REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ile plastiku już dzisiaj zjadłeś? Tylko ci się wydaje, że nic

Mówisz wszystkim, że dbasz o dietę, zwracasz uwagę na skład pożywienia i nie jesz byle czego. Nawet ty jednak nie uchronisz się przed jedzeniem plastiku. Jest jednak prosty sposób na ograniczenie jego ilości w diecie.

04.04.2022
12:44
mikroplastik
REKLAMA

Jak smakuje plastik? Ja nie wiem i większość ludzi zapewne też nie wie. Nawet mimo tego, że pochłaniamy go z pożywieniem całkiem sporo i to każdego dnia. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu opublikowali właśnie artykuł, w którym tłumaczą, w jaki sposób plastik przedostaje się do naszych organizmów, aby z czasem skończyć nawet we krwi.

REKLAMA

Co to jest mikroplastik?

Za wszystko odpowiedzialne są niezwykle drobne cząstki mikroplastiku i nanoplastiku, których nijak nie jesteśmy w stanie zauważyć, zważając na fakt, że cząstki mikroplastiku mają średnice od 0,001 do 5 mm. Cząstki nanoplastiku są mniejsze od 0,001 mm.

Jak mikrodrobiny plastiku wpływają na zdrowie człowieka?

W swoim artykule naukowcy piszą, że osoby, które z plastikowych butelek piją 1,5 litra wody dziennie, w ciągu roku pochłaniają do 100 000 cząstek mikroplastiku. Przestawienie się na wodę z kranu - w zależności od miejsca zamieszkania - może pozwolić na obniżenie tej liczby nawet o połowę.

REKLAMA

Nie trzeba tutaj dodawać, że akumulacja plastiku w organizmie nie prowadzi do niczego dobrego. O ile zdrowy organizm przez długi czas może radzić sobie z plastikiem, to osoby cierpiące na chroniczne schorzenia układu pokarmowego mogą odczuwać z jego powodu problemy ze zdrowiem.

Aktualnie badacze starają się ustalić, ile plastiku pozostaje w organizmie, ile jest wydalane, a ile - jeżeli to możliwe - ulega trawieniu. Naukowcy sprawdzają także, czy mikroplastiki nie mogą prowadzić do powstawania nowotworów. Czasu na to nie ma zbyt wiele, bowiem z każdym rokiem pochłaniamy coraz więcej plastiku, nie wiedząc tak naprawdę, czym to grozi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA