REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Jak rozwalić czołg wyrzutnią przeciwpancerną? Sprawdź na YouTube

Ukraińska armia kontynuuje mądrą politykę edukowania obywateli przez media społecznościowe. Na YouTube pojawiła się szczegółowa a zarazem zwięzła instrukcja obsługi wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych NLAW, czyli śmiercionośnej dla rosyjskich czołgów broni.

22.03.2022
7:23
nlaw unboxing instrukcja obsługi ukraina
REKLAMA

Napaść na Ukrainę to określenie dość eufemistyczne, biorąc pod uwagę to, jakich zbrodni w tym kraju dopuszczają się Rosjanie. To już nie jest regularna wojna, a ludobójstwo. Siły wojskowe Putina z premedytacją ostrzeliwują skupiska ludności cywilnej - zarówno z bezpiecznej odległości, za pomocą artylerii, rakiet i bomb, jak i też w bezpośrednim kontakcie przy użyciu piechoty.

REKLAMA

Czytaj też:

Ludność cywilna Ukrainy nie może polegać tylko na siłach zbrojnych tego kraju. By przeżyć i ocalić życie swoje i najbliższych musi sama wziąć broń w swoje ręce i odpierać agresję putinowskich zwyrodnialców. Trudno jednak oczekiwać, by zwykły cywil wiedział co zrobić ze skomplikowaną bronią przeciwpancerną, jaką znalazł na polu walki. Ukraina ma jednak na to sposób.

Na YouTube publikowane są instrukcje obsługi. Niedawno pojawiła się chociażby instrukcja użytkowania Panzerfausta 3. Teraz Ukraińska Armia Ludowa przypomina, że na tym serwisie można też znaleźć unboxing i instrukcję użytkowania wyrzutni przeciwpancernych pocisków NLAW.

NLAW - unboxing i instrukcja obsługi wyrzutni. Dostępne na YouTube.

Instrukcja obsługi wyrzutni NLAW jest dostępna na YouTube

Film jest całkiem mądrze nakręcony. Pokazuje, jak przygotować do użycia wyrzutnię pocisków przeciwpancernych NLAW. Co prawda brakuje mi kompetencji, by ocenić go pod względem merytorycznym. Jest jednak wyczerpujący, ale też nie jest zbyt długi. Całkiem słusznie - ludność cywilna nie ma czasu i możliwości przyswajać długich i złożonych instrukcji. Materiał musi być łatwy do zapamiętania, gdy - jak przyjdzie co do czego - cywile mogli się skutecznie bronić i kontratakować, a nie próbować sobie przypomnieć jakieś skomplikowane procedury.

NLAW to skrót od Next Generation Light Anti-tank Weapon (lekka broń przeciwpancerna nowej generacji). Wyrzutnia została zaprojektowana wspólnie, w ramach współpracy, przez brytyjskie i szwedzkie firmy należące do przemysłu zbrojeniowego.

Jak działa NLAW? To wyrzutnia kierowanych pocisków przeciwpancernych

NLAW to ręczna jednostrzałowa wyrzutnia kierowanych pocisków przeciwpancernych krótkiego zasięgu. Jest to system tak zwanego miękkiego startu, pozwalający na użycie go przez piechotę z zamkniętej przestrzeni. Pocisk jest najpierw wystrzeliwany z wyrzutni za pomocą zapłonu o małej mocy. Gdy pocisk przeleci kilka metrów w locie, jego główna rakieta zapala się, kierując pocisk stamtąd na cel. Nawigację uzyskuje się przy użyciu przewidywanej linii wzroku (PLOS).

REKLAMA

W przypadku ruchomego celu, strzelec utrzymuje śledzenie przez trzy sekundy, zapewniając tym samym elektronice naprowadzania pocisku stosowne dane w celu obliczenia prędkości kątowej celu. Po wystrzeleniu pocisk NLAW leci autonomicznie do celu, dokonując niezbędnych poprawek zgodnie z danymi uzyskanymi przez namierzanie.

Strzelec używający wyrzutni NLAW nie musi brać pod uwagę zasięgu celu, z wyjątkiem sprawdzenia, czy znajduje się on w zasięgu. Kierunek pocisku od miejsca startu jest wielokrotnie dostosowywany podczas lotu, tak aby pozostał taki sam jak cel. Powoduje to, że pocisk ostatecznie uderza w dowolny cel, który ma stałą prędkość. To oznacza, że jedynym sposobem na uniknięcie trafienia przez pocisk, jest nagła zmiana kierunku lub prędkości jazdy. Co w przypadku czołgu jest zadaniem mocno utrudnionym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA