REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chcesz latać F-35 albo być operatorem drona? Wojsko Polskie rekrutuje na studia dla pilotów

Kandydaci na pilotów polskich myśliwców poszukiwani. Lotnicza Akademia Wojskowa prowadzi rekrutację na studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, które są przepustką do zasiadania za sterami samolotów bojowych polskiego wojska. Co trzeba zrobić, żeby zostać studentem LAW i mieć szansę na pracę pilota F-16 albo F-35 w Siłach Zbrojnych RP?

16.02.2022
15:41
Chcesz latać F-35 albo być operatorem drona? Wojsko Polskie rekrutuje na studia dla pilotów
REKLAMA

Wymagania na przyszłych pilotów Sił Powietrznych mogą wydawać się niewygórowane, ale sito jest bardzo gęste. Wymagania wobec kandydatów to niekaralność, obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia zawodowej służby wojskowej, świadectwo dojrzałości, pełnoletność w dniu powołania do służby kandydackiej.

REKLAMA

Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej trwa do 30 marca. Po złożeniu dokumentów czekają nas badania lekarskie. Po testach psychologicznych, przyszli piloci przechodzą badania lekarskie, które trwają pięć dni. Zakończone są określeniem zdolności do zawodowej służby wojskowej.

Następny etap to testy ze sprawności fizycznej. Wśród zadań są podciąganie na drążku, bieg wahadłowy 10 x 10 m i bieg na 1000 m.

Dopiero teraz przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną. W jej trakcie sprawdzany jest ogólny zakres wiedzy o lotnictwie oraz predyspozycje do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

To jednak jeszcze nie koniec. Kolejny etap postępowania rekrutacyjnego w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek Lotnictwo i kosmonautyka to szkolenie sprawdzające na urządzeniu symulacji lotu "Selekcjoner".

Szkolenie sprawdzające odbywa się na urządzeniu symulacji lotu "Selekcjoner" i obejmuje dwa ćwiczenia - pierwsze to sprawdzenie umiejętności wykonania podstawowych figur pilotażu (lot po prostej, zakręty, wznoszenie, zniżanie) oraz sprawdzenie techniki pilotowania połączonej z testem psychologicznym (prostych działań arytmetycznych, zapamiętywania symboli, rozpoznawaniu kształtów, itp.).

Loty sprawdzające są poprzedzone lotem zapoznawczym, który nie podlega ocenie. Całkowity czas szkolenia praktycznego na symulatorze wynosi około 1,5 godziny.

REKLAMA

Zgłoszenia kandydatów na studia wojskowe są przyjmowane w trybie rejestracji internetowej, obsługiwanej przez system internetowej rejestracji kandydatów (IRK).

W 2022 r. ilość miejsc wynosi 146, z podziałem na specjalności: pilot naddźwiękowego samolotu bojowego - 20 miejsc, pilot wielosilnikowego samolotu transportowego - 20 miejsc, pilot śmigłowca - 30 miejsc, pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych  - 11 miejsc, nawigator naprowadzania – 29 miejsc, ruch lotniczy – 15 miejsc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA