REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

TVP uruchomiła nowy kanał. Na Sprawdzam TV widać jedną planszę, a lektor powtarza w kółko to samo

Użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej właśnie zyskali nowy kanał. Jest dość nudny – wyświetla jedną planszę, a lektor w kółko powtarza to samo. Sprawdzam TV od TVP to sposób na sprawdzenie zgodności telewizora i dekodera z nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.

24.12.2021
11:18
sprawdzam tv tvp
REKLAMA

Użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej właśnie zyskali nowy kanał telewizyjny. Znajduje się on na pozycji 28 i został stworzony przez TVP. Widać go też w mechanizmie EPG telewizora – podpisany jest jako Sprawdzam TV. Nie należy się jednak spodziewać na nim ciekawych treści. Ów kanał to test dla telewizora i dekodera odbiorcy. Konkretniej na to, czy te są gotowe na wejście nowego standardu DVB-T2.

REKLAMA

Kanał Sprawdzam TV nadaje cały czas jedną planszę kontrolną, dokładnie taką, jaka ilustruje wstęp do tego tekstu. Niektórzy jednak jej nie zobaczą, słysząc wyłącznie głos powtarzającego w kółko komunikat lektora. Brak obrazu to tym samym informacja dla odbiorcy, że jego telewizor lub dekoder nie są gotowe na zmianę standardu naziemnej telewizji. I że czas na wymianę sprzętu. Obraz jest bowiem nadawany w kodeku HEVC, który będzie obowiązywał wraz z DVB-T2. Dźwięk nadawany jest w dotychczas wykorzystywanym w ramach DVB-T kodeku MPEG4.

Przesiadka z DVB-T na DVB-T2. Kiedy telewizja naziemna zmieni standard nadawania?

Pierwsze przełączenie systemu nadawania będzie mieć miejsce 28 marca 2022 roku, ostatnie 27 czerwca 2022 roku. Zmiana standardu na na DVB-T2/HEVC niesie za sobą dwojakie korzyści. Po pierwsze, nowszy zapewnia wyższą efektywność w kwestii gospodarowania częstotliwościami. Innymi słowy, odbiorcy polegający wyłącznie na telewizji naziemnej mogą oczekiwać bogatszej oferty programowej.

Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 r. - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 r. - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 r. - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 r. - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

DVB-T kontra DVB-T2 – różnice. Czego trzeba do odbioru telewizji naziemnej?

Nowy standard zapewni też istotne zwiększenie jakości obrazu i dźwięku. Przejście na DVB-T2 wiąże się z pełną przesiadką na standard HD, na który jest już gotowa większość nadawców telewizyjnych. Niestety, nie każdy telewizor i nie każdy dekoder obsłuży nowy standard – wraz z wyłączeniem starego niektórzy odbiorcy stracą dostęp do telewizji naziemnej.

Jeżeli użytkownik jest pewien, że jego sprzęt nie jest zgodny z DVB-T2, jednym z wyjść będzie kupno tunera DVB-T2 z obsługą kodeka HEVC. Nie trzeba zmieniać anteny. Należy tylko zwrócić uwagę, czy jego wyjścia pasują do wejść w posiadanym odbiorniku. Tę opcję warto jednak rozważyć tylko wtedy, gdy finanse nie pozwalają na dalsze inwestycje.

Czytaj też:

REKLAMA

Osoby zamożniejsze powinny rozważyć wymianę telewizora na nowy. Jeżeli odbiornik nie obsługuje DVB-T2, to oznacza, że ten jest dość stary. Wymiana zapewni dodatkowe korzyści w formie nowoczesnych funkcji smart czy obsługi aplikacji VOD w formatach wysokiej jakości. Nie jest to jednak konieczne: nowy telewizor to wydatek liczony w kwotach czterocyfrowych. Tymczasem dobry dekoder kosztuje złotych kilkaset – większość modeli kosztuje mniej niż 200 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA