REKLAMA

DVB-T2 – co to jest? Czy trzeba zmienić telewizor do DVB-T2? Tłumaczymy, czym jest DVB-T2

Już w przyszłym roku telewizja naziemna przejdzie na standard DVB-T2. Odbiorniki zgodne tylko z DVB-T nie będą mogły już odbierać telewizji. Co robić? Wszystko, co trzeba wiedzieć o DVB-T2.

21.09.2021 06.12
dekoder tvp dvb-t2 hevc telewizja polska 2022
REKLAMA

DVBT-2 zastąpi obowiązujący dziś standard telewizji naziemnej DVB-T, technikę wykorzystującą kodek MPEG4. Wprowadzenie tego standardu w Polsce wiązało się z niemałą rewolucją. DVB-T wiązało się z cyfryzacją technologii dostarczania sygnału telewizji naziemnej.

REKLAMA

Zwiększyła się jakość dźwięku i obrazu, a przede wszystkim udało się wygospodarować miejsce na większą liczbę kanałów. Mowa o multipleksacji, czyli możliwości zmieszczenia nawet ośmiu kanałów telewizyjnych na jednej częstotliwości. DVB-T jednak już dawno dotarł do kresu swoich możliwości, a przesiadka na coś nowego wydaje się wręcz mocno opóźniona.

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 r. - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 r. - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 r. - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 r. - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

DVB-T2 kontra DVB-T – różnice.

Nowszy standard jest bardziej efektywny w kwestii gospodarowania częstotliwościami. To oznacza, że odbiorcy polegający wyłącznie na telewizji naziemnej mogą oczekiwać bogatszej oferty programowej.

Nowy kodek zapewni też istotne zwiększenie jakości obrazu i dźwięku, za co odpowiada nowy kodek (HEVC). Telewizja naziemna na dziś nadaje w formacie SD. Przejście na DVB-T2 to również możliwość pełnego na standard HD, co wiąże się z wyższą rozdzielczością obrazu i szerszą paletą barwną.

Jaki telewizor do DVB-T2? Czy można kupić dekoder do odbioru telewizji DVB-T2?

Większość producentów telewizorów już od pewnego czasu montuje w swoich produktach tunery DVB-T2, dzięki którym odbiór telewizji naziemnej jest możliwy bez dodatkowego sprzętu. Jeżeli klient posiada telewizor wyprodukowany w 2015 r. lub później, prawdopodobnie przesiadka na nowy standard nie będzie się wiązała z dodatkowymi zakupami. Informacja o zgodności z telewizyjnymi standardami danego modelu znajduje się w jego instrukcji obsługi bądź na stronie internetowej jego producenta.

Jeżeli telewizor nie obsługuje DVB-T2, bez paniki. Na rynku dostępnych jest dużo zewnętrznych tunerów, ich zakup wiąże się z wydatkiem około 100-300 zł, w zależności od dodatkowego wyposażenia. Tuner podłączany jest do telewizora na tej samej zasadzie, co konsola do gier, odtwarzacz DVD czy dekoder satelitarny – wadą takiego rozwiązania jest więc zajęte miejsce w szafce i konieczność obsługi telewizji za pomocą dwóch pilotów, jednego od telewizora, drugiego od tunera.

REKLAMA

Mniej oszczędni mogą wykorzystać przejście na DVB-T2 jako pretekst do wymiany starego telewizora na nowy. Chętnie pomogę:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA