REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Laptop dla ucznia podstawówki i liceum. Jaki wybrać? Ranking 2023

Zakup laptop dla ucznia szkoły podstawowej lub laptop dla ucznia liceum powinien być ważnym i przemyślanym wyborem. Chcemy przecież, aby było to narzędzie, które będzie mogło służyć przez lata, a nie sprzęt, który nie będzie potrafił sprawnie obsłużyć nawet lekcji online.

16.03.2023
18:23
Laptop dla ucznia podstawówki, liceum i studenta
REKLAMA

Laptop dla ucznia - jaki wybrać? Zapewne największe zainteresowanie wzbudzają tanie laptopy dla ucznia, jednak nie polecamy wyboru najtańszych laptopów dostępnych w sklepie. Często takie komputery po prostu nie spełnią naszych wymagań. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, co w przyszłości pozwoli uniknąć frustracji nie tylko naszym uczniom, ale również i nam.

REKLAMA

Jaki laptop wybrać dla ucznia?

Przed kupnem warto zainteresować się rządowym programem darmowych laptopów dla uczniów klas IV. Jeśli okaże się, że nasz potomek może otrzymać sprzęt w ramach tego programu, być może inwestycja nie będzie konieczna. W innym przypadku warto przyswoić nieco wiedzy na temat komputerów.

Laptop dla ucznia, a laptop dla studenta

Laptop dla ucznia z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie użytkowany głównie w domu, więc nie musimy tu kłaść tak dużego nacisku na kwestię mobilności, czy czasu pracy na baterii. O ile student prawdopodobnie będzie chciał często zabierać laptop ze sobą, to w przypadku ucznia szkoły mamy do czynienia z innymi potrzebami - w takim przypadku, zamiast na mobilność, można postawić na komfort pracy, jak choćby większy ekran.

Dlaczego laptop dla ucznia, a nie komputer stacjonarny?

Jeśli zależy nam na tym, by uczeń miał stałe miejsce do pracy, to faktycznie wybór komputera stacjonarnego może wydawać się lepszym wyjściem. Wybór laptopa dla ucznia ma jednak wiele zalet - przede wszystkim kupujemy gotową jednostkę do pracy - nie musimy się zastanawiać nad wyborem monitora, klawiatury czy też kamerki internetowej. Całość zestawu komputera stacjonarnego dla ucznia może więc wynieść znacznie drożej.

Z drugiej strony komputer stacjonarny z dużą, wygodną klawiaturą oraz znacznie większym monitorem, może oferować znacznie wyższy komfort pracy. Komputer stacjonarny również łatwo rozbudować w przyszłości, podczas gdy możliwości rozbudowy laptopa są ograniczone. Jeśli jednak zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnej cenie, a ograniczone miejsce w domu może wymuszać zajmowanie przez ucznia różnych miejsc, wtedy laptop jest bezkonkurencyjny.

Tanie laptopy dla uczniów - na co zwrócić uwagę?

Nie trzeba być ekspertem od komputerów, by wybrać dobry laptop dla każdego ucznia. Po prostu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Większość laptopów ze średniego segmentu spełni nasze oczekiwania, ale w przypadku promocyjnych okazji i tańszych konstrukcji warto jednak przed kupnem przejrzeć specyfikację.

Przede wszystkim laptop dla ucznia powinien oferować odpowiednią ilość pamięci RAM - 8 GB to minimum, ale przyszłościowo lepiej wybrać model z 16 GB pamięci RAM. Praktycznie każdy nowy laptop będzie oferowany z dyskiem SSD, który zapewnia szybkie uruchamianie systemu i programów, ale jeśli decydujesz się na używanego laptopa poleasingowego, lepiej sprawdź, czy nie ma on HDD (klasyczny dysk talerzowy), który znacznie obniża komfort nauki i pracy. Istotna jest również pojemność SSD - 128 GB to zdecydowanie za mało, a 256 GB również może szybko przestać wystarczać - wybieramy więc modele z SSD o pojemności co najmniej 480-512 GB.

Ekran laptopa dla ucznia oprócz wielkości powinien również oferować odpowiednią rozdzielczość, przynajmniej Full HD (1920 x 1080). Istotne jest, aby był to również ekran matowy, który zdecydowanie bardziej nadaje się do wielogodzinnych sesji od ekranów błyszczących. Większe modele laptopów oprócz bardziej pokaźnego ekranu mogą oferować choćby klawiaturę numeryczną, która może przydać się do nauki. Na wszelki wypadek sprawdź też, czy laptop wyposażony jest w kamerkę internetową - 99% modeli będzie w nią wyposażone, ale mogą się trafić również laptopy bez tej opcji. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków, wybierz również laptop wyposażony w system operacyjny Windows (modele pozbawione systemu są nieco tańsze). Niektóre z nich mogą również oferować promocyjny dostęp do pakietu Microsoft Office.

Laptop dla ucznia - ranking 2023

Jaki laptop wybrać dla ucznia? W naszym rankingu prezentujemy ciekawe i rozsądnie wycenione modele. Warto zaznaczyć, że przede wszystkim są to laptopy, które mają służyć głównie do nauki, a nie do grania w gry. Tylko jeden z prezentowanych laptopów wyposażony jest w dedykowany układ graficzny, który sprawdzi się również w przypadku nieco mniej wymagających gier.

Acer Aspire 3 (15,6 cala, AMD Ryzen 5 7520U ze zintegrowaną grafiką Radeon 610M)

Acer Aspire 3 - 15-calowy laptop do nauki

Wybrany przez nas model Acer Aspire 3 oparty jest na procesorze AMD Ryzen 5 7520U i zintegrowaną grafikę Radeon 610M. Energooszczędne podzespoły zapewniają podstawową funkcjonalność do nauki i pracy. Za model z 16 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 512 GB i systemem operacyjnym Windows 11 Home zapłacimy około 2700 zł.

HP 17 (17'3 cala, Core i5 12-tej generacji ze zintegrowaną grafiką Intel Xe)

HP 17 - większy laptop do nauki

Jeśli zależy nam na jak wygodniejszym do nauki laptopie, można śmiało sięgnąć po model z matowym ekranem IPS o przekątnej 17,3 cala i rozdzielczości 1920 x 1080. HP 17, który wybraliśmy, został wyposażony w procesor Intel Core i5-1235U z przyzwoitą zintegrowaną grafiką Intel Xe. Za wersję z 16 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 512 GB oraz oczywiście systemem Windows 11 zapłacimy około 3700 zł.

MSI GF63 Thin (15,6 cala, Intel Core i3 11-tej generacji i GeForce RTX 3050 Ti)

MSI GF63 - do nauki i zabawy

Jeśli szukamy laptopa dla ucznia, który ma służyć zarówno do nauki jak i zabawy, można sięgnąć po tańsze modele laptopów gamingowych. Wybrany przez nas MSI GF63 w wersji z procesorem Intel Core i5-11400H, dedykowaną kartą graficzną GeForce GTX 3050 Ti, 16 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 512 GB oraz systemem operacyjnym Windows 11 może kosztować nas ok. 4600 zł.

Czytaj też:

Dofinansowanie do laptopa dla uczniów

REKLAMA

Przede wszystkim warto sprawdzić jak ma się rządowy program rozdawania laptopów dla uczniów szkół podstawowych.

Jeśli znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej możesz liczyć na dofinansowanie do laptopa dla ucznia, albo wręcz darmowy laptop dla ucznia. Aby zorientować się w aktualnych programach pomocy, najlepiej zwrócić się do placówki edukacyjnej, do której będzie uczęszczał uczeń. Można również sprawdzić oferty urzędów gmin, czy też ośrodków pomocy społecznej. Wiele sklepów oferuje również promocje na laptopy dla uczniów, zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA