REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

W nowym Androidzie skorzystasz nie z jednej, ale dwóch kart ESIM równocześnie

Google usprawni działanie modułu ESIM w nowych telefonach. Android 13 pozwoli korzystać z więcej niż jednej wirtualnej karty SIM jednocześnie.

04.04.2022
20:04
esim dual SIM android 13 google mep Multiple Enabled Profiles
REKLAMA

ESIM to technologia, która pozwala łączyć się z siecią komórkową bez konieczności używania kawałka plastiku z mikrochipem nazywanego kartą SIM. Dzięki temu można rozpocząć korzystanie z nowego urządzeniu zaraz po wyjęciu go z pudełka lub zmienić operatora bez konieczności wybierania się do salonu lub czekania na kuriera.

REKLAMA

Niestety jak na razie tylko wybrane modele telefonów i innych urządzeń, takich jak smartwatche i tablety, dysponują tego typu modułem. Do tego nie wszyscy operatorzy oferują obsługę ESIM-a. Z biegiem lat wirtualne SIM- mogą jednak zastąpić te klasyczne karty, a w tej tranzycji może pomóc nowe rozwiązanieod firmy Google.

Czytaj też: eSIM trafia do Plusa. Najpierw do telefonów, później do zegarków

Android 13 usprawni obsługę ESIM

Do tej pory posiadacze telefonów z Androidem mogli zapisać w ustawieniach swoich telefonów wiele ESIM-ów, ale jest tutaj pewien haczyk: można korzystać wyłącznie z jednej naraz. Aby w telefonie z ESIM-em korzystać z funkcji Dual SIM, która pozwala mieć aktywne dwa numery naraz, trzeba było korzystać z dwóch rodzajów kart (jedna wirtualna, jedna klasyczna). Android 13 ma to zmienić.

W celu umożliwienia aktywacji dwóch SIM-ów jednocześnie, Google'a pracuje nad rozwiązaniem o nazwie Multiple Enabled Profiles, czyli w skrócie MEP. Jeśli firma faktycznie ją wdroży w ramach Androida 13, wtedy dwa ESIM-y wgrane do pamięci telefonu będą mogły komunikować się z modemem łączności telefonii komórkowej niezależnie i w tym samym czasie.

Co przy tym ciekawe, MEP może trafić nawet do tych smartfonów z ESIM-em, które już trafiły do sprzedaży.

Multiple Enabled Profiles w ramach Androida 13 ma wykorzystywać interfejsy logiczne w celu obsługi więcej niż jednego ESIM-a naraz. Co przy tym istotne, rozwiązanie proponowane przez Google'a nie wymaga tworzenia dodatkowych fizycznych połączeń pomiędzy modułem ESIM a modemem. To dobre wieści dla osób, które używają dwóch numerów, a z klasycznych kart SIM chcieliby zrezygnować.

REKLAMA

Co ciekawe, w teorii aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego mogłaby dodać obsługę więcej niż jednej wirtualnej karty SIM na istniejących już urządzeniach, jeśli tylko ich producenci przygotują stosowne aktualizację z Androidem 13 lub Google znajdzie sposób na wgranie tej poprawkę w ramach Google Play Services. Pozostaje trzymać kciuki za szybkie wdrożenie tej nowości.

Na koniec warto też dodać, że Multiple Enabled Profiles może pozwolić producentom sprzętów z Androidem stworzyć telefony typu Dual-SIM, które nie będą miały fizycznego gniazda SIM w ogóle. Do tego jednak jeszcze długa droga, bo wracamy tutaj do kwestii operatorów - nie wszystkie sieci infrastrukturalne zdecydowały się wdrożyć ESIM-a u siebie, o operatorach MVNO nie wspominając...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA