Alert RCB informuje o zmianie formatu nadawania TV. Ale TVP zostanie jeszcze w starym
Już 28 marca telewizja naziemna zmieni format nadawania w niektórych częściach kraju. Oznacza to, że niektórzy będą musieli wyposażyć się w nowe dekodery albo telewizory. Sprawa jest na tyle poważna, że Polacy otrzymują Alert RCB o zmianie. Co jednak ciekawe, TVP wyłamało się i będzie nadawać dłużej w starym standardzie.
Zmiana formatu nadawania, która wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek, sprawia, że niektórzy będą zmuszeni do zakupu nowego urządzenia. Jak tłumaczył Maciek Gajewski:
Dobrym pomysłem może być od razu zakup nowego telewizora. Skoro stary nie obsługuje DVB-T2, to można założyć, że nie radzi sobie też z innymi nowymi technologiami. Dlatego też rząd szykuje dopłatę nie tylko na zakup dekoderów, ale też nowych telewizorów. Wprawdzie nie jest to duża kwota, ale zawsze co nieco się zaoszczędzi.
Alert RCB informuje o zmianie formatu nadawania
Polacy mieszkający w woj. dolnośląskim otrzymali następujący komunikat wysłany przez Alert RCB:
Z jednej strony to trochę dziwne, że wykorzystano do tego formę informującą o prawdziwych, poważnych zagrożeniach: jak ekstremalne zjawiska pogodowe czy ostatnio smog. Z drugiej to coś, co interesuje rzeczywiście wielu Polaków, więc można potraktować to jako wyjątek, a nie ośmieszanie idei Alertu RCB.
W komunikacie nie poinformowano jednak, że kanały TVP będą nadawały sygnał w starej technologii i to nawet do grudnia 2023 roku. Jak czytamy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
Zasięg MUX-3 obejmuje TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD.
Złośliwi mogliby powiedzieć, że niektórzy, szczególnie starsi, nie zdecydowali się na przesiadkę, a przez nową decyzję zostaną "skazani" na stacje Telewizji Polskiej. Przypadek?
Przejście na DVB-T2: od kiedy?
Przełączenie będzie następowało stopniowo. Najpierw dotyczyć ma dwóch województw: dolnośląskiego i lubuskiego. KPRM Cyfryzacja uruchomiła wyszukiwarkę terminów przełączeń darmowej naziemnej telewizji cyfrowej, za pośrednictwem której sprawdzisz, kiedy dokładnie nastąpi przełączenie na nowy standard sygnału DVB-T2/HEVC w twojej gminie.
Sprawdź, czy telewizor obsługuje DVB-T2
To, czy telewizor będzie obsługiwał DVB-T2 i kodek HEVC, można sprawdzić dzięki nowemu kanałowi TVP o nazwie Sprawdzam TV (numer 28), który wyświetla wyłącznie jedną planszę, a lektor po jego uruchomieniu powtarza w kółko to samo. Osoby, które widzą po jego włączeniu obraz, mają TV z odpowiednim tunerem.