca 2033 roku. Można zatem zakładać, że czeka nas ponad dekada ekscytacji tą misją, a dzisiaj zaprezentowane zdjęcia mają jedynie podsycić waszą ciekawość, jako drobna przystawka przed głównym daniem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA