REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Wielka zamiana czołgów w naszym wojsku. Challenger 2 do Polski, T-72 do Ukrainy

Wielka Brytania planuje wysłać do Polski czołgi Challenger 2, tak by nasz kraj mógł przekazać Ukraińcom czołgi T-72 należące do Wojska Polskiego. W ten sposób obrońcy zyskają szybko sprzęt, który znają, a Polska nie osłabi swojego potencjału bojowego.

22.04.2022
18:49
Challenger 2 dla Polski
REKLAMA

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, ogłosił, że jego kraj przekaże Polsce czołgi. Najprawdopodobniej chodzi o nowoczesne i sprawdzone w boju Challenger 2.

REKLAMA

Chcemy wysłać czołgi do Polski, aby im pomóc, ponieważ oni wysyłają niektóre ze swoich polskich T-72 do Ukrainy

- powiedział Johnson.

Wojna może potrwać do przyszłego roku i Putin wciąż może wygrać

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, premier powiedział, że oceny wywiadu wskazujące, że rosyjski atak może trwać do końca przyszłego roku i może zakończyć się zwycięstwem Rosji, są wiarygodne.

Johnson powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin ma "ogromną armię", ale "ma bardzo trudną sytuację polityczną, ponieważ popełnił katastrofalny błąd dokonując inwazji".

Jego zdaniem jedyną opcją, jaką ma teraz naprawdę rosyjskie przywódca jest dalsze używanie "przerażającego natarcia, wspieranego przez artylerię, próbującą zmiażdżyć Ukraińców".

Myślę, że bez względu na to, jaką wyższość wojskową Władimir Putin będzie w stanie wykorzystać w ciągu najbliższych kilku miesięcy, i zgadzam się, że może to być długi okres, nie będzie w stanie podbić ducha narodu ukraińskiego

- dodał Johnson.

Czołg Challenger 2

Challenger 2 to czołg podstawowy produkcji brytyjskiej pochodzący z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. Powstał on na bazie doświadczeń zebranych na swoim poprzedniku, czyli Challengerze 1, którego zastąpił. Należy do trzeciej generacji czołgów. Armia brytyjska odebrała pierwsze egzemplarze czołgu 25 lipca 1994 roku.

 class="wp-image-2147667"
Czołg Challenger 2

Wielka Brytania posiada 408 sztuk Challenger 2, z tego 227 w służbie, 59 wykorzystywane do szkolenia, a pozostała część przetrzymywana w magazynach.

Challenger 2 jest wyposażony w 120-milimetrową armatę czołgową L30A1 o długości 55 kalibrów. Czołg jest również uzbrojony w karabin maszynowy L94A1 EX-34 7,62 mm oraz karabin maszynowy L37A2 kal. 7,62 mm.

Wieżę i kadłub chroni pancerz Chobham drugiej generacji (znany również jako Dorchester). Bezpieczeństwo załogi było nadrzędne w projekcie, dlatego w pojeździe wykorzystano półprzewodnikowy napęd elektryczny do ruchu wieży i działa, eliminując w ten sposób tradycyjne ryzyko uszkodzenia układu hydraulicznego w przedziale załogi co wiąże się z jej poparzeniem.

W razie potrzeby montowane są również zestawy pancerza reaktywnego, wraz z dodatkowym pancerzem prętowym. Załoga składa się z czterech osób - dowódca, działonowy, ładowniczy, kierowca. Masa pojazdu to 64 t.

Jeśli czołgi Challenger 2 trafią do polskiej armii, to wkrótce będziemy dysponować pojazdami Leopard, PT-91, Abrams oraz Challenger 2. Prawdziwy koszmar dla logistyków.

Aktualizacja godz. 20:45

REKLAMA

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że czołgi Challenger 2 skierowane do Polski, byłyby w naszym kraju rozmieszczone czasowo i obsługiwane przez brytyjskich żołnierzy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA