REKLAMA

Wścieklizna atakuje Warszawę. Mieszkańcy otrzymują Alert RCB

Robi się poważnie. Mieszkańcy Warszawy i województwa mazowieckiego otrzymują Alert RCB przestrzegający przed zagrożeniem. Wścieklizna zaczyna robić się coraz większym problemem, a rząd podejmuje kroki, by jakoś temu zaradzić.

11.01.2022 16.08
Alert RCB: Wścieklizna w Warszawie
REKLAMA

Wbrew temu, co mówią dowcipnisie, wszechobecne ostrzeżenia "Uwaga: obszar zagrożony wścieklizną" nie dotyczy wścieklizny ludzi, którzy dostali niższe wynagrodzenia ani przedsiębiorców, którzy jakoś muszą sobie poradzić z absurdami Polskiego Ładu. To poważne ostrzeżenie, które od końca ubiegłego roku powinni sobie wziąć do serca przede wszystkim mieszkańcy Warszawy i województwa mazowieckiego, ale dotyczy ono wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, którzy mają pod swoją opieką zwierzęta domowe.

REKLAMA

Alert RCB – wścieklizna jest coraz poważniejszym problemem.

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, na terenie województwa ustawicznie przybywa kolejnych przypadków rozpoznania wścieklizny wśród dzikich zwierząt. 31 grudnia 2021 r., na mocy rozporządzenia 49, spora część województwa, w tym niektóre dzielnice Warszawy (Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów) zostały określone jako obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny. Na ulicach pojawiły się znaki ostrzegawcze, a dziś mieszkańcy otrzymali Alert RCB następującej treści:

Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.

Alert RCB - wścieklizna Warszawa
Alert RCB - wścieklizna Warszawa

Jak podaje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, od początku 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego wykryto 110 przypadków wścieklizny u zwierząt. Na ministerialnej stronie dostępna jest pełna lista gatunków i miejsc, w których zostały wykryte poszczególne przypadki i widać wyraźnie, że znakomita większość zakażonych zwierząt to lisy, choć zdarzają się też pojedyncze przypadki saren czy nietoperzy.

Wścieklizna w Warszawie - lista potwierdzonych przypadków.
Wścieklizna w Warszawie - lista potwierdzonych przypadków.

110 przypadków w skali roku wydaje się niewielkim wynikiem, lecz trzeba pamiętać, że wścieklizna to choroba śmiertelna, groźna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi.

Z tego względu od 31 grudnia 2021 r. na obszarach zagrożonych wystąpieniem wścieklizny u zwierząt obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Do tej pory szczepienie było obowiązkowe wyłącznie dla psów, które muszą być zaszczepione w terminie 30 dni po ukończeniu 3 mies. życia, a szczepienie musi być ponawiane co 12 miesięcy. Teraz szczepienie jest zalecane dla wszystkich kotów, a obowiązkowe dla tych, które żyją na obszarach zagrożonych.

Wścieklizna 2022 – jak z nią walczyć?

Z samą chorobą walczyć się nie da, jest to choroba śmiertelna i nieuleczalna. U zwierząt objawy występują w bardzo krótkim czasie po zakażeniu, zaś zgon następuje zwykle w ciągu 7 dni i poprzedza go postępujący niedowład i paraliż kończyn. U ludzi pierwsze objawy występują w ciągu 4-8 tygodni od zakażenia.

Z racji braku możliwości leczenia, kluczowa jest profilaktyka zapobiegania. W przypadku ludzi można zaszczepić się przeciwko wściekliźnie: szczepienie obejmuje 3 dawki podstawowe i dawkę przypominającą po roku (to tak gwoli przypomnienia dla tych, którzy uważają dawki wzmacniające przeciwko COVID-19 za coś niezwykłego…). Okres ochronny szczepienia to ok. 3 lat. W przypadku gdy dojdzie do pogryzienia i potencjalnego zakażenia, podawana jest ludzka surowica przeciw wściekliźnie.

W przypadku zwierząt kluczowe są regularne szczepienia. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, odpowiedzialność za ich wykonanie spada na opiekunów. Niestety zwłaszcza na obszarach wiejskich szczepienia przeciwko wściekliźnie nadal są lekceważone, a też ze względu na brak infrastruktury odbywają się zbiorowo i zbyt rzadko – weterynarz przyjeżdża na miejsce i szczepi tych, którzy przyjdą. Pozostali muszą się udać do kliniki na własną rękę. Aby zaradzić temu problemowi, rząd kilka lat temu stworzył kampanię społeczną "Zaszczep pupila – to tylko chwila", która została wznowiona na początku tego roku, by podnosić świadomość obywateli odnośnie do zagrożenia, jakim jest wścieklizna.

Zaszczep pupila, to tylko chwila

Jeśli chodzi o zwierzęta dzikie, prowadzi się przede wszystkim akcje szczepienia. Na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. przeprowadzono m.in. 8 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących. Takie szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym i zwykle obejmują one tereny rolne i leśne.

W przypadku pogryzienia zwierzęcia domowego i podejrzenia zakażenia wścieklizną zwierzę jest objęte nadzorem przez 15 dni, zaś w przypadku wykrycia ogniska wścieklizny wśród lisów przeprowadzane są odstrzały sanitarne. Nakaz przeprowadzenia takich odstrzałów otrzymują koła łowieckie na terenach zagrożonych.

REKLAMA

Jeśli jesteś opiekunem zwierząt domowych na obszarze zagrożonym wścieklizną, bezwzględnie zadbają o swoje futrzaki – zaszczep je, trzymaj w domu, a psa wyprowadzaj wyłącznie na smyczy. Jeśli zobaczysz dzikie zwierzę, które nie boi się podchodzących ludzi i zachowuje w nietypowy sposób – nie podchodź do niego, nie próbuj karmić lub głaskać, lecz niezwłocznie zawiadom o tym fakcie odpowiednie służby.

*Grafika główna: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA