1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nie każdy światłowód świeci przykładem. Na co zwrócić uwagę, szukając oferty na internet dla całego domu

Lokowanie produktu: Vectra

Sieci światłowodowe coraz gęściej oplatają Polskę, ale oferty na szybki internet potrafią być bardzo zróżnicowane. Dlatego szukając sieci dla całego domu, warto przyjrzeć się szczegółom każdej oferty, jak transfer maksymalny czy technologie modemu z funkcją routera. Różnice potrafią być bowiem gigantyczne.

07.04.2022
8:44
Jaki internet dla całego domu? Postaw na światłowód i WiFi 6

Odpowiedź na pytanie "jaki internet wybrać do domu" staje cię coraz łatwiejsza. To za sprawą rosnącej w oczach siatki połączeń światłowodowych, otaczających duże polskie miasta oraz mniejsze miejscowości. Światłowód to pewniak, łączący stabilność analogowego przyłącza z gigantyczną przepustowością danych na włóknach szklanych. Wszakże niezawodność i szybkość to to, na czym w internecie zależy nam najbardziej.

Internet dostarczany do naszego domu przez połączenie światłowodowe jest odporny za zakłócenia zasięgu charakterystyczne dla sieci mobilnych, zależnych np. od pogody, odległości od stacji bazowej czy liczby jednoczesnych użytkowników. Do tego przepustowość światłowodu - a więc szybkość - może sięgać kilku terabajtów. Dzięki temu Internet światłowodowy to nie tylko odpowiedź na rosnące współczesne potrzeby, ale również standard gotowy na jeszcze bardziej cyfrową przyszłość.

Niestety, nie każdy światłowód świeci przykładem. Szukając opcji dla całego domu, warto wgryźć się w detale.

Jednym z najważniejszych parametrów światłowodu jest maksymalna prędkość pobierania danych. Widziałem oferty reklamowane transferem do 150 Mb/s. To zdecydowanie zbyt mało jak na potrzeby współczesnego gospodarstwa domowego. Zwłaszcza teraz, w dobie nauki zdalnej oraz home office. Biorąc pod uwagę właściwości włókna szklanego, powinniśmy oczekiwać prędkości z zakresu 300 - 600 Mb/s i większych. Oczywiście wiele zależy od wydajności infrastruktury sieciowej w miejscu naszego zamieszkania.

 class="wp-image-2116890" width="580" height="302"

Zdarza się, że natrafimy na oferty z naprawdę dużą prędkością pobierania. Nawet taką sięgającą do 1 Gb/s lub więcej. Przykładem takiego rekordzisty jest Vectra, oferująca klientom Internet światłowodowy z prędkością pobierania sięgającą nawet do 1,2 Gb/s. Z takim transferem łączny czas pobierania wielkiej, liczonej w 100 GB gry dla PlayStation 5 to mniej niż dwie minuty. O jakości filmów i seriali VoD nawet nie wspominam, sieć 1,2 GB/s obsłuży kilkanaście wideo 4K… jednocześnie.

Na nic nam szybki światłowód, jeśli nie posiadamy dobrego modelu z funkcją routera. Wi-Fi 6 to nowy standard.

Nie są nam obce sytuacje, gdy internet reklamowany jako szybki i niezawodny faktycznie taki jest, ale tylko w salonie oraz sąsiednim pomieszczeniu. Piwnica, drugie piętro, balkon, sypialnia za rogiem - tam zaczyna się już walka o zasięg i dostęp do domowego WiFi. Dlatego tak ważne jest, aby poza szybkim Internetem zadbać o odpowiednie urządzenie dostępowe, które tę zwiększoną szybkość właściwie wykorzysta.

Warto zwrócić uwagę, czy modem posiada funkcję routera (a więc czy tworzy domową sieć WiFi) ze wsparciem standardu Wi-Fi 6. Wi-Fi 6 to zbiór wymagań i technologii sprawiających, że korzystanie z sieci bezprzewodowej jest znacznie przyjemniejsze, wygodniejsze i bardziej niezawodne. Wsparcie standardu Wi-Fi 6 zwiększyło na znaczeniu zwłaszcza teraz, w dobie pracy zdalnej, telekonferencji oraz nauki na odległość.

 class="wp-image-2116884"

Wyróżnikiem Wi-Fi 6 na tle poprzednich standardów jest przede wszystkim lepsza obsługa wielu jednocześnie podłączonych urządzeń. Tych z kolei nie brakuje w naszych domach. Można się zadziwić, licząc jak wiele sprzętów korzysta z sieci domowej: komputery, laptopy, smartfony, zegarki, tablety, konsole do gier, telewizory, czytniki e-booków, a coraz częściej nawet pralki, inteligentne oświetlenie czy kuchenni asystenci. Zazwyczaj to kilkanaście urządzeń, każde z własnym zapotrzebowaniem na pobieranie i wysyłanie danych.

W czasach nauki zdalnej oraz pracy home office bardzo łatwo "zapchać" domową sieć.

Wystarczy, że córka prowadzi wideokonferencję, syn gra na konsoli, mąż ogląda klip na YouTube, a ty pobierasz duże pliki w celu zrealizowania projektu do pracy. Problem gotowy, stosunkowo szybka sieć domowa dostała czkawki. Tutaj pomaga Wi-Fi 6, które nie tylko oferuje większą maksymalną prędkość transferu danych, ale przede wszystkim lepiej zarządza podłączonymi do sieci urządzeniami. Zwłaszcza, gdy jest ich naprawdę wiele.

Wi-Fi 6 ponadto znacznie lepiej radzi sobie z realizacją zadań silnie obciążających domową sieć, jak pobieranie dużych plików, oglądanie treści 4K i 8K czy streaming. Mając w domu urządzenie ze wparciem tego standardu możemy być pewni, że jednoczesna zabawa, nauka oraz praca wielu domowników może być realizowana w ciągły, niezakłócony sposób. Zdalna lekcja, oglądanie Netfliksa i pobieranie nowej gry jednocześnie przestaje być problemem. Znikają zacięcia podczas seansu filmowego, a lag - czyli opóźnienie podczas rozgrywki online w grze wideo - spada nawet o 75 proc. względem Wi-Fi 5.

Dobrym przykładem nowoczesnego modemu Wi-Fi 6 jest model wraz z Internetem światłowodowym oferowany przez Vectrę.

 class="wp-image-2116887"

Decydując się na Internet światłowodowy o bardziej-niż-wystarczającej prędkości wynoszącej do 600 Mb/s, Vectra oferuje klientom nowoczesny model z funkcją routera wspierający standard Wi-Fi 6. Urządzenie z jednoczesnym wsparciem pasm 2,4 GHz i 5 GHz wykorzystuje ponadto system EasyMesh. Dzięki niemu w banalny sposób połączymy ze sobą bezprzewodowo różne routery, nawet rozmaitych producentów, zwiększając w ten sposób zasięg domowej sieci WiFi. Internet w ogródku czy piwnicy przestaje być wyłącznie odległym marzeniem.

W dzisiejszych czasach nie bez znaczenia jest także zużycie energii. W modemie Vectry jest na niskim poziomie, właśnie ze względu na układ Wi-Fi 6, charakteryzujący się niższym zapotrzebowaniem energetycznym w porównaniu do modemów starszego standardu. Większość z nas nie wyłącza domowej sieci na noc, przez co energooszczędność tej grupy produktów wydaje się bardzo istotna.

Więcej o nowoczesnym modemie Wi-Fi 6 Vectry oraz prędkościach pobierania Internetu światłowodowego w twojej okolicy przeczytacie w tym miejscu.

Lokowanie produktu: Vectra
Najnowsze
Zobacz komentarze