1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Laptop dla ucznia podstawówki i liceum. Jaki wybrać? Ranking 2023

Lokowanie produktu: Komputronik

Zakup laptopa dla ucznia szkoły podstawowej lub laptopa dla ucznia liceum to poważna sprawa. Przecież ma to być komputer, które będzie mógł służyć przez lata, a zarazem powinien sprostać wielu wymaganiom.

16.03.2023
18:23
Laptop dla ucznia podstawówki i liceum. Jaki wybrać? Ranking 2023

Laptop dla ucznia - jaki wybrać? Tanie laptopy dla ucznia zwykle cieszą się największym zainteresowaniem, ale często nie spełniają one minimalnych wymagań dla takiego sprzętu.

Nie chodzi nam przecież o to, by kupić przestarzały komputer, tylko dlatego, że jego cena jest interesująca. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, co w przyszłości pozwoli uniknąć frustracji nie tylko użytkującym je dzieciom, ale również i nam. Oczywiście warto również zadbać o jak najniższą cenę, dlatego też koniecznie sprawdź megapromocje na Komputronik.

Jaki laptop wybrać dla ucznia?

Przed kupnem warto zainteresować się rządowym programem darmowych laptopów dla uczniów klas IV. Jeśli okaże się, że nasz potomek może otrzymać sprzęt w ramach tego programu, być może sięgnięcie do portfela nie będzie konieczne. W innym przypadku warto przygotować nieco gotówki oraz uzbroić się w odpowiednią wiedzę.

Laptop dla ucznia, a laptop dla studenta

Laptop dla ucznia z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie użytkowany głównie w domu, więc nie musimy tu kłaść aż tak dużego nacisku na kwestię mobilności, czy czasu pracy na baterii. O ile student prawdopodobnie będzie chciał często zabierać laptop ze sobą, to w przypadku ucznia szkoły mamy do czynienia z innymi potrzebami - w takim przypadku lepiej postawić na bardziej wydajne podzespoły, które pozwolą sprawniej realizować potrzeby związane z nauką.

Często kupujemy dla ucznia tylko jeden nowy laptop, który ma służyć nie tylko do nauki, ale i zabawy po godzinach - tu warto postawić na modele z dedykowaną kartą graficzną.

Dlaczego laptop dla ucznia, a nie komputer stacjonarny?

Jeśli zależy nam na tym, by uczeń miał stałe miejsce do pracy, to faktycznie wybór komputera stacjonarnego może wydawać się lepszym wyjściem. Wybór laptopa dla ucznia ma jednak wiele zalet - przede wszystkim kupujemy gotową jednostkę do pracy - nie musimy się zastanawiać nad wyborem monitora, myszki, klawiatury czy też kamerki internetowej. Stacjonarny zestaw komputerowy dla ucznia może w efekcie być droższy.

Z drugiej strony komputer stacjonarny z dużą, wygodną klawiaturą oraz znacznie większym monitorem, może oferować znacznie wyższy komfort pracy. Komputer stacjonarny również łatwo rozbudować w przyszłości, podczas gdy możliwości rozbudowy laptopa są ograniczone. Jeśli jednak zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnej cenie, a ograniczone miejsce w domu może wymuszać zajmowanie przez ucznia różnych miejsc - wtedy laptop będzie bezkonkurencyjny.

Tanie laptopy dla uczniów - na co zwrócić uwagę?

Nie trzeba być ekspertem od komputerów, by wybrać dobry laptop dla każdego ucznia. Po prostu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Większość laptopów ze średniego segmentu spełni nasze oczekiwania, ale w przypadku promocyjnych okazji i tańszych konstrukcji warto jednak przed kupnem przejrzeć specyfikację.

Przede wszystkim odrzucamy laptopy z procesorami starszymi od 11-generacji Intel Core, czy też serii 5000 AMD Ryzen. Laptop dla ucznia powinien oferować odpowiednią ilość pamięci RAM - 8 GB to minimum, ale przyszłościowo lepiej wybrać model z 16 GB pamięci RAM. Praktycznie każdy nowy laptop będzie oferowany z dyskiem SSD, który zapewnia szybkie uruchamianie systemu i programów, ale jeśli decydujesz się na używanego laptopa poleasingowego, lepiej sprawdź, czy nie ma on HDD (klasyczny dysk talerzowy), który znacznie obniża komfort nauki i pracy. Istotna jest również pojemność SSD - 128 GB to zdecydowanie za mało, a 256 GB również może szybko przestać wystarczać - wybieramy więc modele z SSD o pojemności co najmniej 480-512 GB.

Ekran laptopa dla ucznia oprócz wielkości powinien również oferować odpowiednią rozdzielczość, przynajmniej Full HD (1920 x 1080). Istotne jest, aby był to również ekran matowy, który zdecydowanie bardziej nadaje się do wielogodzinnych sesji od ekranów błyszczących. Większe modele laptopów oprócz bardziej pokaźnego ekranu mogą oferować choćby wydzielony blok numeryczny na klawiaturze.

Jeśli dysponujesz systemem, który możesz zainstalować na nowym laptopie, wybierz model w opcji bez systemu operacyjnego - dzięki temu oszczędzisz parę złotych. Niektóre laptopy mogą również oferować promocyjny dostęp do pakietu Microsoft Office.

Laptop dla ucznia - ranking 2023

Jaki laptop wybrać dla ucznia? W naszym rankingu prezentujemy ciekawe i rozsądnie wycenione modele. Są to laptopy, które mają służyć zarówno do nauki, jak i okazjonalnego grania w gry. Tylko jeden z prezentowanych laptopów wyposażony jest w mniej wydajny (zintegrowany) układ graficzny.

MSI Modern 15 B11M-019PL (Intel Iris Xe)

MSI Modern 15 B11M-019PL

Jeśli laptop będzie służyć przede wszystkim do nauki, a mniej nam zależy na wydajności układu graficznego, to dobrym połączeniem będzie procesor Intel Core i5 z zintegrowaną grafiką Iris Xe. Jeśli dodamy do tego dobrą cenę, to wyjdzie nam laptop MSI Modern 15 B11M-019PL, bowiem w takiej konfiguracji (z dołączonym systemem Windows, 16 GB RAM i SSD o pojemności 512 GB) kosztuje poniżej 3000 zł (a w promocji nawet 2300 zł!).

HP Victus 15 (Radeon RX 6500M)

HP Victus 15

Niedrogi i dobrze wyposażony (16 GB RAM i SSD o pojemności 512 GB) laptop z dedykowaną kartą graficzną. Laptop HP Victus 15 w wersji z procesorem Ryzen 5 5600 oraz dedykowanym układem graficznym Radeon RX 6500M kupimy za niecałe 3000 zł. Wersja wyposażona w system operacyjny będzie nieco droższa.

ASUS TUF Gaming FX506HE-HN012 (GeForce RTX 3050 Ti)

ASUS TUF Gaming FX506HE-HN012

Seria laptopów ASUS TUF zagwarantuje nam odpowiednią jakość wykonania, a ten model wyposażony jest w procesor Intel Core i5 11-tej generacji i dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, a więc sprawdzi się nie tylko w przypadku nauki, ale i gier. Laptop ASUS TUF Gaming FX506HE-HN012 w wersji bez systemu operacyjnego można kupić za około 3800 zł.

Dofinansowanie do laptopa dla uczniów

Przede wszystkim warto sprawdzić jak ma się rządowy program rozdawania laptopów dla uczniów szkół podstawowych.

Jeśli znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej możesz liczyć na dofinansowanie do laptopa dla ucznia, albo wręcz darmowy laptop dla ucznia. Aby zorientować się w aktualnych programach pomocy, najlepiej zwrócić się do placówki edukacyjnej, do której będzie uczęszczał uczeń. Można również sprawdzić oferty urzędów gmin, czy też ośrodków pomocy społecznej. Wiele sklepów oferuje również promocje na laptopy dla uczniów, zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego.

Czytaj też:

Lokowanie produktu: Komputronik
Najnowsze