REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Laptop gamingowy do 3000 zł. Jaki dobry sprzęt kupić w tej cenie?

Czy można kupić laptop gamingowy do 3000 zł? To naprawdę dobre pytanie. Wiadomo, że topowe laptopy do gier potrafią kosztować krocie, a nie oszukujmy się - wydatek 3000 zł na laptopa do grania to stosunkowo niewielka kwota. Tym niemniej na laptopach za 3000 zł z powodzeniem można grać, trzeba tylko wiedzieć, na jakie cechy zwrócić uwagę i liczyć się z ograniczeniami.

Jaki laptop gamingowy do 3000 zł
REKLAMA

W tej klasie cenowej nie ma co liczyć na najnowsze, czy też bardziej wydajne rozwiązania występujące w laptopach gamingowych. Nie każdy jednak musi grać w rozdzielczości 4K UHD i przy najwyższych ustawieniach graficznych. Wsparciem mniej wydajnych konfiguracji są również takie technologie jak (NVIDIA Image Scaling), czy AMD FSR (FidelityFX Super Resolution), które pozwalają na przyśpieszenie działania gier kosztem mniejszej lub większej utraty jakości obrazu. Celowo nie wspominam tu o NVIDIA DLSS, bo technologia ta ograniczona jest do układów graficznych NVIDIA RTX, a tych na półce cenowej laptopów dla gracza do 3000 zł raczej nie dostaniemy.

REKLAMA

Dobry laptop gamingowy do 3000 zł

Laptop do grania z zintegrowaną grafiką? Jeszcze do niedawna zakrawało to na herezję. Obecnie należy pamiętać o tym, że nowoczesne zintegrowane grafiki pokroju Intel Iris Xe w modelach Core 11-tej i 12-tej generacji, czy Radeon Vega w procesorach AMD Ryzen 4000/5000 pozwalają na granie w mniej wymagające gry. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że jedna grafika Intel Iris Xe czy Radeon Graphics nie jest równa drugiej, a w tym segmencie producenci stronią od dokładniejszych oznaczeń (dokładną specyfikację układów "zaszytych" w procesorach trzeba najczęściej sprawdzać na stronie producenta). Wiemy również, że laptopy wyposażone w nowe procesory Ryzen 6000 mogą mocno namieszać w tym segmencie.

Laptop gamingowy do 3000 zł - ranking

Na co możemy liczyć w tej klasie cenowej? Jeśli przejrzymy sklepowe półki to znajdziemy tam laptopy gamingowe z jednym modelem karty graficznej GeForce GTX, słabsze mobilne układy GeForce MX oraz układy graficzne zintegrowane z procesorami. Jeśli chodzi o ekrany, to możemy liczyć co najwyżej na Full HD (1920 x 1080) z odświeżaniem 60 Hz. Jeśli dobrze poszukamy, otrzymamy laptop z matrycą typu IPS (lepsze), a jeśli zależy nam na jak najniższej cenie będziemy musieli zadowolić się matrycą typu TN (gorsze). Laptopy do gier na tej półce cenowej zwykle pozbawione są systemu operacyjnego, a ilość pamięci RAM to 8 GB. Na start to powinno wystarczyć, chociaż w przyszłości czeka nas rozbudowanie pamięci do 12 lub 16 GB. Ceny nośników SSD na szczęście spadły do tego poziomu, że nawet w tak niedrogich laptopach można znaleźć modele o pojemności 512 GB i to nawet w wersji PCIe (chociaż nie należy się nastawiać, że będę to dyski o niesamowitych osiągach).

Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 (GeForce GTX 1650)

Lenovo Ideapad Gaming 3-15 w wersji z kartą GeForce GTX 1650
Lenovo Ideapad Gaming 3-15 w wersji z kartą GeForce GTX 1650

Najtańsze laptopy gamingowe z GeForce GTX 1650, to aktualnie jedyne modele wyposażone w dedykowaną kartę graficzną o przyzwoitej wydajności, które mniej więcej łapią się na zakładaną półkę cenową (bez promocji cena potrafi minimalnie przekraczać 3000 zł). W tej cenie nie ma co liczyć na cuda - nie dostaniemy w zestawie systemu operacyjnego, a ilość pamięci RAM to tylko 8 GB. Tym niemniej dostępne aktualnie w sprzedaży modele Lenovo to nowoczesne konstrukcje oparte na procesorach Ryzen serii 5000 lub Core 11-tej generacji.

Asus X509 (GeForce MX 330)

ASUS X509 z dedykowanym układem graficznym GeForce MX 330
ASUS X509 z dedykowanym układem graficznym GeForce MX 330

Mobilne układy graficzne serii MX nie oferują oszołamiającej mocy, a do układów graficznych GeForce GTX serii 1600 jest im daleko. Dla przykładu układ MX 330 oferuje wydajność nieco wyższą od GT 1030, a GeForce MX 350 w najwydajniejszej wersji zaledwie zbliżoną moc obliczeniową do GTX 1050. Może szału to nie robi, ale zawsze lepsze to niż nic. W tej cenie należy się też spodziewać nieco starszych procesorów Intel Core 10-tej generacji, które jednak wciąż sprawdzają się bardzo dobrze.

HP 15s (zintegrowana grafika Radeon Vega 8)

HP 15s z procesorem AMD Ryzen 7 5700U i zintegrowaną grafiką Radeon Vega 8
HP 15s z procesorem AMD Ryzen 7 5700U i zintegrowaną grafiką Radeon Vega 8

Dzisiejsze zintegrowane grafiki potrafią imponować możliwościami, chociaż do dedykowanych rozwiązań wciąż im daleko. W przypadku tego laptopa mamy do czynienia z energooszczędnym procesorem Ryzen 7 5700U, ale mimo wszystko jeśli tylko zejdziecie z ustawień graficznych, przekonacie się, że można na tym sprzęcie grać. Oczywiście jest to opcja budżetowa, ale dla osób z ograniczonymi środkami może być ciekawym wyjściem. Warto pamiętać, że zintegrowana grafika w procesorach jest tak samo szybka jak zastosowana tam pamięć RAM. Równie istotne jest to, by była zainstalowana w konfiguracji dwukanałowej.

Acer Aspire 5 (zintegrowana grafika Intel Iris Xe 80)

Acer Aspire 5 z Core 11-tej generacji i grafiką Intel Iris Xe
Acer Aspire 5 z Core 11-tej generacji i grafiką Intel Iris Xe

W procesorze Core i5 11-tej generacji nie znajdziemy najwydajniejszej wersji układu graficznego Intel Iris Xe (najmocniejsze modele mogą się pochwalić 96 jednostkami wykonawczymi), ale i tak jest ona znacznie szybsza od "zwykłego" Iris, o Intel UHD już nie wspominając. Te zintegrowane układy graficzne mogą śmiało konkurować z Radeonami w procesorach Ryzen, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że sterowniki grafiki nie są niestety tak dopracowane jak w przypadku produktów AMD. Rzadko, ale może się zdarzyć, że dana gra odmówi nam posłuszeństwa. Ponownie (jak w przypadku każdej zintegrowanej grafiki) zwróćcie uwagę na taktowanie pamięci RAM - im więcej, tym lepiej.

REKLAMA

Jaki najlepszy laptop do grania za 3000 zł?

Różnica w wydajności pomiędzy laptopem z GTX 1650, a zintegrowanymi grafikami będzie spora. Biorąc pod uwagę, że zaprezentowane tu laptopy sprzedawane są obecnie w bardzo zbliżonych cenach, dla tych których liczy się wyłącznie wydajność w grach sugerowalibyśmy wyłącznie opcję z dedykowaną kartą GTX. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że na najwydajniejszych wersjach zintegrowanych grach - po lekkim zaciśnięciu zębów i obniżeniu detali graficznych - również da się grać. Można również rozważyć dołożenie dodatkowych funduszy na zakup wydajniejszego gamingowego laptopa z nowoczesną kartą GeForce RTX serii 3000. Zwiększając budżet o kolejny tysiąc złotych możemy stać się posiadaczami nawet maszyny z kartą graficzną GeForce RTX 3050 Ti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA